Spořicí produkty již zhodnotí vklady výrazně méně, než tomu bylo na začátku roku, kdy úrokové sazby přesahovaly i více než 6% hranici. Česká národní banka postupně snižuje základní úrokovou sazbu, aktuálně na úroveň 4,5 %, což se promítá i do poklesu sazeb na spořicích a termínovaných účtech.
Úrokové sazby těch nejlepších „spořáků“ se aktuálně drží na úrovni 5,08 až 4,50 procenta. U termínovaných vkladů se nejlepší roční úrokové sazby pohybují v rozpětí od 3 do 4 procent a banky přitom zkracují dobu, po kterou tyto sazby garantují. U vkladů na 12 měsíců jsou nabídkové sazby nižší, než na kratší období, pohybují se v rozpětí od 2,45 do 3,50 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy, kterou jsme provedli ve spolupráci s analytiky Scott & Rose.
TOP spořicí účty – srpen 2024
Držet zbytečně vysokou volnou hotovost na běžném účtu s nulovým úročením nedává smysl. Řada lidí se to během minulého roku i letošního roku naučila a vkladové produkty se staly hitem. Sazby byly v předchozím období poměrně vysoké, některé dokázaly porazit inflaci a vydělat dokonce víc než určité investice.
Teď se situace mění. Meziroční inflace se drží na úrovni 2,2 % a bankovní domy, v reakci na ČNB a její snižování základní úrokové sazby, dál snižují i své bankovní sazby na „spořácích a termíňácích“. Proto se i nadále vyplatí sledovat vývoj na bankovním trhu, a pokud výnos na vkladovém produktu razantně poklesne, vyplatí se zvážit přesun hotovosti jinam.
Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají |
V srpnu jsme ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným portálem Finparáda.cz proto opět porovnali více než 20 spořicích účtů bez výpovědních lhůt od 16 bankovních domů. Od každé banky byl vyhodnocen nejlepší účet a ty nejlepší byly dál hodnoceny ve třech kategoriích:
- Drobný střadatel s možností vkladu do 300 000 Kč.
- Střední střadatel s možností vkladu 300 000 až 600 000 Kč.
- Velký střadatel s možností vkladu nad 600 000 Kč.
„Pokud banka úročí jednotlivá vkladová pásma různou úrokovou sazbou, byl proveden výpočet reálné úrokové sazby a výnosu, který klient získá. Jde tedy vždy o součet výnosů, které lze získat v nižších a vyšších vkladových pásmech,“ říká analytička Valerie Koubová, analytička společnosti Scott & Rose.
Žebříčky nejlepších spořicích účtů se v srpnu 2024 oproti červnu, kdy proběhla naše předchozí analýza bankovního trhu, poněkud proměnily. Všechny banky, které mají aktuálně nejlepší spořicí účty, snížily své úrokové sazby.