Test spořicích novinek ukázal, že nejsou tak výhodné, jak se tváří

aktualizováno 
Banky vyrukovaly se spořicími novinkami. Test iDNES.cz ale odhalil, že až tak výhodné nejsou. Na pobočkách Komerční banky o vlastní novince vůbec nevěděli, u LBBW Bank je to sázka do loterie a u konta UniCredit Bank vysoký úrok není pro každého.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V každé bance jsem navštívila dvě pobočky a bankéřům dala stejné zadání: "Zajímám se o vaši spořicí novinku. O kolik korun za rok se mi zhodnotí padesát tisíc, případně i sto tisíc korun, které mi zbytečně leží na běžném účtu a nic nevydělávají?"

Testované novinky

Unikátní konto, UniCredit Bank, úročení vkladu až 3,5 procenta
IQ Bonusový vklad EUR/CZ, LBBW Bank, zhodnocení vkladu za jeden rok až 3,35 procenta
Spořicí konto Bonus, Komerční banka, vklady jsou úročeny dvousložkovou sazbou složenou ze základní a bonusové sazby

Unikátní konto má pásmové úročení

Největší zhodnocení, až o 3,5 procenta nabízí letáček Unikátního konta od UniCredit Bank. Stejná nabídka s vysokým úročením visí i ve výlohách poboček této banky, do kterých vstupuji.

Na řadu přicházím okamžitě. "Jste již naším klientem, máte u nás běžný účet?" ptají se v obou pobočkách bankéři. Zřízení běžného účtu u banky je totiž nutnou podmínkou, abych směla spořicí novinku využít. "Volné peníze lze pak z běžného účtu převádět kdykoliv na spořicí konto a tam je nechat růst," dozvídám se.

Při částce, kterou chci zhodnotit, připadá v úvahu běžný účet Praktik. Měsíčně stojí 89 korun, za rok to je výdaj 1 068 korun. Poplatek za účet tak odkrojí část výnosu z částky, kterou chci zhodnotit. "V akci je nyní vedení běžného účtu na půl roku zdarma," přesvědčují mě bankéři.

Zároveň se dozvídám, že převést na Unikátní konto 50 tisíc se mi příliš nevyplatí, úročení je pásmové a částka do 75 tisíc se zhodnocuje jen o jedno procento ročně. Inzerovaný úrok 3,5 procenta se týká jen úložky nad částku 75 až 150 tisíc a u vkladu od 150 tisíc a výše opět padá úročení na pouhé jedno procento. Mých sto tisíc korun se tak za rok zhodnotí o 1,63 procenta, tedy o 1 630 korun před zdaněním.

Podtrženo a sečteno

Po patnáctiprocentním zdanění získám čistého 1 386 korun. Na půl roku budu mít běžný účet díky akci zdarma, za dalších šest měsíců mě ale bude stát 534 korun (89 korun krát 6 měsíců = 534 korun). Tím se roční výnos ze 100tisícového vkladu smrskne na 852 korun (1 386 korun minus 534 korun).

Spoření je vhodné pro klienty, kteří již mají v bance zřízený běžný účet a dále pro ty, kdo mají volných 150 tisíc korun. Nechávat na spořicím učtu částku přesahující 150 tisíc korun se již nevyplácí. Úroková sazba 1,63 procenta je vcelku příznivá.

IQ Bonusový vklad sází na kurz koruny

I druhá akční novinka s úrokovým výnosem až 3,35 procent vypadá na první pohled úžasně. LBBW Bank ji dala i přitažlivý název: IQ Bonusový vklad. Navíc je akční, peníze je nutné vložit nejpozději do 30. června 2010. Kdo ale nemá volných alespoň sto tisíc korun, což je minimální vklad, může na toto spořicí konto rovnou zapomenout.

Nadšený však nebude ani ten, kdo na minimální vklad dosáhne. Jak se od bankéřů dozvídám, peníze je potřeba nechat ležet na účtu jeden rok. Na oplátku mi banka zaručí jistý, nicméně dost chabý výnos 0,35 procenta.

Spočítejte si výnos na naší kalkulačce

Další tříprocentní zhodnocení peněz je již zcela závislé na tom, jak si za devět měsíců povede česká koruna vůči euru. Kdo má správný odhad nebo třeba umí věštit z koule, může to risknout a slušně vydělat. Přesné pásmo, do kterého je nutné se trefit, bude jasné 30. června 2010, kdy Česká národní banka vyhlásí denní kurz koruny vůči euru.

"Bude-li euro například za 25,50 korun, nesmí se kurz koruny vychýlit od dubna do konce června 2011 z pásma 24,50 až 26,30. Tedy o 80 haléřů směrem nahoru a o jednu korunu směrem dolu," dozvídám se od obou bankéřů. Pokud by ale kurz koruny vyletěl z pásma i třeba na jediný den o jednu desetinku, mohu si o tříprocentním bonusu nechat jen zdát, banka ho nevyplatí.

Podtrženo a sečteno

Kdo se trefí do vývoje kurzu koruny vůči euru, vydělá 3 350 korun za rok, což po 15 procentním zdanění dělá čistého 2 848 korun. Pokud se bude kurz koruny vůči euru vyvíjet ale mimo stanovené pásmo, vydělá vkladatel na úrocích jen 350 korun, ze kterých mu zbude po zdanění 298 korun.

Spoření je vhodné pro ty, kdo mají správný odhad a věří, že se kurz koruny vůči euru bude vyvíjet obdobně jako nyní. V takovém případě bude zhodnocení nadprůměrné.

Spořicí konto Bonus bankéři neznali

Novinka z dílny Komerční banky rovněž vyžaduje mít u banky zřízený běžný účet. Ten přijde nejméně na 49 korun (Perfekt konto). Vklad, který střadatel převede z běžného účtu na spořicí konto, se bude zhodnocovat čtvrtletně o základní sazbu a pololetně navíc o bonus. Na Spořicím kontě Bonus přitom musí být nejméně pět tisíc korun.

V navštívených pobočkách ale zjišťuji, že bankéři o novince zatím nejspíš nevědí. Oba tvrdí, že vklad 50 a 100 tisíc korun se zhodnotí podle aktuálního sazebníku o úrok 0,8 procenta. "Na rok vám ale zřídíme běžný účet Extra konto zcela zdarma. Jinak stojí měsíčně 125 korun," mylně informuje jeden z bankéřů.

Teprve na informační lince banky dostávám správnou informaci. Základní úroková sazba je nyní jedno procento a bonus 0,5 procenta. Vložené peníze se mi tak budou zhodnocovat o 1,5 procenta. Musím ale počítat s tím, že se základní sazba může změnit, upozorňuje bankéřka. A změnit se může i aktuální bonusový úrok 0,5 procenta, který banka garantuje do konce letošního roku.

Podtrženo a sečteno
Kdo se rozhodne vložit na Spořicí konto Bonus 50 tisíc korun a nebude na ně sahat po jeden rok, zhodnotí se mu peníze podle propočtů Komerční banky o 754 korun (po zdanění 641 korun). Sto tisícová úložka vynese hrubého 1 508 korun za rok (po zdanění 1 282 korun). Ovšem za předpokladu, že se obě úrokové sazby nezmění směrem nahoru ani dolů.

Vedení běžného účtu (Perfekt konto) přijde nového klienta ročně na 588 korun (49 korun krát 12 měsíců = 588 korun), což například u sto tisícového vkladu sníží čistý výnos na 694 korun (1 282 minus 588 = 694 korun).

Novinka je vhodná hlavně pro stávající klienty Komerční banky, kteří již mají zřízený běžný účet. Výhodou spořicího konta je, že peníze nejsou vázány a dají se kdykoliv vybrat. Úroková sazba 1,51 procenta je vcelku příznivá.

Využíváte ke zhodnocení peněz spořicí konta?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. června 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 3195
NE 2032
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Ilustrační snímek

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Najdete na iDNES.cz