Spořitelnu zřejmě obelstilo více lidí

  1:40aktualizováno  1:40
Česká spořitelna řeší nejméně tři sporné případy, kdy z účtů jejích klientů zmizely za neznámých okolností peníze. Může se stát i v jiných bankách totéž?
Česká spořitelna řeší nejméně tři sporné případy, kdy z účtů jejích klientů zmizely za neznámých okolností peníze. Ani v jednom z trojice případů, na které klienti upozornili redakci MF DNES, nemá banka nezvratné důkazy o propojení pachatelů s klientem. V jedné kauze dokonce klientku banky očistila policie, když dospěla k závěru, že spořitelna vydala její peníze do rukou cizího člověka. Spořitelna přesto dosud nepřipsala peníze zpět na účty.

To platí jak o kauze podnikatele Libora Simka, o níž MF DNES informovala včera, tak o dalších dvou případech, jež vyšly nově najevo.

"V zájmu ochrany peněz ostatních klientů musíme vědět, že se případ důkladně prošetřil. Nechceme dělat unáhlené rozhodnutí, aby pak vyšla najevo skutečnost, která vše zcela zvrátí," říká ke všem třem kauzám ředitel úseku bezpečnosti České spořitelny Eduard Jeleň.

Již rok se táhne případ pracovnice finančního úřadu v Praze 4 Ludmily Bezuchové. Z jejího konta vedeného pobočkou České spořitelny v Praze na Proseku loni v září někdo vybral 240 tisíc korun, a to hotovostním výběrem na přepážce. Na účtu zbyl pouze kontokorent ve výši dvacet tisíc korun. Případem se zabývala policie, která dospěla k následujícímu závěru: nevíme, kdo peníze vybíral, ale víme, že to nebyla paní Bezuchová. Vyšetřovatelé tedy prokázali, že spořitelna se nechala obelstít a vydala peníze do nesprávných rukou.

"Grafologický rozbor prokázal, že na výběrním lístku nebyl podpis paní Bezuchové," uvedla státní zástupkyně v Praze 9 Helena Kroupová. Policie případ odložila s tím, že totožnost osoby, která peníze vybírala, se nepodařilo zjistit. "Byla jsem na zhroucení. Oficiálně mi nikdo neřekl, proč mi peníze nechtějí vrátit," říká Bezuchová. Se spořitelnou se nyní hodlá soudit o náhradu škody.

Česká spořitelna včera nedokázala svůj přístup zdůvodnit. "Postupujeme individuálně a tento případ si nevybavuji," uvedl Jeleň. Naopak na začátku šetření je případ pražského podnikatele Michala Šimka, jenž vlastní velkoobchod s ovocem a zeleninou.

Přes takzvaný sběrný box, což je relativně nová služba spořitelny, kdosi v srpnu z Šimkova účtu převedl přes dva miliony korun na své sporožiro. K tomu stačí uvést správný podpis a číslo účtu. "To může znát kdokoli, kdo viděl nějakou fakturu mého klienta. Sběrný box je velmi pochybná služba," uvedla Šimkova advokátka Božena Čechová.

Policie teprve začala případ šetřit. Klíčovou otázkou je, na čí účty byly peníze převedeny. Mohl je založit i někdo s falešným občanským průkazem. "Jde o bankovní tajemství. O údaje tedy může žádat jen státní zástupce, na což čekáme," uvedla vyšetřovatelka případu Jana Kroupová. Policie zatím nemá žádnou hypotézu, není proto vyloučeno, že peníze převáděl sám Šimek. Ten tvrdí, že v té době byl na dovolené v Chorvatsku. Šimek však ve smlouvě o vedení účtu přistoupil na to, že banka neodpovídá za zfalšování podpisu. "Banka však musí spravovat úspory s řádnou péčí, a to se tady nestalo," soudí advokátka.

Spor musí šetřit policie, soudí banky

Může se i v jiných bankách stát totéž, co v České spořitelně, kde se v několika případech klienti nehlásí k výběrům ze svých kont a zatím se marně domáhají peněz? V zásadě ano. Z ankety MF DNES mezi šesti největšími tuzemskými finančními domy vyplynulo, že banky raději nechají oběť čekat, nemají-li jistotu, že se z ní vzápětí nevyklube podvodník.

Postup identifikace klienta je ve všech ústavech velmi podobný: u větších částek je nutné předložit občanský průkaz a podepsat se tak, aby podpis souhlasil se vzorem uloženým v počítači banky. Úspěšnost případných podvodníků, kteří by chtěli banku obelstít, tedy závisí výhradně na schopnostech pracovníků na přepážce. Při zdařilých falzifikátech občanského průkazu a při dobrých znalostech podpisového vzoru a údajů o klientovi však podvodník může mít úspěch v kterékoli bance.

Rozdílná je však politika bank tehdy, když sporný případ následně řeší s klientem. Jestliže by se do hry vložila policie, většina bank by čekala na její verdikt. Klient by získal peníze teprve poté, až by jej policie očistila.

"Jestliže by záležitost vyšetřovala policie, banka by až do dořešení případu v žádném případě nemohla klientovi peníze vyplatit," odpověděl Pavel Hejzlar z ČSOB.

"Obecně lze konstatovat, že bychom velmi úzce spolupracovali s policií," uvedl Karel Tejkal z Komerční banky. "V případě pochybností by banka počkala až na ukončení policejního vyšetřování," stojí v prohlášení GE Capital Bank. Výjimkou je Živnostenská banka, která jednoznačně slibuje vrátit peníze na účet, "jestliže by bylo prokázáno, že klient opravdu výběr neuskutečnil."

Právě v tom spočívá konflikt České spořitelny. Přinejmenším v jednom případě policie dospěla k závěru, že peníze z účtu vybíral někdo jiný než oprávněná osoba, a banka tedy vydala vklad do nesprávných rukou. Spořitelna však peníze dosud nevyplatila.

Máte obavu z toho, že by vám někdo vybral z účtu peníze, aniž byste o tom věděli? Dokázali byste se bránit?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBY S AJ - PLASTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz