Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 12. července 2020 Bořek

Stavební spoření přitvrdilo, rychlejší splacení se prodraží jako u hypoték

aktualizováno 
Splatit úvěr od stavební spořitelny kdykoli bez omezení a bez sankčních poplatků již v některých případech není možné. Přitom se volnost při splácení považuje za jednu z velkých výhod stavebního spoření, protože předčasné splátky u hypoték jsou dosti drahé.
Kalkulačka

Kalkulačka | foto: Profimedia.cz

Za mimořádné splacení části hypotečního úvěru, které klient provede jindy než v okamžiku refixace úrokové sazby, si banka může naúčtovat poplatek ve výši třeba celé čtvrtiny provedené splátky. Takže pokud například klient bude chtít ze svého dluhu předčasně umořit tři sta tisíc korun, zaplatí za to bance sedmdesát pět tisíc. Což rozhodně není málo.

Překlenovací úvěry se stále více podobají hypotékám

Stavební spořitelny proto u svých úvěrových produktů zdůrazňují jako jednu z konkurenčních výhod v porovnání s hypotékami právě možnost jejich předčasného splacení bez sankcí, a to u řádných úvěrů ze stavebního spoření i překlenovacích úvěrů. Týká se to dílčích splátek i umoření celého dluhu jednorázově.

Ovšem s tím, jak se především překlenovací úvěry začínají podobat hypotékám, přebírají i jejich typické vlastnosti. Je to například možnost čerpat je ihned po uzavření nové smlouvy i bez předchozího spoření a dlouhá doba splatnosti, která umožňuje nižší měsíční platby. Již delší dobu některé stavební spořitelny používají u těchto typů úvěrů úrokové sazby neměnné pouze po určitý počet let. Nejsou tedy, tak jak tomu bývalo dříve, vždy pevné po celou dobu splatnosti, ale jsou fixní pouze po několik prvních let. Poté budou změněny podle aktuální situace na trhu.

Poplatky za předčasné splacení překlenovacího úvěru

Je nutné podotknout, že uvedené „hypoteční vlastnosti“ se týkají zatím pouze překlenovacích úvěrů. „Řádné“ úvěry ze stavebního spoření mají úrokové sazby stále ještě neměnné po celou dobu svého trvání a předčasné splacení zatím v sazebnících spořitelen také není zpoplatněno.

Úhradu za jednorázové splacení překlenovacího úvěru požadují v současnosti zatím pouze stavební spořitelny HYPO a Wüstenrot.

HYPO spořitelna si účtuje 5 % z aktuálního úvěrového dluhu, minimálně 2 500 korun. Aktuálním úvěrovým dluhem je myšlena celá původní výše překlenovacího úvěru, bez ohledu na částku, která je naspořena na vkladovém účtě. Wüstenrot výši poplatku stanovuje individuálně v závislosti na délce doby do přidělení cílové částky a na aktuálních úrokových sazbách na mezibankovním trhu. Jeho maximální výše činí 10 % z vyplacené výše překlenovacího úvěru.

Co je předčasné splacení překlenovacího úvěru

Předčasným splacením překlenovacího úvěru však nejsou myšleny jednorázové vklady nad rámec pravidelného spoření. Ty se připisují na spořicí účet a urychlují růst hodnotícího čísla, jehož stanovená výše je jednou z nutných podmínek pro získání úvěru ze stavebního spoření. Na překlenovací úvěr nemají přímý vliv. Zatímco u hypotéky jsou zpoplatněny i všechny dílčí splátky, které sníží jistinu úvěru jen částečně, u překlenovacího úvěru se uvedené poplatky účtují pouze v případě, kdy je splacen celý najednou.

V praxi pak mohou nastat dvě situace. Klient splatí celý překlenovací úvěr a smlouvu o stavebním spoření ukončí. Pokud však na umoření překlenovacího úvěru nepoužije částku naspořenou na vkladovém účtu, může i po jeho splacení dále pokračovat ve spoření a smlouvu neukončovat.

Sankce za předčasné splacení hypotečního úvěru

Provést mimořádnou splátku u hypotéky bez sankčních poplatků lze pouze po skončení doby fixace, tedy v okamžiku, kdy banka klientovi nabídne novou úrokovou sazbu. Ten poté může úvěr částečně či úplně splatit. Pokud provede dílčí splátku a sníží si tím nesplacenou jistinu, může si pak buď nechat změnit výši pravidelné měsíční anuitní splátky při zachování doby splatnosti, nebo požádat o úpravu doby splatnosti při stejné výši anuity. Každá banka má stanovené své vlastní podmínky a pravidla, jak postupovat, ale často platí, že zkrácení doby splatnosti je opět zpoplatněno nemalými částkami. Pro banku totiž znamená ztrátu z ušlých úroků.

V následující tabulce je podrobný přehled poplatků, které si jednotlivé banky účtují za předčasné splácení hypotečních úvěrů. Je zřejmé, že v některých případech mohou být skutečně vysoké.

Výše sankčních poplatků za předčasnou splátku provedenou v průběhu fixačního období
banka výše poplatku
BAWAG Bank 2 % z předčasně splácené částky, minimálně 5 000 Kč
Citibank 5 % z výše mimořádné splátky za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby (Celková procentní sazba z výše mimořádné splátky se vypočítá jako násobek počtu let před koncem platnosti úrokové sazby a výše příslušné procentní sazby)
Česká spořitelna kompenzace ušlých výnosů vyčíslených bankou, konkrétní poplatek není v sazebníku stanoven
ČSOB 5 % z výše mimořádné splátky za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby
Hypotéka s fixací sjednanou na celou dobu trvání úvěru:
 - 15 % z výše mimořádné splátky (do 50 % sjednané výše úvěru)
 - 25 % z výše mimořádné splátky (nad 50 % sjednané výše úvěru)
GE Money Bank 5 % do konce úrokového období z předčasně splacené jistiny
HVB Bank kompenzace ušlých výnosů vyčíslených bankou, konkrétní poplatek není v sazebníku stanoven
Hypoteční banka 5 % z výše mimořádné splátky za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby (Celková procentní sazba z výše mimořádné splátky se vypočítá jako násobek počtu let před koncem platnosti úrokové sazby a výše příslušné procentní sazby)
Klient má možnost část úvěru přesahující 70 % ceny nemovitosti kdykoliv splatit bez sankcí a poplatků
Komerční banka 25 % z objemu mimořádně splacené částky
Poštovní spořitelna 5 % z výše mimořádné splátky za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby (Celková procentní sazba z výše mimořádné splátky se vypočítá jako násobek počtu let před koncem platnosti úrokové sazby a výše příslušné procentní sazby)
Raiffeisenbank 10 % z objemu mimořádně splacené částky
Volksbank 0,25 % z předčasně splacené částky za každý předčasně splacený měsíc zbývající do konce fixace úrokové sazby
Wüstenrot hypoteční banka 10 % ze splacené části úvěru
Živnostenská banka v první polovině doby před koncem platnosti úrokové sazby 20 % z předčasně splacené jistiny úvěru
v druhé polovině doby před koncem platnosti úrokové sazby 10 % z předčasně splacené jistiny úvěru
Zdroj: sazebníky bank

Předčasnou splátku si lze předplatit

Některé banky umožňují klientům sjednání mimořádné splátky předem přímo při uzavírání úvěrové smlouvy. Některé také nabízejí speciální produkty, které dlužníkům dovolují zacházet s hypotékou pružně a podle stanovených pravidel provádět dílčí splátky zdarma. Ve všech případech si však klient musí tuto opci předplatit, a to v podobě jednorázového či pravidelného poplatku, nebo za cenu určitého zvýšení úrokové sazby.

Jakým způsobem si klient může zajistit mimořádnou splátku hypotéky bez sankčních poplatků
banka nástroj náklady na sjednání možnosti mimořádné splátky
Hypoteční banka, ČSOB, Poštovní spořitelna, Citibank sjednání mimořádné splátky ve smlouvě o poskytnutí úvěru 1 % ze sjednané splátky jistiny (poplatek se platí spolu s poplatkem za zpracování hypotéky)
Komerční banka Flexibilní hypotéka poplatek 100 Kč měsíčně
Raiffeisenbank "turbo" splátky úroková sazba zvýšena o 0,1 % oproti běžné hypotéce
GE Money Bank sjednání dílčí mimořádné splátky úroková sazba zvýšena o 0,3 % oproti běžné hypotéce
HVB Bank úvěr Majordomus Flexi vyšší úroková sazba oproti standardním hypotékám HVB
Zdroj: banky
Poznámky:
Hypoteční banka, ČSOB, PS, Citibank: Celkový objem takto sjednaných mimořádných splátek nesmí překročit 50 % sjednané výše úvěru.
KB: Splátky si lze snížit až o 50 % nebo zvýšit až o 100 %, splácení lze rovněž úplně přerušit, a to až na tři měsíce. Tyto změny je možné provádět opakovaně vždy po úhradě dvanácti splátek.
Raiffeisenbank: Opakovaně lze předčasně umořit až 25 % z výše nesplacené jistiny, a to po každých dvanácti řádně uhrazených splátkách.
GE Money Bank: Po prvních dvanácti splátkách lze umořit až 25 % ze skutečně vyčerpané částky úvěru a toto lze opakovat vždy po dalších šesti po sobě následujících splátkách.


 

  • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Bezkontaktní limit 500 korun u karet lze navýšit, lepší je platit mobilem

Při nakupování se v obchodech v souvislosti s epidemií skloňuje hygiena. Kromě roušek se přijímají opatření, jako je...

Jak se změnily bankovní služby v čase: co zůstalo a co už je minulost

Před rokem 1989 byly bankovní služby v tehdejším Československu na zcela jiné úrovni než dnes. Sporožiro, vkladní...

Zmapovali jsme aktuální nabídku spořicích účtů. Některé banky zvýšily úroky

Spořicí účty sice inflaci neporazí, přesto na nich mají Češi spoustu peněz. Kolik vynášejí a jaký je trend v úrokových...

Žebříček nejlepších spořicích účtů se totálně proměnil, sazby padají

Kvůli koronavirové pandemii lze očekávat silnou recesi. Česká národní banka proto v březnu dvakrát snížila základní...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR/KA VÝROBNÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 500 - 22 500 Kč

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...