Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se pro stavebko teprve rozhodují, přinášíme přehled aktuální nabídky všech stavebních spořitelen.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obliba stavebního spoření roste. Svědčí o tom počet uzavíraných smluv, který přesahuje půl milionu ročně. „Důvodem je mix mnohočetných účelů a výhod, které stavební spoření nabízí. Někdo si chce uspořit, aby získal hypotéku. Někdo spoří proto, aby si ve stavební spořitelně půjčil na rekonstrukci. A někdo spoří prostě do rezervy, protože úspory se hodí,“ říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiří Šedivý.

Roste i zájem o dětské stavebko. Rodiče vnímají stavební spoření jako nejvhodnější produkt pro děti s garancí výnosů. „Ze zpětné vazby od klientů mimo jiné vyplývá, že stavební spoření je vnímáno jako bezpečný produkt pro uložení financí, a to i z důvodu pojištění vkladů ze zákona. Zároveň oceňují s tím spojenou nabídku úvěru, která dětem po dovršení dospělosti umožní realizovat jejich přání související s bydlením,“ míní Jiří Neumann ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Uzavření „stavebka“ online zabere patnáct minut. Víte, co si ohlídat?

ilustrační snímek

Letošní rok je a bude poznamenán covidovou krizí, dosavadní předběžné výsledky podle AČSS ale naznačují, že dopad do stavebního spoření nebude dramatický. Z nedávného výzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu vyplynulo, že lidé pociťují určitou nejistotu s ohledem na finance v budoucnu a chtějí ji řešit větším důrazem na spoření. Až 22 procent Čechů uvedlo, že v budoucnu hodlají více spořit.

„Lidé přistupují ke spoření a vytváření rezerv určitě mnohem uvážlivěji, spořit ale chtějí i navzdory svým ekonomickým problémům. A náramně se daří úvěrům, očekáváme meziroční růst jejich objemu o zhruba třetinu. Lidé zkrátka chtějí bydlet stále lépe,“ dodává Jiří Šedivý.

„Letos se více než kdy jindy ukazuje síla a stabilita stavebka. To je do velké míry uzavřený produkt, který je odolný vůči různým externím vlivům. A to se potvrzuje i v tomto zvláštním roce. Lidé si to uvědomují, proto roste i zájem o uzavírání nových smluv,“ souhlasí mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Tomáš Kofroň.

Peníze pošlete včas

Státní podpora se připisuje vždy na jaře následujícího roku, peníze je ale potřeba poslat tak, aby do 31. 12. 24:00 dorazily na váš účet ve stavební spořitelně. Od toho se odvíjí potřebný předstih pro převod prostředků. Záleží na tom, zda budete částku převádět v rámci jedné banky, mezibankovním stykem, poštovní složenkou nebo ji chcete složit v hotovosti na pokladně. 

Pro zisk maximální státní podpory (2 000 korun) musíte mít na účtu za daný rok vloženo 20 tisíc korun. Je ale třeba počítat i s poplatky za vedení účtu.

„Já doporučuji neprovádět žádné detailní výpočty s přesností na desetikoruny, ale raději poslat o pár stovek víc. Tak jako tak se budou vklady úročit, i když třeba pro nárok na státní podporu na ně ‚přijde řada‘ až napřesrok,“ radí Jiří Šedivý.

Pokud vklady nedorazí včas, bude se státní podpora počítat z toho, co dorazit stačilo. Zpravidla připsané úroky za kalendářní rok a případně přebytek z loňska. Tedy přijdete pouze o tu část zálohy státní podpory, kterou v daném roce nevyčerpáte.

Ale je také dobré vědět, pokud jste se ve smlouvě zavázali k pravidelnému spoření, zda závazek dodržíte, i když jste peníze neposlali včas. Také můžete mít na pravidelné vklady navázán nějaký úrokový bonus a podobně. Nejste-li si svou konkrétní situací jisti, zeptejte se svého poradce nebo přímo ve stavební spořitelně.

Akční nabídka stavebních spořitelen

Českomoravská stavební spořitelna
Do konce listopadu lze získat stavební spoření se slevou na vstupním poplatku ve výši 1 500 korun, akce platí pro klienty ve věku 18 až 50 let.

Za kombinaci stavebního spoření s dalšími produkty skupiny ČSOB (běžný účet, penzijní připojištění) můžete získat prémii až 4 500 korun v závislosti na počtu uzavřených produktů. Tato prémie je připsána na účet stavebního spoření, případně na tyto doplňkové produkty.

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)
Aktuální akce Buřinka v současné době nemá, podle vyjádření jejich zástupců se v druhé polovině letošního roku soustředila na zjednodušení procesu sjednávání stavebního spoření a zpřístupnění možnosti rychlého sjednání v internetovém bankovnictví George.

Trvale u nových smluv o stavebním spoření nabízí možnost kdykoliv předčasně ukončit smlouvu s rychlou výplatou zdarma do dvou pracovních dnů a to bezplatně.

MONETA stavební spořitelna (dříve Wüstenrot)

Odpuštění vstupních poplatků při zřízení stavebního spoření je stálou akcí.

Modrá pyramida stavební spořitelna

Do 18. 12. 2020 mají noví klienti možnost si na poradenském centru nebo online uzavřít stavební spoření v akci Prémie 2 000 korun. Ta v sobě kombinuje finanční prémii ve výši poplatku za sjednání stavebního spoření (až do výše 2 000 korun) a úrokový bonus +0,5 % p.a. Díky tomu získáte stavební spoření až do výše cílové částky 200 000 korum zdarma s celkovým úročením vkladů jedno procento.

Ve stálé nabídce je spořící akce se stejným zhodnocením pro děti a mladé do 26 let věku, kteří mají možnost založení stavebního spoření s cílovou částkou až 150 000 korun zdarma. Navíc mladí od 18 do 26 let získají věrnostní slevovou kartu Sphere young, která poskytuje slevy u více než 10 000 obchodníků ve výši 5 až 30 procent.

Spořící akce Pohoda je pro klienty nad 55 let, kteří si mohou stavební spoření sjednat také s úrokovým bonusem +0,5% a cílovou částkou zdarma až do výše 200 000 korun.

Raiffeisen stavební spořitelna
Od pondělí 23. listopadu nabízí sjednání smlouvy o stavebním spoření do cílové částky 200 000 korun bez poplatku. Znamená to, že ušetříte 2 000 korun za poplatek za sjednání smlouvy. V rámci balíčku s běžným účtem od Raiffeisenbank můžete dosáhnout i na další výhody.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Systém bankovní regulace negarantuje stálý život všem bankám, říká bankéř

Zprávy z finančního trhu o pádu několika bank v zahraničí zneklidňují řadu vkladatelů. Jaká je aktuální situace v...

GLOSA: Jak (ne)darovat peníze organizovanému zločinu

Jejich revírem je internet, jejich tempo je šokující a jejich protivníci jsou ti méně pozornější z nás. Pracují...

KOMENTÁŘ: Česku bankovní krize nehrozí, vyplatí se být opatrný

Bankovní sektor v březnu zažil bouřlivé období. Spustil ho krach relativně velké banky Silicon Valley Bank v USA....

Známe nejlepší finanční produkty roku. Má je MONETA, Trinity, NEY a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2022 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...