Studentská konta: jak vybrat to pravé

aktualizováno 
Budoucí kapitáni průmyslu, manažeři, právníci, lékaři či vědci. Ti všichni budou jednou vydělávat hodně peněz, které alespoň zčásti skončí v bankách. Peněžní ústavy to pochopily a rozšiřují nabídku dětských a studentských kont.
Škola - (c) profimedia.cz/corbis

Škola - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mnoho, až dvě třetiny lidí přiznávají, že neumějí zacházet s penězi. Jejich děti mají větší šanci se to naučit. Studenti mohou na některých středních školách navštěvovat například kurz Poznej svoje peníze, organizovaný společností Junior Achievement. Poznají v něm, jak fungují banky, seznámí se s moderními platebními nástroji, pochopí, jak vést studentské finance. Nejúčinnější je školní teorii vyzkoušet v praxi – banky nabízejí karty k rodičovským účtům i samostatná konta.

„Nejméně šedesát procent našich studentů disponuje vlastní platební kartou,“ říká Lenka Šulcová, středoškolská profesorka z Jičína. A mnoho dalších uvažuje na začátku školního roku, kdy třeba vyjednává s rodiči o výši kapesného, o zřízení vlastního konta.

„Začínám studovat vysokou školu a doteď byla mou bankou vlastní peněženka a šuplík psacího stolu, kam jsem peníze ukládal. Teď se rozhoduji, kterou banku zvolím,“ potvrzuje pražský student Štěpán. 

Porovnejte podmínky

NENECHTE SI UJÍT
Dolary, peníze, bankovky - (c) profimedia.cz/corbis
Helvag - velká razie
Helvag sliboval investorům velké zisky, nyní se vyšetřuje po celé Evropě – mimo jiné kvůli praní špinavých peněz a podvodům. Jak celá kauza probíhala za našimi hranicemi?
směr
Výpověď pro nadbytečnost
Byla jsem sestrou u soukromého lékaře. Nejprve mi dal výpověď, kterou soud ji označil za neplatnou. Pak mě propustil pro nadbytečnost. Jak se můžu bránit?
DVD rekordér poráží video
Díváte se rádi na detektivky, ale usínáte před koncem? Milujete filmy pro náročné diváky, ale ne jejich začátek po 23. hodině? Nebylo by lepší DVD?

Banky mají speciální konta pro děti už od jejich narození, ale často na ně mohou potomci peníze jen ukládat; výběry jsou v režii rodičů. U ČSOB v případě konta Slůně mohou pro peníze k bankomatu děti už od osmi let. Daleko širší možnosti mají studenti nad 15 let. Těm nabízejí všechny velké banky – s výjimkou Citibank a HVB Bank – samostatná konta. Vždy jsou přitom levnější než účty pro dospělé klienty, samozřejmou výbavou účtu je platební karta.

Má cenu volit mezi jednotlivými konty?

Určitě. Rozdíly hledejte vedle poplatků také v úročení zůstatků i v podmínkách a přístupu ke kontokorentu a telefonnímu či elektronickému bankovnictví. Liší se v měsíčním poplatku za vedení účtu i ve výběru z bankomatů. Různé jsou bonusy, jež banky k účtům pro mladé dávají, a také požadavky na potvrzení o studiu. „Jednou jsem zapomněl doložit potvrzení, a aniž by mě upozornili, hned mi zrušili studentské výhody,“ zlobí se vysokoškolák Ondra. Jedinou bankou, která nepožaduje u mladých lidí do 26 let potvrzení o studiu vůbec, je Poštovní spořitelna.

Studentům se vyplatí porovnat nabídku, zvážit, které služby budou využívat, a neupsat se první bance. „Hned jak dcera nastoupila na gymnázium, přišli tam zástupci Komerční banky a vehementně se snažili studenty přesvědčit, že konto jejich peněžního ústavu je nejlepší. Nejenže se mi nelíbil způsob, jakým to dělali, navíc jiné konto bylo pro dceru výhodnější,“ upozorňuje matka gymnazistky Eva Nováková.

Mami, dej mi peníze na... Znáte to? Škola je tu. Připravte se na tisícová vydání. Za pomůcky, oblečení, kroužky i tramvajenky. Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Odkdy by měly mít děti vlastní bankovní konto?

Lenka Šulcová, profesorka na soukromé SŠ Altman v Jičíně

  • Myslím si, že je vhodné zařídit dítěti studentské konto při přechodu ze základní na střední školu. Důvody jsou zřejmé – hospodaření se svěřenými penězi, využívání platební karty v případě bydlení na internátu zamezení ztráty hotovosti, využívání bezhotovostních plateb v praxi, a tím příprava pro další život.

Miloš Pícha, manažer, otec čtyř dětí

  • Moc o dětských účtech nevím, z toho plyne, že mé děti zatím účty nemají. Samozřejmě potomkům vyplácíme kapesné a mají i nějaké peníze od prarodičů. Schraňují si je v kasičkách a o jejich použití si rozhodují samy. O samostatném účtu budeme uvažovat až v době po maturitě – do té doby, myslím, jsou na nás jako na rodičích natolik závislé, že se vlastní konto nevyplatí, i když není drahé. Čím víc účtů, tím víc komplikací.

Martin Valach, finanční poradce AWD

  • Jde-li jen o to, aby si dítě mělo kam dávat svých pár stokorun kapesného měsíčně, tak by si rodiče měli uvědomit, že to, že potomka budou učit pracovat s penězi, je bude něco stát na měsíčních poplatcích bance. Pak je lepší dát dítěti platební kartu ke svému účtu a rozumně mu omezit výběr nebo mu vytvořit podúčet účtu. Student by měl zacházet s vlastními penězi sám a pak je dobré, aby měl vlastní konto. Doporučuji ho nechat, aby si je zařídil sám. Ať pozná celý proces. Ať si od počátku uvědomuje, že nic není zadarmo. Takové konto jistě není místem, kde by měli rodiče nechat úspory pro budoucnost, které pro dítě připravili. Zaprvé je bankovní účet z ekonomického hlediska pro takové úspory naprosto nevhodný a za druhé není rozumné, aby dítě, kterému je osmnáct let, mělo přístup k celým úsporám.

  • Pokud chtějí rodiče vytvořit pro dítě potřebný kapitál třeba na studium, vlastní bydlení, nebo dokonce už myslí na jeho penzi, tak to je zcela jiný případ. Pak je třeba začít co nejdříve, protože právě doba hraje při tvorbě kapitálu jednu ze zásadních rolí. V tom případě by měli rodiče zapomenout na tradiční bankovní účty nebo i termínované vklady, protože ty jsou pro takové účely nevhodné. Měli by se porozhlédnout mezi nepřebernými možnostmi finančního trhu, ale především se poradit s nezávislým finančním poradcem, který jim nejen podle věku dítěte, ale také cílů a jejich možností sestaví odpovídající koncept řešení.

Lenka Čadová, psycholožka

  • Děti by se měly co nejdříve zorientovat ve světě financí. Forma, jak se tomu budou učit, by měla být různá – menším dětem je lepší dávat peníze pravidelně po menších částkách, lépe si rozvrhnou jejich utrácení. Tak od páté třídy by měli potomci poznat zacházení s platební kartou a bankomatem, získat přehled o tom, jak funguje účet v bance. U větších dětí – studentů nad 18 let bych se nebála založit konto i s větším obnosem peněz. Získají zodpovědnost za své finance, naučí se s nimi hospodařit stejným způsobem, jaký je čeká v reálném životě.

Mít v osmi letech vlastní platební kartu? Proč ne. I taková je nabídka bank. Kdy má cenu založit dítě konto, ze kterého může vybírat a kolik to bude stát?Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Máte zkušenosti s bankovními produkty pro mladé? Přijdou vám výhodné? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o koupi bytu na hypotéku, není to levná záležitost. Víte, kolik peněz musíte mít ve vlastních zdrojích?

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny

Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny

Kurzy.cz „Výstavba nových jaderných bloků jde mimo trend evropské energetické politiky. Rozumnější je prodloužit životnost stáva...

Najdete na iDNES.cz