Spotřebitelské úvěry: každá banka nepůjčí

aktualizováno 
„Potřebujete peníze? Přijďte k nám, během chvíle vám poskytneme půjčku, která vám umožní dosáhnout na to, na co nestačí vaše úspory.“ To dnes slibují téměř všechny banky a navozují tím představu, že pokud člověk opravdu potřebuje půjčit, není nic snazšího než navštívit některou z jejich poboček a peníze si nechat převést na účet. Realita je však jiná.

Jak ukázal test spotřebitelských úvěrů, který provedl server Fincentrum, bankovní reklamy znějí lákavě, ale získat peníze není jednoduché. Zpravidla nejde o administrativní průtahy, protože požadované doklady se neliší od těch, které musí žadatel předložit u splátkových společností. Ale hlavně o to, zda bude pro banku dostatečně důvěryhodným klientem.

 

Banky nedávají úvěry na potkání

 

Když o stotisícový úvěr žádal v deseti bankách muž s příjmem přes 16 tisíc korun čistého, uspěl pouze v šesti, zatímco další čtyři úvěr odmítly poskytnout. V Komerční bance a Raiffeisenbank by sice půjčku dostal, ale pouze 80 tisíc korun.

 

Ještě hůře by dopadla mladá žena s příjmem 11 tisíc korun čistého, která potřebovala částku 50 tisíc korun. Zády se k ní obrátili v sedmi finančních ústavech, jen tři byly ochotny půjčit peníze, i když Raiffeisenbank jen 36 tisíc korun.

 

Hledáte další informace o spotřebitelských úvěrech? Pak navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Jednoznačná výhoda na straně uchazečů o úvěr je tehdy, pokud v dané bance mají již po nějakou dobu veden svůj běžný účet. Nemá cenu se tedy vypravit do jiného finančního ústavu za nižšími úroky, jestliže zde klient nemá svou finanční historii. Kromě toho většina bankovních domů požaduje, aby žadatel měl právě u ní své konto. Na zřetel je tedy nutno brát fakt, že při zakládání účtu je třeba mít minimální vklad, který může dosáhnout až 5000 korun - jak požaduje Živnostenská banka. Další otázkou je potom případné rušení vkladu - obvykle stojí 200 až 300 korun, pokud účet nebude dále využíván.

 

I když je uchazeč klientem banky, neznamená to, že má nárok na úvěr. Důležitou roli hraje především výše pravidelného příjmu. Pokud je spíše pod průměrem, je třeba počítat s tím, že peněžní ústav nabídne daleko nižší částku, v horším případě dokonce odmítne půjčku poskytnout. Vliv mají i rodinné poměry, tedy jak zájemce splácel úvěry v minulosti či jak často mění zaměstnání. Například v Citibank byla žadatelka odmítnuta s tím, že má příliš nízký plat a je krátce zaměstnána. Šanci na půjčku lze zvýšit zajištěním například ve formě termínovaného vkladu, případně ručitelem, pokud jej banka vyžaduje.

 

Minimální úrok nedostane každý

 

Pozor také na slibované úroky! Ačkoliv reklamy nabízejí minimální úroky, běžný klient musí počítat s tím, že za půjčení peněz zaplatí daleko více. Minimální úroky z reklamních sloganů se týkají jen omezeného okruhu lidí; většina zájemců musí počítat s vyšším úročením.

 

Například v uvedeném průzkumu nabídli zástupci GE Capital Bank žadatelce úvěr s úrokem 9,9 procenta ročně, avšak na přepážce rozhodli o úročení 16,9 procenta.

 

Cenu půjčky zvyšují poplatky

Víte, jaké informace o vás si banky mezi sebou předávají? Na co si dát v případě úvěrů pozor? Přečtěte si tento článek. 

 

Když klient projde vyřízením všech potřebných dokumentů a banka mu přislíbí peníze, musí také počítat s poplatky. Zatímco až na výjimky si banky nenaúčtují nic za zpracování žádosti o úvěr, za poskytnutí už se platí. V největších tuzemských bankách se tento poplatek pohybuje od 400 do 7000 korun. Další peníze navíc představuje vedení úvěrového účtu, například v České spořitelně je to 500 korun za rok, v Komerční bance dokonce 960 korun za rok.

 

V konečném součtu tak spotřebitelský úvěr stojí víc než jen úroky. Celková sazba ročních nákladů, to znamená úroky plus všechny poplatky - takzvaná RPSN - tak může činit až o několik procent více než původní úroková sazba. Například v případě Raiffeisenbank činí úročení půjčky 15,3 procenta, ale RPSN dosahuje 18,76 procenta.

 

Za stotisícový úvěr tak lze zaplatit například v České spořitelně nebo Poštovní spořitelně necelých 123 000 korun, ale i více než 135 000 korun v Citibank.

 

Uvažujete o tom, že byste v bance zažádali o půjčku? Nevíte, do které banky zajít? Chcete vědět, jak dopadl náš test spotřebitelských úvěrů? Pak si přečtěte naše aktuální téma.

 

Jaká je vaše zkušenost se získáním spotřebitelského úvěru od banky? Půjčila vám banka částku, o kterou jste si řekli? Jak dlouho trvalo vyřízení úvěru? Nenechávejte si své názory a zkušenosti pro sebe!

 

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Poslední investiční kroky Warrena Buffetta odtajněny

Poslední investiční kroky Warrena Buffetta odtajněny

Kurzy.cz Warren Buffett, resp. společnost Berkshire Hathaway před třemi roky v průběhu 1. čtvrtletí 2016 vůbec poprvé začala do ...

Najdete na iDNES.cz