U koho skončí Živnobanka?

  0:01aktualizováno  0:01
Živnobanka bude velmi pravděpodobně opět na prodej – dlouho očekávanou skutečnost urychlily finanční problémy vlastníka ŽB, německé Bankgesellschaft Berlin (BGB). Komu by se nejlépe hodila do krámu a kdo by naopak pro ni byl ideální po již dvou zklamáních
Živnobanka bude velmi pravděpodobně opět na prodej – dlouho očekávanou skutečnost urychlily finanční problémy vlastníka ŽB, německé Bankgesellschaft Berlin (BGB). Komu by se nejlépe hodila do krámu a kdo by naopak pro ni byl ideální po již dvou zklamáních?

ŽB zatím neměla na strategického partnera štěstí. Nejprve BHF a pak BGB, vždy nevýrazná německá banka, která se o dění v České republice nikdy příliš nezajímala a vůbec neměla pro středoevropský region jasnou strategii. Jelikož je teď ŽB jednou z posledních akvizičních příležitostí, a to navíc s dobrou franšízou, měl by o ni být vcelku slušný zájem, a to i přesto, že se v poslední době jedná o prodej již páté relativně významné banky (Česká spořitelna, IPB, Komerční banka a Union banka). Po případném prodeji Živnobanky do rukou silného a České republice obchodně oddaného partnera na českém trhu zbudou již jen dvě nezávislé (na jiných zahraničních bankovních skupinách) významnější banky – eBanka (ovládaná Českou pojišťovnou) a Union banka (nově ovládaná zahraničními fyzickými osobami). Podle bývalého ředitele Živnobanky Kunerta má o Živnobanku zájem přibližně deset významných finančních institucí.

Co může ŽB nabídnout?

ŽB může nabídnout především zvučné jméno a silnou pozici na trhu privátního bankovnictví a obsluhování středních a menších firem. Dále má velmi dobré zkušenosti se specializovanými službami, jako jsou projektové financování či financování obchodu. Silná je také pochopitelně v devizových operacích. V poslední době se snaží proniknout i na trh služeb pro drobné klienty. Jako druhá banka na českém trhu přišla s internetovým bankovnictvím (Netbanka) a navíc provozuje 27 poboček a expozitur, což se může novému majiteli také hodit. Velikostí aktiv je to spíše menší banka, ale pro nového majitele bude důležitější zvučné jméno a solidní obchodní zázemí.

Aktiva největších bank na konci roku 1999

ČSOB535.7*
Komerční banka + SocGen422.1
Česká spořitelna + Erste370.2
Commerzbank95
HVB + BACA107.1
Citibank54.2
GE Capital Bank53.6
ING Bank41.2
Živnobanka37.8
BNP-Dresdner Bank36.6
Raiffeisenbank30.3
Union Banka28.6
Credit Lyonnais19.8
Zdroj: Kniha seznamů (Prague Business Journal)

*údaje za rok 2000

Komu by se ŽB hodila?

V podstatě existují tři druhy zájemců:

1. Silná nebankovní skupina mající zájem o bankovní licenci
2. Zahraniční banka s úmyslem razantně vstoupit na český trh
3. Banka na domácím trhu již etablovaná s úmyslem posílit svou pozici.

Zájemce z okruhu jedna můžeme prakticky vyloučit. Ve druhém případě je hlavním kandidátem Unicredito Italiano, která se o vstup na český trh již dlouho bezvýsledně snaží (zájemce o IPB i Komerční banku). Má velmi silnou regionální strategií, pro kterou by akvizice české banky představovala jeden z posledních kamínků do téměř úplné středoevropské mozaiky. Zájem oficiálně projevila i italská IntesaBci (s přítomností v Maďarsku a Chorvatsku). Pro většinu evropských velkobank je však Živnobanka velmi malým soustem, pod jejich rozlišovací schopností.

Jako specializovaná banka by se ovšem mohla teoreticky velmi dobře hodit do stáje nějaké středně velké podobně specializované banky z některé z německy mluvících zemí. Podle bankovního analytika Venture Investors Michala Rostocka, však o mezinárodní expanzi mezi těmito bankami zájem není.

Síla domácího pole

Ze třetí skupiny zatím zájem potvrdily GE Capital Bank a Citibank. Zájem GE Capital Bank je poměrně překvapivý, protože Živnobanka nezapadá do její dosavadní strategie spotřebitelských financí. Je ale možné, že GECB hledá nové podnikatelské příležitosti, a proto by se jí know-how Živnobanky mohlo hodit. Z totožného důvodu by mohla mít teoreticky zájem i eBanka. Pro ni (nebo Českou pojišťovnu) by ale takováto akvizice byla zřejmě příliš nákladná a navíc by si měla mezeru v know-how z oblasti firemního bankovnictví částečně zaplnit koupí malé Interbanky (ze skupiny Westdeutsche Landesbank).

Každopádně jsou GECB a Citibank typickými dravci, majícími zájem o cokoli zajímavého, je-li to dostatečně levné. Citibanka se konečně po několika letech váhání řádně rozhoupala i ve službách drobného bankovnictví a koupí Živnobanky by výrazně v této oblasti posílila. ABN Amro dementovala zprávy, že o Živnobanku nemá zájem. Její zájem by ale ovšem byl velmi překvapivý vzhledem k dosavadnímu nezájmu o jiné české banky, pramenícího zřejmě z neblahé zkušenosti v podobě koupě maďarské MHB. ING Bank v Maďarsku také neuspěla a zkušenosti z akvizice polské Bank Slaski jsou smíšené.

Další významné banky působící na českém trhu můžeme prakticky vyloučit. Bývalé státní banky mají dost práce samy se sebou. Commerzbank řeší problémy doma v Německu (hledání silného partnera pro rozvoj evropských aktivit a snaha předejít nepřátelskému převzetí). Raiffeisenbank se po neúspěchu s Union Bankou rozhodla zainvestovat do organického růstu a navíc řeší podobnou situaci jako Commerzbank.

Šance pro Unicredito

Nic zatím není definitivní. O osudu Živnobanky bude rozhodovat valná hromada BGB až v srpnu. Jelikož je Živnobanka pro problémy zmítanou BGB jakousi strategickou slepou uličkou, k rozhodnutí o prodeji zřejmě dojde. A kupcem bude pravděpodobně někdo z trojice Unicredito, GECB a Citibank. V nejlepší pozici je ale zřejmě Unicredito, která na svou stranu získala člověka ohledně Živnobanky nejpovolanějšího, jejího bývalého ředitele Kunerta, který odchází pracovat do slovenské Polnobanky kontrolované Unicreditem.

Kdo má podle Vás největší šanci získat Živnostenskou banku, pokud bude na prodej? Bude Živnobanka "atraktivním zbožím"?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Finanční úřad pro Liberecký kraj
vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I

Finanční úřad pro Liberecký kraj
Liberecký kraj
nabízený plat: 19 760 - 29 740 Kč

Najdete na iDNES.cz