Studentské účty: levnější než běžná konta

aktualizováno 
Hospodařit s penězi se musí naučit každý sám. Ve školních osnovách zatím tento předmět chybí, i když jej každý bude potřebovat po celý život. Usnadnit cestu k tomu, jak zacházet s vlastními penězi, mohou kromě rodičů i banky. Ty nabízejí nejen pro vysokoškoláky, ale i středoškoláky klasické běžné účty, ale za výhodnějších podmínek. V podstatě tak zabijí dvě mouchy jednou ranou: mladý člověk si osvojí základní bankovní služby a banka získává potenciálního klienta.

Na co zakládat účet pro dítě, když jsou bankovní služby i tak dost drahé, myslí si často rodiče. Nemusí však mít docela pravdu. Podle finančních odborníků a psychologů je naopak dobře, pokud se dítě má možnost naučit zacházet s penězi už od raného věku. To je možné buď pomocí kapesného, nebo právě založením konta v bance. „Vedení konta může být jedna z forem hospodaření s penězi, oproti hotovostnímu však má jednu psychologickou nevýhodu: úbytek peněz není 'přímo na očích' a může svádět k překračování vlastních možností,“ míní Miriam Hanáková, finanční poradkyně společnosti SLON.

Mladý člověk by neměl úplně podlehnout dostupnosti finančních služeb. Miriam

Jaká rizika skrývají smlouvy o stavebním spoření pro nezletilé? Jak se jim vyhnout? Čtěte ZDE.

Hanáková varuje: „Banky navíc nabízejí studentům kontokorentní úvěry, kterých je relativně snadné dosáhnout, avšak pro studenta s nízkými nebo žádnými vlastními příjmy může být velký problém splácení - zatíženi jsou pak rodiče nebo studentovy budoucí příjmy.“

Zájemce o studentské konto však neuspěje v každém finančním ústavu - z deseti největších bank nabízí účet pro studenty či děti pět bankovních domů. Drtivá většina služeb je určena především plnoletým studentům vysokých a vyšších odborných škol. Ani středoškoláci nemusí přijít zkrátka - účet jim rodiče mohou založit například v Československé obchodní bance, České spořitelně či Poštovní spořitelně. Děti mladší 15 let mohou získat svůj účet pouze v Komerční bance, respektive eBanka umožňuje vydání dětské platební karty k účtu rodičů.

Nulové poplatky - hlavní výhoda účtů pro mladé

Hlavní lákadlo účtu pro mladé? Co možná nejnižší či spíše nulové poplatky za běžné služby. Téměř všechny bankovní ústavy poskytují vedení účtu, měsíční zasílání výpisů či správu platební karty zdarma. Jestliže například stojí vedení účtu dospělého klienta měsíčně 30 korun, ušetří student ročně 360 korun.

Výhodou pro mladé klienty jsou i připisované úroky, které jsou nadprůměrné. Například zůstatek ČSOB Osobního konta plus je úročen 0,20 procenta ročně, zatímco účet pro studenty 1,20 procenta za rok. Podobná je situace i v České spořitelně - běžný sporožirový účet přináší výnos 0,25 procenta, zatímco studentský dokonce 1,60 procenta za 12 měsíců.

Nevíte, kde budete po ukončení studia hledat práci? Inspirujte se naší přílohou pro absolventy.

Dalším plusem je, že studenti mohou od banky získat různé slevové karty - například kartu mládeže EURO<26 nebo kartu ISIC - ty zajišťují slevy na koncerty, výstavy, při cestování či nakupování. Za co však zaplatí mladý klient stejně jako dospělý, je výběr z bankomatu. U této položky nečiní banky mezi zákazníky rozdíl - obvyklý poplatek se pohybuje kolem pěti až šesti korun při návštěvě bankomatu vlastní banky.

Pozor na slibované prémie

Protože rozsah služeb je v podstatě obdobný, snaží se banky získat mladé klienty i na prémie či služby navíc. Například Komerční banka vždy ke konci kalendářního roku připisuje majitelům účtů prémii 333 korun.

Velkou vlnu nespokojenosti vyvolal letos na jaře krok České spořitelny, která jednostranně snížila výši prémie za takzvaný „červený diplom“ - banka sice zákazníky lákala na desetitisícovou odměnu, pak ji ovšem snížila pouze na 1000 korun. Nakonec však klienti dosáhli svého a stávající majitelé studentských účtů mají nárok v případě splnění podmínky získat původně slibovanou sumu - ale pouze do konce roku 2003.

Možné výhody a nevýhody studentských účtů

+ možnost získání slevových karet

- nižší částka kontokorentního úvěru

+ vedení účtu zdarma (vč. výpisu) - nutnost každý rok předkládat potvrzení o studiu
+ vedení kontokorentu zdarma - všechny účty nejsou určeny pro všechny typy škol
+ zvýhodněná cena za přímé bankovnictví - omezený limit výběru z bankomatu platební kartou
+ případné prémie za dokončení studia - poplatek za výběr z bankomatu stejný jako pro běžného klienta
+ vyšší úročení zůstatku účtu
+ zvýhodněné podmínky pro další produkty - například spořící účty nebo termínované vklady
+ některé operace zdarma (např. změna a zrušení trv.příkazu) 

Poznámka: uvedené klady a zápory se mohou u jednotlivých bank a jejich studentských kont lišit

Chcete vědět, jaké jsou konkrétní podmínky a výhody jednotlivých studentských kont? Kde lze získat úvěr na studium? A jaké produkty jsou určeny nejmladším? Čtěte ZDE.

Máte zřízeno studentské konto? Které vám přijde nejlepší? Zůstanete u  banky, která vám toto konto vede, nebo se po ukončení studia poohlédnete po nabídce jiných bank? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz