Technologické akcie: zisky, nebo jen oči pro pláč

aktualizováno 
Akcie firem zaměřených na technologie se po prasknutí bubliny internetových společností v roce 2000 netěší přílišné oblibě. Euforie počátkem nového milénia vedla k nadměrnému investování do informačních technologií a k masovým nákupům akcií internetových firem, za nimiž nebyla žádná reálná hodnota. Je technologický sektor již za svým zenitem, nebo může nabídnout reálné zisky?
peníze, dolary

peníze, dolary | foto: Profimedia.cz

Nereálné podnikatelské modely financované přes burzu a také snaha některých obchodníků zneužívat horlivosti a přehnaných očekávání investorů, kteří se nemohli dočkat vysokých zisků, vedla k prasknutí bubliny na finančních trzích a krachu mnoha velkých internetových firem. Investoři často utrpěli ztrátu, která se blížila 100 % vložených prostředků.

Společnost zažívá rostoucí pronikání moderních telekomunikačních a informačních technologií do každodenního života lidí. Fondy zaměřené na technologie usilují o dlouhodobé zhodnocení kapitálu prostřednictvím investic do kotovaných akcií společností na celém světě, které těží ze zvyšovaní počtu jeho uživatelů a ze zvýšeného využívání informačních technologií a služeb.

NENECHTE SI UJÍT
kostky
Technologické akcie: zisky, či jen oči pro pláč
Akcie firem zaměřených na technologie se po prasknutí bubliny internetových společností v roce 2000 netěší přílišné oblibě. Proč?
klient
Kritizovat se musí umět
Nesnášíte kritiku? Nejste jediní. Vytýkat druhým chyby se zdá snadné. S kritikou ale zacházejte jako se solí. Opatrně a s mírou, abyste to nepřehnali.

Portfolio fondů je orientované v průmyslových odvětvích, jako jsou informační technologie, hardware, software, telekomunikace, elektronické informační a distribuční sítě. Nejširší nabídku fondů sektoru technologie, média a telekomunikace nabízejí investiční společnosti Credit Suisse a KBC.

V následující tabulce uvádíme nejvýkonnější akciové podílové fondy technologického sektoru za poslední rok. Výkon v pětiletém horizontu je ovlivněn krachem technologické bubliny v roce 2000. V tříletém horizontu vydělaly tyto podílové fondy svým podílníkům v průměru 48 % (14 % p.a).

Akciové podílové fondy - Technologie, média, komunikace

Podílový fond/Index

výkon 
za 1 rok

výkon 
za 3 roky

výkon 
za 5 let

MSCI ACWIF Info Tech Index 8,08% 48,28% -49,44%
Credit Suisse Global Internet 12,21% 115,7% -71,29%
Janus Global Technology 11,96% 35,53% -61,37%
SGAM Fund EQUITIES - Global Technology 11,66% 48,33% -59,68%
Parvest World Technology 10,14% 56,48% N/A
Pioneer Global Telecom 8,62% 41,25% N/A

Zdroj: Fondshop

Technologické akciové tituly se vyznačují vysokou volatilitou. Jde o typickou  rizikovou investici, kde vysoký potenciální výnos vyvažuje neméně vysoké riziko. Reálné ukazatele ekonomiky však potvrzují, že informační technologie a investice do nich přispěly k růstu HDP a nakonec i produktivity firem. Technologický sektor prošel výraznou korekcí a díky svému nynějšímu ocenění je atraktivní pro rizikové investory, nebo ty, kteří chtějí své portfolio obohatit o dynamickou složku.

Jak se dařilo investicím: říjen

Americké akciové trhy pokračovaly v říjnu v sestupném trendu. Akciový index S&P 500, reprezentující 500 cenných papírů všech hlavních průmyslových odvětví, ztratil 1,77 %, technologický Nasdaq procento a výrazný pokles cen akciových titulů zasáhl i pražskou burzu. Oslaboval celý středoevropský region.

Výprodej srazil české akcie o více než 10 %

Český akciový trh zažil v říjnu po pěti měsících vysokého růstu silný výprodej. Zlomovým se pro pražský trh stala až výsledková sezóna. Největším meziročním růstem se může pochlubit elektrárenská firma ČEZ. Její zisk za první tři čtvrtletí je skoro dvojnásobný proti loňsku a blíží se už třinácti a půl miliardám korun. Velice spokojené mohou být letos největší banky. Dvouciferný růst zisku hlásí Česká spořitelna, Komerční banka i ČSOB.

Český Telecom měl podle předpovědí analytiků snížit zisk o osm procent, místo toho účetně posílil o šest a půl procenta skoro na pět miliard. Firmě se totiž daří nahrazovat propad poptávky po telefonování na pevných linkách nabídkou modernějších služeb, hlavně vysokorychlostního internetu. Pražská burza tak ke konci měsíce obnovila cenový růst. Posílily všechny rozhodující tituly. V souhrnu za celý říjen však akciový index PX-50 ztratil téměř 5 %.

Dluhopisy ztrácejí

Vyšší úroky v USA zvedají výnos amerických dluhopisů. Tím i více přitahují pozornost na americký dluhopisový trh, což se promítlo do zvýšení prodejů a poklesu cen na dluhopisových trzích v celém světě. Nečekané zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou o čtvrt procenta přispělo k dalšímu poklesu českých dluhopisových podílových fondů. Nepříznivý vývoj na globálních i středoevropských trzích s dlužnými cennými papíry nutně vedl k oslabeni kurzů všech dluhopisových fondů.

Peníze podraží – úroky se zvednou

Česká národní banka po letech poprvé zvýšila základní úrokovou sazbu na 2 %. Zvýšení základní úrokové sazby mělo za následek nárůst tržních úrokových sazeb, které se promítne hlavně ve vyšších výnosech podílových fondů peněžního trhu. Závěrem uvádíme tabulku domácích otevřených podílových fondů s nejlepší a nejhorší výkonností za poslední měsíc.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - OPF Farmacie a biotechnologie

+1,38%

ČSOB Akciový Mix

-2,66%

-0,45%

Smíšený

AIG FCE zahraničný rastový

+0,65%

J&T OPPORTUNITY CZK

-4,60%

-1,70%

Dluhopisový

ČPI - OPF Korporátních dluhopisů

-0,32%

AIG FCE stredoeurópský

-1,94%

-1,42%

Peněžního trhu

ČSOB výnosový

+0,10%

ČPI - OPF Peněžního trhu

-0,16%

-0,11%

Zdroj: UNIS

Další krach obchodníka s cennými papíry. O svoje prostředky kolem 400 zákazníků a škody mohou dosahovat sto miliónů korun. Více o kauze Americas International Brokers ZDE.

Investovali byste do akcií technologických společností, nebo si myslíte, že riziko je příliš velké? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR JUNIOR S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz