Technologické akcie: zisky, nebo jen oči pro pláč

aktualizováno 
Akcie firem zaměřených na technologie se po prasknutí bubliny internetových společností v roce 2000 netěší přílišné oblibě. Euforie počátkem nového milénia vedla k nadměrnému investování do informačních technologií a k masovým nákupům akcií internetových firem, za nimiž nebyla žádná reálná hodnota. Je technologický sektor již za svým zenitem, nebo může nabídnout reálné zisky?
peníze, dolary

peníze, dolary | foto: Profimedia.cz

Nereálné podnikatelské modely financované přes burzu a také snaha některých obchodníků zneužívat horlivosti a přehnaných očekávání investorů, kteří se nemohli dočkat vysokých zisků, vedla k prasknutí bubliny na finančních trzích a krachu mnoha velkých internetových firem. Investoři často utrpěli ztrátu, která se blížila 100 % vložených prostředků.

Společnost zažívá rostoucí pronikání moderních telekomunikačních a informačních technologií do každodenního života lidí. Fondy zaměřené na technologie usilují o dlouhodobé zhodnocení kapitálu prostřednictvím investic do kotovaných akcií společností na celém světě, které těží ze zvyšovaní počtu jeho uživatelů a ze zvýšeného využívání informačních technologií a služeb.

NENECHTE SI UJÍT
kostky
Technologické akcie: zisky, či jen oči pro pláč
Akcie firem zaměřených na technologie se po prasknutí bubliny internetových společností v roce 2000 netěší přílišné oblibě. Proč?
klient
Kritizovat se musí umět
Nesnášíte kritiku? Nejste jediní. Vytýkat druhým chyby se zdá snadné. S kritikou ale zacházejte jako se solí. Opatrně a s mírou, abyste to nepřehnali.

Portfolio fondů je orientované v průmyslových odvětvích, jako jsou informační technologie, hardware, software, telekomunikace, elektronické informační a distribuční sítě. Nejširší nabídku fondů sektoru technologie, média a telekomunikace nabízejí investiční společnosti Credit Suisse a KBC.

V následující tabulce uvádíme nejvýkonnější akciové podílové fondy technologického sektoru za poslední rok. Výkon v pětiletém horizontu je ovlivněn krachem technologické bubliny v roce 2000. V tříletém horizontu vydělaly tyto podílové fondy svým podílníkům v průměru 48 % (14 % p.a).

Akciové podílové fondy - Technologie, média, komunikace

Podílový fond/Index

výkon 
za 1 rok

výkon 
za 3 roky

výkon 
za 5 let

MSCI ACWIF Info Tech Index 8,08% 48,28% -49,44%
Credit Suisse Global Internet 12,21% 115,7% -71,29%
Janus Global Technology 11,96% 35,53% -61,37%
SGAM Fund EQUITIES - Global Technology 11,66% 48,33% -59,68%
Parvest World Technology 10,14% 56,48% N/A
Pioneer Global Telecom 8,62% 41,25% N/A

Zdroj: Fondshop

Technologické akciové tituly se vyznačují vysokou volatilitou. Jde o typickou  rizikovou investici, kde vysoký potenciální výnos vyvažuje neméně vysoké riziko. Reálné ukazatele ekonomiky však potvrzují, že informační technologie a investice do nich přispěly k růstu HDP a nakonec i produktivity firem. Technologický sektor prošel výraznou korekcí a díky svému nynějšímu ocenění je atraktivní pro rizikové investory, nebo ty, kteří chtějí své portfolio obohatit o dynamickou složku.

Jak se dařilo investicím: říjen

Americké akciové trhy pokračovaly v říjnu v sestupném trendu. Akciový index S&P 500, reprezentující 500 cenných papírů všech hlavních průmyslových odvětví, ztratil 1,77 %, technologický Nasdaq procento a výrazný pokles cen akciových titulů zasáhl i pražskou burzu. Oslaboval celý středoevropský region.

Výprodej srazil české akcie o více než 10 %

Český akciový trh zažil v říjnu po pěti měsících vysokého růstu silný výprodej. Zlomovým se pro pražský trh stala až výsledková sezóna. Největším meziročním růstem se může pochlubit elektrárenská firma ČEZ. Její zisk za první tři čtvrtletí je skoro dvojnásobný proti loňsku a blíží se už třinácti a půl miliardám korun. Velice spokojené mohou být letos největší banky. Dvouciferný růst zisku hlásí Česká spořitelna, Komerční banka i ČSOB.

Český Telecom měl podle předpovědí analytiků snížit zisk o osm procent, místo toho účetně posílil o šest a půl procenta skoro na pět miliard. Firmě se totiž daří nahrazovat propad poptávky po telefonování na pevných linkách nabídkou modernějších služeb, hlavně vysokorychlostního internetu. Pražská burza tak ke konci měsíce obnovila cenový růst. Posílily všechny rozhodující tituly. V souhrnu za celý říjen však akciový index PX-50 ztratil téměř 5 %.

Dluhopisy ztrácejí

Vyšší úroky v USA zvedají výnos amerických dluhopisů. Tím i více přitahují pozornost na americký dluhopisový trh, což se promítlo do zvýšení prodejů a poklesu cen na dluhopisových trzích v celém světě. Nečekané zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou o čtvrt procenta přispělo k dalšímu poklesu českých dluhopisových podílových fondů. Nepříznivý vývoj na globálních i středoevropských trzích s dlužnými cennými papíry nutně vedl k oslabeni kurzů všech dluhopisových fondů.

Peníze podraží – úroky se zvednou

Česká národní banka po letech poprvé zvýšila základní úrokovou sazbu na 2 %. Zvýšení základní úrokové sazby mělo za následek nárůst tržních úrokových sazeb, které se promítne hlavně ve vyšších výnosech podílových fondů peněžního trhu. Závěrem uvádíme tabulku domácích otevřených podílových fondů s nejlepší a nejhorší výkonností za poslední měsíc.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - OPF Farmacie a biotechnologie

+1,38%

ČSOB Akciový Mix

-2,66%

-0,45%

Smíšený

AIG FCE zahraničný rastový

+0,65%

J&T OPPORTUNITY CZK

-4,60%

-1,70%

Dluhopisový

ČPI - OPF Korporátních dluhopisů

-0,32%

AIG FCE stredoeurópský

-1,94%

-1,42%

Peněžního trhu

ČSOB výnosový

+0,10%

ČPI - OPF Peněžního trhu

-0,16%

-0,11%

Zdroj: UNIS

Další krach obchodníka s cennými papíry. O svoje prostředky kolem 400 zákazníků a škody mohou dosahovat sto miliónů korun. Více o kauze Americas International Brokers ZDE.

Investovali byste do akcií technologických společností, nebo si myslíte, že riziko je příliš velké? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

ČR zná jména nových europoslanců - ANO 21,2%, ODS 14,5%, Piráti 13,95%, STAN 11,...

ČR zná jména nových europoslanců - ANO 21,2%, ODS 14,5%, Piráti 13,95%, STAN 11,...

Kurzy.cz 26. května 2019 Voliči v České republice po pěti letech rozhodli o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Celkem 2...

Najdete na iDNES.cz