Spořicí účty: ve většině bank úroky klesají, Equa sazbu zvýšila

aktualizováno 
Ještě na začátku letošního roku nebyla výjimkou sazba u spořicích účtů přes dvě procenta, dnes se banky pohybují na úrocích polovičních. Jediná Equa dala klientům dárek k narozeninám a zavedla extra spořicí účet s roční sazbou 1,8 procenta.
Úroky na spořicích účtech padají. Za poslední rok je většina bank snížila několikrát. Ilustrační snímek

Úroky na spořicích účtech padají. Za poslední rok je většina bank snížila několikrát. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle mluvčí Equa banky Markéty Dvořáčkové se úrok skládá z garantovaného výnosu 1,2 procenta a extra bonusu ve výši 0,6 procenta. Bonus, a tedy plné zúročení sazbou 1,8 procenta, získá každý klient, který v daném měsíci neprovede ze spořicího účtu žádnou platbu. Sazba platí pro vklady do limitu 1,25 milionu korun. 

Otázkou zůstává, jak dlouho jim tahle vysoká sazba vydrží. U spořicích účtů nemáte žádnou jistotu, banka si může sazbu zvýšit či snížit kdykoli uzná za vhodné.

Nepřehlédněte

Přehled spořicích účtů na jednom místě najdete na FINmarket.cz

Své stávající klienty určitě zklamala Air Bank, vítězka loňského reality testu spořicích účtů, který dělal server Bankovnípoplatky.com. Od října snížila úroky na spořicím účtu, z 1,6 skočila rovnou na 1,3 procenta. A to byl úrok na jejích spořicích účtech koncem loňského roku 2,4 procenta.

"Pro zajímavost jsme spočítali, že jen za poslední rok snižovaly banky u námi sledovaných spořicích účtů úroky více než padesátkrát. Proto, přestože jsme i my úrok od našeho vstupu na český trh několikrát snižovali, byla naše sazba 19 z 21 měsíců nejhůře na druhém místě," uvádí mluvčí banky Vladimír Komjati a dodává, že stále drží svůj spořicí účet mezi třemi nejlepšími na českém trhu.

Dodržení takzvané TOP3 garance se však týká pouze srovnatelných spořicích účtů, tedy takových, které jsou bez výpovědní lhůty (peníze můžete vybrat kdykoli) a výhodná úroková sazba není podmíněna tím, aby peníze klientů na účtu "ležely" (často označované jako věrnostní bonus či fixace). Což je právě případ Equa banky či Spoření Plus u Zuno banky, která už delší dobu drží úrok na tomto účtu ve výši 1,5 procenta ročně.

Úplně bezpodmínkových účtů je jak šafránu

Bank, kde byste našli naprosto bezpodmínkové účty ubývá. Spočítat by se daly na prstech jedné ruky. Ostatně i Air Bank zavedla v polovině letošního roku limit. Kdo má na účtu více než milion, úročí mu tuto částku sazbou pouze 0,7 procenta. Je však nutné bance přiznat, že klientům úročí 1,3procentním úrokem i běžný účet. Je však třeba splnit podmínku. Pokud zaplatíte v jednom měsíci pětkrát kartou, další měsíc se můžete těšit na úroky i na běžném účtu, a to až do výše zůstatku 100 tisíc korun. 

Pro porovnání účtů v tabulce jsme zvolili vklad ve výši 130 tisíc, což je podle údajů České národní banky průměrný zůstatek na spořicích účtech v České republice.

Jak se zhodnotí 130 000 korun na spořicích účtech

Pokud však máte uloženou jinou částku, můžete se dostat na úplně jiná procenta. Mnoho bank úročí takzvaně pásmově, což znamená, že danou sazbou jsou zhodnoceny pouze peníze v určitém rozmezí. Některé banky si vystačí s dvěma pásmy, těch je nejvíce, a jiné mají pásma tři, čtyři.

Například úrok 0,75 procenta u Citibank platí pouze pro částku od 100 tisíc korun do půl milionu. Na 1,10 procenta u Internetového spoření České spořitelny se dostanete, když budete mít uloženo od 40 tisíc korun do pěti milionů. 

Přestože u průměrného vkladu (130 tisíc korun) má většina bank také nejvyšší sazby, jsou tu dvě banky, u kterých byste měli více s nižší částkou. Waldviertler Sparkasse (peníze do 100 tisíc úročí dvěma procenty ročně) a mBank, která nabízí také u vkladu do 100 tisíc dvouprocentní úrok, tady však ještě musíte splnit podmínku, že utratíte kartou v daném měsíci alespoň čtyři tisíce korun.

A aby porovnání bylo ještě složitější, jsou banky, kde musíte mít ke spořicímu účtu běžný účet, i když leckde zdarma (například Zuno či Equa), nebo za něj zaplatit pravidelný měsíční poplatek (například Citibank, Komerční banka či Raiffeisenbank).

Sazby mění i prémie a bonusy

A pak jsou tu ještě různé prémie a bonusy, to znamená, že když splníte určité podmínky, získáte pár desetin procent navíc. Například u ČSOB spořicího účtu máte garantovou sazbu půl procenta a další půlprocento vám připíší každého půl roku, pokud u banky vydržíte.

Nebo, když si u Wüstenrot spořicího účtu zafixujete peníze na určitou dobu (zavážete se, že je nevyberete), připíší vám na účet po uplynutí doby bonus ve výši 0,4 procenta, takže se můžete dostat na slušnou roční sazbu 1,4 procenta.

A případně také naopak. Třeba u Spoření Plus u Zuno vám nebudou úročit nic za měsíc, ve kterém ze spořicího účtu provedete platbu. Případným výběrem přijdete o bonus 0,6 procenta i u Equa účtu Extra.

Snad nejsložitější mechanismus úročení spořicích účtů má Raiffeisenbank. Spojuje výpovědní lhůtu a navíc aktivní využívání účtu. Když podmínky, kterým se dá porozumět jen při velmi pečlivém čtení, splníte, získáte k původní půlprocentní sazbě ještě procento navíc. 

Podmínky

Nárok na bonusový úrok vzniká ke spořicímu účtu, jehož majitelem je klient, a to jen za ty dny, v nichž byla na spořicím účtu nastavena výpovědní lhůta 21 dnů, a jen při splnění dále uvedených podmínek. Klientovi vzniká nárok na vyplacení bonusového úroku ze zůstatku za dny v daném měsíci: pokud klient v kalendářním měsíci, který předchází danému měsíci, aktivně využívá běžný účet a jen za podmínky, že účinnost smlouvy o běžném účtu ani účinnost smlouvy o spořicím účtu neskončí před uplynutím desátého bankovního pracovního dne kalendářního měsíce, který následuje po skončení daného měsíce.

Zdroj: Raiffeisenbank

Porozuměli jste podmínkám, které si stanoví banka u spořícího účtu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 1043
Ano 418

Má vůbec cenu přecházet s penězi jinam?

Banky si mohou úročení spořicích účtů upravovat libovolně a vůbec není nikde dáno, jak dlouho ta nejlepší nabídka vydrží. I když se banky dušují, že to brzy nebude, u vkladů přibližně do půl milionu se nevyplatí převést peníze jinam.

Kdybychom přešli se 130 tisíci z banky, kde je úrok půl procenta, do banky se zhodnocením 1,8 procenta, "vyděláme" na tom za rok čistého necelých 1 500 korun (záleží na tom, zda banka připisuje úroky měsíčně či čtvrtletně). To je sice hezké číslo, ale platí za předpokladu, že peníze na účtu necháte celý rok a že banka úroky nesníží, což je v praxi téměř nemyslitelné. Pokud bychom částku převedli na měsíce, je to ušetřených přibližně 120 korun měsíčně, což už zase taková výhra není.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz