Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Zhodnocení vkladů na „spořácích“ dál roste. Nejlepší úrok je přes 6 %

Inflace v říjnu meziročně klesla z předchozích 18 %, na 15,1 %, přesto dál drtí hodnotu peněz. Banky proto vylepšují zhodnocení vkladů na spořicích účtech. Ty nejlepší zúročí volnou hotovost ročně o 5,68 až 6,01 %. Dá se tak alespoň částečně krotit znehodnocení vkladů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z analýzy, kterou ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborného portálu Finparáda.cz mapujeme situaci na bankovním trhu.

V listopadu prošlo analýzou více než 20 spořicích účtů bez výpovědních lhůt od 19 bankovních institucí včetně družstevních záložen.

Spočítejte si, jaký vliv má inflace na úspory

„Do porovnání byly zahrnuty také spořicí účty s časově omezenými akcemi a akcemi pro nové klienty. Hodnotili jsme jako vždy výnosnost spořicího účtu za rok včetně všech bonusů a zvýhodnění jak pro stávající, tak pro nové klienty,“ říká Jan Bachura, analytik Scott & Rose.

Pokud banka úročí jednotlivá vkladová pásma různou úrokovou sazbou, je proveden výpočet reálné úrokové sazby a výnosu, který klient získá. „Jedná se tedy vždy o součet výnosů, které klient získá v nižších a vyšších vkladových pásmech,“ dodává analytik.

Nejlepší spořicí účty v současnosti nabízejí Max banka, UniCredit Bank, Trinity Bank a NEY spořitelní družstvo. Pro přehlednost rozdělujeme nejlepší spořicí účty do tří kategorií podle výše vkladů.

Žebříček nejlepších spořicích účtů v listopadu 2022

  • Drobný střadatel s možností vkladu do 300 000 Kč.
  • Střední střadatel s možností vkladu 300 000 až 600 000 Kč.
  • Velký střadatel s možností vkladu nad 600 000 Kč.

Kategorie Drobný a střední střadatel

První dvě kategorie pro drobné a střední střadatele mají tentokrát stejné vítěze. Nejlépe zhodnotí vklady na spořicím účtu do 300 tisíc korun i od 300 tisíc do 600 tisíc korun Max banka. Na druhém místě je UniCredit Bank a třetí příčka patří Trinity Bank.

Spořicí účet do 300 tisíc a od 300 tisíc do 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba
Max bankaSpořicí účet6,01 %
UniCredit BankBěžný účet na spoření6,00 %
Trinity BankVýhoda+ Dobrý klient5,68 %
Zdroj: Finparada.cz, listopad 2022

První místo patří Max bance, která od 4. října 2022 nabízí nový spořicí účet s úrokovou sazbou 6,01 % p.a., a to bez omezení výše vkladu a bez podmínek. Úroková sazba platí pro nové i stávající klienty, kteří si nový spořicí účet mohou sjednat prostřednictvím internetového bankovnictví.

Na druhé místo se dostala UniCredit Bank, která od 9. listopadu 2022 nabízí pro nové klienty, kteří si sjednají některý z běžných účtů (START, OPEN nebo TOP), druhý běžný účet na spoření s úrokovou sazbu 6 % p.a. pro vklady do 500 tisíc korun, nad tento limit vklady nejsou úročeny. Běžný účet lze sjednat na webových stránkách UniCredit Bank nebo na kterékoliv její pobočce. Úrokovou sazbu ve výši 6 % přitom banka garantuje do 31. 3. 2023.

Na třetím místě je Trinity Bank se spořicím účtem Výhoda+ Dobrý klient. Ten od 3. listopadu 2022 poskytuje úrokovou sazbu 5,68 % p.a., úrok je s garancí do 30. 6. 2023. Vklady do 500 tisíc korun jsou úročeny úrokovou sazbou 4,08 % p.a. Uvedené podmínky se vztahují pouze na spořicí účty založené od 1. října 2021 v rámci marketingové akce „Dobrý klient“. Spořicí účet lze sjednat online prostřednictvím formuláře na webových stránkách banky. Smlouvu lze také uzavřít na některé ze sedmi poboček banky.

Katagorie Velký střadatel

Spořicí účet nad 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba
Max bankaSpořicí účet6,01 %
NEY spořitelní družstvoSpořicí účet5,75 %
Trinity BankVýhoda+ Dobrý klient5,68 %
Zdroj: Finparada.cz, listopad 2022

První místo opět patří Max bance se spořicím účtem a úrokovou sazbou 6,01 % p.a. bez omezení výše vkladu a bez podmínek.

Na druhém místě je NEY spořitelní družstvo, které na spořicím účtu nabízí úrokovou sazbu ve výši 5,75 % p.a. Výpovědní lhůta činí 1 měsíc, minimální vklad je 20 tisíc korun. Podmínkou pro sjednání tohoto spořicího účtu je vedení běžného účtu, na kterém se připisují úroky. Přes běžný účet rovněž plynou veškeré peněžní toky, to znamená, že na spořicí účet nelze peníze poslat napřímo, ani je z něj přímo vybírat. Pokud chcete peníze na spořicí účet poslat, je nutné zadat pokyn a NEY spořitelní družstvo peníze převede z běžného účtu. Stejně tak je tomu v případě výběru peněz.

Další podmínkou pro založení spořicího účtu je ze zákona členství v družstvu. To znamená složit základní členský vklad ve výši 1 000 korun a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše termínovaného vkladu. Pokud si klient sjedná spořicí účet například s vkladem ve výši 100 tisíc korun, musí ještě vložit 10 tisíc korun, a to formou základního vkladu ve výši 1 000 korun plus dalšího vkladu ve výši 9 000 korun. Vklad na spořicím účtu je pojištěný stejně jako v bankách, tedy do výše 100 tisíc eur, respektive ekvivalentu v korunách, na členské vklady se však pojištění ani úročení nevztahuje.

Na třetím místě je Trinity Bank se spořicím účtem Výhoda+ Dobrý klient a úrokovou sazbou ve výši 5,68 % p.a. (do 500 tisíc korun), resp. 4,08 % p.a. (nad 500 tisíc korun).

Aktuální nabídka spořicích účtů na trhu

A jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech napříč bankovním trhem? Aktuálně se pohybují v rozpětí od 4 % do 6,01 %. Bankovní nabídky se zároveň liší v tom, že některé umožňují střádat bez podmínek, nebo jen do určitého limitu.

Novinkou je i to, že některé banky, jako například UniCredit Bank, Trinity bank, Moneta Money bank a Oberbank garantují úrokovou sazbu do určitého data. Pro úrokové sazby na spořicích účtech přitom obecně platí pravidlo, že bez takové garance mohou banky sazbu kdykoliv změnit, a to jak směrem dolů, tak i nahoru.

ANALÝZA: Žebříčku pěti nejlepších běžných účtů vládnou větší banky

Následující tabulka uvádí současnou nabídku spořicích účtů u vybraných bank včetně družstevní záložny. Úroková sazbu je roční (p.a.) a uvedeny jsou i podmínky, za kterých lze takové zhodnocení vkladů získat. V přehledu je i Spořicí účet Extra od Equa bank. Tato banka je sice od 14. 11. 2022 součástí Raiffeisenbank, nicméně tento Spořicí účet Extra byl do RB převeden beze změny podle podmínek sjednaných v Equa bank.

Banky a jejich spořicí účty jsou seřazeny podle úrokové sazby od nejvyšší po nejnižší. Za každou společnost byl vybrán jeden spořicí účet, který je pro danou banku nejtypičtější, nebo v akční nabídce.

Jaké je zhodnocení vkladů u jednotlivých bank
BankaSpořicí účetÚroková sazba v %Podmínky pro získání úrokové sazby
Max bankaSpořicí účet6,01bez podmínek
UniCredit BankKombinace běžný účet a spoření6,00do 500 tis. Kč, k novému běžnému účtu (Start, Open, Top) založenému do 31. 12. 2022, úrok s garancí do 31. 3. 2023
NEY spořitelní družstvoSpořicí účet5,75minimální vklad 20 tis. Kč, výpovědní lhůta 1 měsíc, vedení běžného účtu
Trinity BankVýhoda+ Dobrý klient5,68do 500 tis. Kč, úrok s garancí do 30. 6. 2023
Banka CREDITASSpořicí účet+5,60do 500 tis. Kč
RaiffeisenbankSpořicí účet HIT PLUS5,50do 500 tis. Kč, za předpokladu 3 plateb kartou měsíčně
Fio bankaFio konto5,50do 200 tis. Kč
MONETA Money BankSpořicí účet5,30do 1 mil. Kč, úrok s garancí do 31. 3. 2023
J&T BankaJ&T Banka5,25minimální vklad 1 mil. Kč, výpovědní lhůta 1 den
ČSOB/Poštovní spořitelnaSpoření s bonusem5,00spořicí účet založit po internetu či aplikaci do 31. 12. 2002, úrok s garancí do 2. 4. 2023 do limitu 1 mil. Kč
Air BankSpořicí účet5,00do 250 tis. Kč, za předpokladu 5 plateb kartou měsíčně
Komerční bankaKonto Bonus5,00základní sazba (2 %)+fixní bonus (1,5 %)+nově bonus (1,5 %) za pravidelné investice alespoň 1 500 Kč do vybraných produktů v měsíci
Hello bank!Hello spoření4,50do 300 tis. Kč
Equa bank (RB)Spořicí účet EXTRA4,00do 3 mil. Kč, základní sazba (0,1)+extra sazba (3,9 % p.a.) za předpokladu žádné provedené odchozí platby
mBankeMax Plus4,00do 500 tis. Kč (lze založit až 4 spořicí účty, každý do limitu 500 tis. Kč)
Česká spořitelnaSpoření ČS4,00do 200 tis. Kč, při vedení běžného účtu Plus, který je zdarma
OberbankSpořicí účet SPECIÁL4,00aktuální úroková sazba platná 6 měsíců, potom 0,01 % p.a.
Zdroj: Finparada.cz a iDNES.cz, data platná k 14. 11. 2022
Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

ANALÝZA: Žebříčku pěti nejlepších běžných účtů vládnou větší banky

Premium V pětici nejlepších běžných účtů se drží banky, které tyto účty průběžně vylepšují. Za jejich vedení si nic neúčtují,...

Výběry zdarma a dobrý úrok. Děti mají o svém účtu jasno, jaká je nabídka bank?

Se začátkem školního roku řeší řada rodičů kapesné pro děti. Zmapovali jsme nabídku dětských účtů i aktuální...

Zmapovali jsme za vás vše, co jste chtěli vědět o vaší bance a báli se zeptat

Sberbank zkrachovala, z Expobank je dnes Max banka. Banky se prostě mění. Kolik má která klientů a zisku? Komu která...

Nejlepší „spořáky“ zhodnotí vklady až o 5,75 %, „termíňáky“ i přes 6 %

Inflace mírně přibrzdila, v srpnu činila 17,2 %. Základní úrokovou sazbu, která krotí inflaci, ponechala ČNB na 7%...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...