Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších spotřebitelských půjček

Doba je složitá, vše zdražuje a řada domácností má napjatý domácí rozpočet. Sáhnout po úvěru však dává smysl jen tehdy, když je takový krok uvážený. Ve spolupráci s analytiky společnosti Scott & Rose a odborným portálem Finparáda.cz jsme zmapovali pětici aktuálně nejlepších bankovních spotřebitelských úvěrů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bylo osloveno celkem 12 bankovních i nebankovních domů, z nichž data poskytlo celkem 10 institucí. Spotřebitelské půjčky byly hodnoceny podle reálné úrokové sazby poskytnuté klientům, které banky hlásí České národní bance. Největší váhu v celkovém porovnání má RPSN, tedy ukazatel, který vypovídá o veškerých nákladech spojených s úvěrem. Dále analytici přihlížejí také k nutnosti vedení běžného účtu v bance, dostupnosti půjčky i k nabídce na pojištění.

Parametry hodnocení

  • 70 % RPSN (náklady na půjčku)
  • 10 % Mimořádné náklady
  • 10 % Nabídka pojištění
  • 10 % Dostupnost (pobočky/online kanály)

„Nejlepší variantou je samozřejmě úvěr vůbec nepotřebovat. Ale mohou nastat situace, kdy nezbývá nic jiného, než si peníze půjčit. Zde bych využila především úvěry od prověřených společností, jako jsou banky. V poslední době jsou na vzestupu tzv. odložené platby, kdy je možné si zboží pořídit přes e-shop a platbu odložit na později. Zde doporučuji zboží nakupovat s rozmyslem a nepodléhat neuváženým nákupům. Stačí si platbu odložit u několika e-shopů a celková splatná částka může nemile překvapit,“ říká Valerie Koubová, analytička společnosti Scott & Rose.

Kdo s žádostí o spotřebitelský úvěr osloví banku, musí počítat s tím, že ve většině případů banky prověřují bonitu klienta a jeho rizikovost. „Pokud je bankou úvěr uváděn od nějaké sazby, neznamená to automaticky, že tuto sazbu banka klientovi nakonec poskytne,“ upozorňuje analytička. Úroková sazba, kterou žadatel o půjčku ve finále získá, se od nabídkové sazby může výrazně lišit.

Banky pak reportují ČNB reálnou sazbu, což je průměrná sazba poskytnutých úvěrů za dané období a za určené úvěry. Jak uvádí analytička Koubová, zatímco banky na podzim loňského roku nabízely úvěry kolem 6 % p.a., reportovaná sazba za 4. čtvrtletí 2022 byla 10,19 % p.a. Rozdíl mezi nabídkovou a reálnou sazbou je tedy patrný.

Trend ve spotřebitelských půjčkách

O spotřebitelské úvěry je stále zájem. „I přes růst sazeb nezaznamenaly tyto úvěry v poslední době propad, jako je tomu u hypotečních úvěrů. Naopak jejich prodeje mírně ještě rostly. Úrokové sazby vrcholu již zřejmě dosáhly, ale dá se očekávat jejich stagnace či mírný pokles,“ poznamenává analytička. Podle ní však nadále budou trvat různé podpory prodeje úvěrů v podobě marketingových akcí a akčních sazeb, jako tomu bylo dosud.

„Pokud si lidé potřebují půjčit, určitě je vhodné mít vše dopředu promyšleno, mít představu o výši půjčky, její splátce a požadované splatnosti půjčky. Z široké nabídky poskytovatelů půjček si vybrat dvě až tři banky, u nich si vypracovat nezávaznou kalkulaci a poté nabídky porovnat. Vše důkladně zvážit, i když je možné úvěr získat takřka na pár kliků a bez nutnosti navštívit osobně pobočku,“ radí Koubová.

Žebříček spotřebitelských úvěrů

Roční úrokové sazby nejoptimálnějších bankovních půjček se nyní pohybují v rozpětí od 4,90 % po 6,90 % p.a. V trojici nejlepších je v březnové nabídce Raiffeisenbank, UniCredit Bank a mBank. Na čtvrtém místě je Komerční banka a páté místo patří Air Bank.

Žebříček spotřebitelských úvěrů v březnu 2023
BankaSpotřebitelský úvěrVýše úvěru v KčSplatnost v měsících
1. RaiffeisenbankMinutová půjčka5 tis. až 800 tis.3 až 120
2. UniCredit BankPRESTO Půjčka na cokoliv20 tis. až 1,25 mil.12 až 120
3. mBankmPůjčka Plus10 tis. až 1 milion12 až 96
4. Komerční bankaOsobní půjčka10 tis. až 2,5 mil.12 až 96
5. Air BankPůjčka5 tis. až 1,2 mil.6 až 120
zdroj: Finparáda.cz, březen 2023

První místo patří Raiffeisenbank s Minutovou půjčkou, která má úrokovou sazbu od 6,70 % p.a. Úvěr je bez poplatku za sjednání a vedení. Mimořádné splátky i úplné předčasné splacení půjčky je rovněž zdarma. Stávající klienti si ji mohou sjednat v internetovém i mobilním bankovnictví.

Klienti, pro které je Minutová půjčka prvním produktem u Raiffeisenbank, vyplní žádost online v mobilním telefonu nebo prostřednictvím počítače a v řádu pár minut se dozví, zda byla půjčka schválena a v jaké výši. Před samotným načerpáním půjčky je však nutné navštívit pobočku. V tomto směru banka plánuje vylepšení.

Na druhém místě je UniCredit Bank s PRESTO Půjčkou na cokoliv. Ta je aktuálně nabízena s úrokovou sazbou od 6,49 % p.a., která patří od minulého roku k nejnižším na trhu. Kromě výhodné sazby banka od 27. 2. 2023 odměňuje klienty až 15 tisíc Kč (max. 12 000 Kč za každých půjčených 100 000 Kč + 3 000 Kč za nový běžný účet k půjčce). Kampaň platí pro nové i stávající klienty.

Banka navíc zvýšila maximální úvěrový rámec na 1 250 000 Kč (dříve 1 000 000 Kč). Za poskytnutí úvěru se hradí poplatek 1 500 Kč, vedení úvěru je zdarma. Předčasné splacení úvěru je zpoplatněno účelně vynaloženými náklady banky v maximální výši 1 % z mimořádné/předčasné splátky.

Třetí místo patří mBank s mPůjčkou Plus. Tento úvěr je nabízen s úrokovou sazbou od 5,99 % p.a. při sjednání pojištění schopnosti splácet, bez něj se úroková sazba zvyšuje na 7,99 % p.a.

Sjednání mPůjčky je zdarma, a to včetně jejího vedení, mimořádných splátek i předčasného splacení. Vyřízení půjčky je možné online přes mobilní a internetové bankovnictví. Pro klienty s hlavními běžnými účty u vybraných bank nabízí mBank zrychlení procesu ověření příjmu.

Na čtvrtém místě skončila Komerční banka s Osobní půjčkou, jejíž úroková sazba začíná na hodnotě od 6,90 % p.a. Vyhodnocení žádosti o půjčku stojí 490 Kč, správa a vedení půjčky je zdarma. Půjčku je možné splatit kdykoliv bez sankce, lze si také zvolit výši a datum splátky.

Stávajícím klientům umožňuje banka sjednat půjčku do 150 tisíc Kč prostřednictvím mobilní aplikace Mobilní banka.

Páté místo v žebříčku patří Air Bank, která půjčku nabízí s akční bonusovou úrokovou sazbou od 4,90 % p.a. při řádném splácení úvěru (jinak od 5,90 % p.a.). Akční sazba je platná do odvolání. Zdarma je sjednání i vedení půjčky, zdarma lze sjednat snížení měsíční splátky, provedení mimořádné splátky nebo předčasné splacení úvěru.

Pokud klient svoji první půjčku u Air Bank splatí do 30 dnů od načerpání, banka mu vrátí úroky. Každý kalendářní rok lze také využít dvouměsíční splátkové prázdniny, po dobu kterých nemusí klient půjčku splácet, prodlouží se však celková doba splatnosti. Nejedná se tedy o odpuštění splátek.

Autor:
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

KOMENTÁŘ: Česku bankovní krize nehrozí, vyplatí se být opatrný

Bankovní sektor v březnu zažil bouřlivé období. Spustil ho krach relativně velké banky Silicon Valley Bank v USA....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších spotřebitelských půjček

Doba je složitá, vše zdražuje a řada domácností má napjatý domácí rozpočet. Sáhnout po úvěru však dává smysl jen tehdy,...

Zmapovali jsme, kolik teď vynášejí nejlepší termínované a spořicí účty

Inflace mírně zpomalila, meziročně činí 15 % a podle analytiků se letos bude pohybovat na průměrné úrovni kolem 11 %....

GLOSA: Jak (ne)darovat peníze organizovanému zločinu

Jejich revírem je internet, jejich tempo je šokující a jejich protivníci jsou ti méně pozornější z nás. Pracují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...