Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Stejný vklad na 17 spořicích účtech, po čtvrt roce rozdíl 645 korun

Už tři měsíce sledují na serveru Bankovnipoplatky.com, jak přibývají, anebo naopak ubývají peníze na spořicích účtech 17 bank. Na začátku vložili na každý 130 tisíc korun. Reality test bude probíhat celý rok.
Za tři měsíce se liší zisk v jednotlivých bankách téměř o 650 korun. Ilustrační snímek

Za tři měsíce se liší zisk v jednotlivých bankách téměř o 650 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jaké nabízejí banky úrokové sazby a podmínky na jednotlivých spořicích účtech, si můžete přečíst v článku Porovnali jsme sazby spořicích účtů. V redakci Bankovní poplatky se rozhodli vyzkoušet, zda banky dodržují nastavená pravidla. Připisují opravdu takové úroky, jaké inzerují? A kolik ukousnou ze zhodnocení poplatky? Jak se projeví různé výjimky, poznámky pod čarou a podobná na první pohled nejasná omezení?

Proč 130 000 Kč

Podle údajů ČNB k 31. 12. 2010 je: 

 • 10 331 264 běžných účtů a netermín. vkladů.
 • Suma peněz na nich je cca 1 357 miliard korun.
 • V průměru vychází na jeden účet 131 366 korun.

To vše se nejlépe ukáže v praxi. A tak v prosinci loňského roku založili 17 spořicích účtů, na každý vložili 130 tisíc korun a v reálném čase přes internetové bankovnictví pozorují a zaznamenávají  zhodnocování prostředků standardního retailového klienta.

"Základem projektu je podrobně vytvořená metodika a pravidla, kterými se bude řídit. To umožní, aby první bankovní reality test spořicích účtů přinesl reálné výsledky, byl nezpochybnitelný, odborně erudovaný, ale zároveň i klientsky srozumitelný a přijímaný," říká provozovatel serveru Patrik Nacher a dodává, že na konci projektu odevzdají peníze získané z připsaných úroků na dobročinné účely.

Jak se peníze zhodnocovaly či nezhodnocovaly

Hned po prvním měsíci se projevily rozdíly. Všechny banky připsaly úroky včas a s jednou výjimkou i ve správné teoretické výši. Skutečně připsané hodnoty úroků závisely na tom, jestli banka vyžadovala k vedení spořicího účtu i založení účtu běžného a jestli byl běžný účet zpoplatněn. Pokud byl běžný účet vyžadován a zpoplatněn, byla příslušná částka od připsaných úroků odečtena a převedena na konto běžného účtu.

Poznatek první: Pokud banka nabízí úrok ze spořicího účtu například dvě procenta ročně a zároveň ale vyžaduje vedení zpoplatněného běžného účtu, pak bude reálný úrok nižší. Při určité kombinaci může tedy spořicí účet generovat přímou ztrátu.

Připsání úroků a poplatků za prosinec 2011

Tabulka ukazuje skutečný stav účtů u jednotlivých bank. Je seřazena podle výše připsaných úroků. Z tabulky vyplývá, že většina bank připisuje úroky ve výši, které inzeruje. Můžeme však najít výjimky:

 • UniCredit Bank účtuje poplatky za mezibankovní převod peněz, ačkoliv podle zveřejněného ceníku je takovýto převod zdarma.
 • Obdobná situace je i u Raiffeisenbank.
 • Komplikovanější situace byla u Poštovní spořitelny. Přihodilo se několik pro klienta nepříjemných situací: chybná informace bankéře na pobočce (nesmyslné zřízení běžného účtu a karty), po urgenci a zásahu ombudsmana zrušeno. Náklady s běžným účtem ve srovnávací tabulce nefigurují. 

Za druhý měsíc tentokrát bez výjimky všechny banky, které připisují úroky měsíčně, připsaly své úroky včas a ve správné výši. Samozřejmě u bank, jež podle smluvních podmínek připisují úroky čtvrtletně, se v tabulce objevuje nulové navýšení.

Připsání úroků a poplatků za leden 2012

Poznatek druhý: U bank, kde je nutné mít ke spořicímu účtu i zpoplatněný běžný, účtovala 50 korun pouze UniCredit Bank. Ostatní banky budou své poplatky uplatňovat až po uplynutí poplatkových prázdnin, které trvají tři měsíce.

Třetí měsíc se nesl v duchu druhého, všechny banky připsaly úroky včas a ve výši, kterou inzerují, čili úroky nejsou, kromě 15procentní srážkové daně, zatíženy žádnými vedlejšími poplatky. Je pochopitelné, že u bank, které připisují úroky čtvrtletně, se v tabulce objevuje nulové navýšení a skutečný úrok bude připsán až v březnovém výpisu (ING Bank, ČSOB, KB, Volksbank a UniCredit Bank).

Připsání úroků a poplatků za únor 2012

Poznatek třetí: U Komerční banky bylo nutné (v souladu se všeobecnými obchodními podmínkami) vložit na běžný účet alespoň 300 korun, aby se z nich mohly hradit poplatky za tento účet. Částka se zatím v testu nepromítla, projeví se až po skončení tří měsíčních poplatkových prázdnin, tedy příští měsíc. 

Do tabulky přibyl další sloupec, který uvádí skutečný celkový výnos/ztrátu od založení spořicího účtu ke konkrétnímu datu zveřejnění.

A tady je krásně vidět, jak poplatky ukusují výnosy, u UniCredit Bank jdeme dokonce o 14 korun do minusu. Nejlépe je na tom Air Bank, u níž je čistý výnos za tři měsíce 631 korun. Rozdíl mezi nejlepším a nejhorším účtem je 654 korun, což není zrovna málo.

Reality test budeme dále sledovat a každý měsíc najdete i na iDNES.cz kompletní tabulku s komentářem, co se za poslední týdny změnilo.

 Aby bylo porovnání smysluplné, musejí spořicí účty splňovat určitá kritéria. 

 • Spořicí účty v korunách pro fyzické osoby nepodnikatele.
 • Spořicí účty, u kterých není povinnost mít zřízen běžný účet (pokud tato povinnost existuje, náklady na vedení takového účtu se odečtou od připsaných úroků) - v případě, že banka neumožní založení spořicího účtu bez běžného účtu, založili základní účet pouze s internetbankingem, bez platební karty, telefonního bankovnictví apod.
 • Spořicí účty, kde jsou oficiálně vyhlášené sazby pro klienty (nejde o VIP úroky, které jsou neveřejné a nejsou určeny běžnému retailovému klientovi).
 • Spořicí účty, které umožňují kdykoliv uskutečnit odchozí a příchozí platby.
 • Spořicí účty bez výpovědní lhůty.
 • Spořicí účty bez výrazného minimálního zůstatku, který by se v důsledku choval jako termínovaný vklad - výše je stanovena na hranici 500 korun (vyřazena např. Česká spořitelna - minimální zůstatek 10 tisíc korun).
 • Spořicí účty u bank, které jsou pro retailové klienty běžně dostupné po celé České republice (více než pět poboček) nebo umožňují založit účet přes internet (vyřazena Waldviertler Sparkasse).
 • Má-li jedna banka více spořicích účtů, kdy všechny nebo jejich část splňuje všechna kritéria, založili spořicí účet, který v době založení nabízel nejvyšší sazbu.
 • Na spořicích účtech (testovacích i kontrolních) provedou dle předem stanoveného scénáře několik příchozích i odchozích transakcí, aby prověřili a zdůraznili flexibilitu účtů. Tím se navíc vyřeší i možné problémy se získáváním měsíčních výpisů (banky často generují pouze při obratu na účtu).
 • Nejčtenější

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

SIPO lidé používají ze zvyku. Výhodné to ale není

Rychle rostoucí náklady na život si žádají revizi domácích rozpočtů. Lidé zjišťují, kudy jim utíkají peníze. Příklad...

Účetní je nedostatková profese. Kolik berou a kolik by chtěli mít?

Je to nenápadný profesionál, který má hodně talentu a ještě více píle. Na párty sice svým povoláním nikoho neohromí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavební spořitelny lákají na prémie. Jak a kde ze spoření dostat nejvíc

Zpravidla na podzim stavební spořitelny přicházejí s výhodnými akcemi při sjednání nové smlouvy. Nejinak je tomu i...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Zmapovali jsme za vás vše, co jste chtěli vědět o vaší bance a báli se zeptat

Sberbank zkrachovala, z Expobank je dnes Max banka. Banky se prostě mění. Kolik má která klientů a zisku? Komu která...

Stavební spořitelny lákají na prémie. Jak a kde ze spoření dostat nejvíc

Zpravidla na podzim stavební spořitelny přicházejí s výhodnými akcemi při sjednání nové smlouvy. Nejinak je tomu i...

Analytik: Úrok na spořicím účtu není jediným kritériem pro výběr bank

Česká národní banka vyhnala základní úrokové sazby k sedmi procentům. Tím zdražila úvěry, ale i zatraktivnila spořicí...

Spořicí účty už zhodnotí vklady i o více než 5 procent. Kde úročí nejvíc?

Inflace meziročně stoupla na 17,5 procenta a nejspíš dál poroste. Základní úroková sazba, kterou se ČNB snaží krotit...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...