Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Spořáky“ využívá 60 % Čechů, polovina nezná výnos. Kde úročí nejvíc?

Šest z deseti Čechů má spořicí účet a ví, jak tento konzervativní produkt funguje. Problém ale je, že téměř polovina střadatelů neví, jak se mu vklady nyní úročí. Peníze přitom dál řada lidí vkládá bez znalosti možného výnosu. Vyplývá to z letošního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká národní banka drží základní úrokovou sazbu již delší dobu na 7% úrovni. Řada bank v reakci na to zvedla úrokové sazby na spořicích účtech. Zájem o tento konzervativní spořící produkt se díky lepšímu úročení zvedl a Češi přišli tomuto konzervativnímu střádání opět na chuť.

Zkrátka, proč nechat peníze ležet doma nebo na běžném účtu, který ve většině bank nic nevynáší, když se dají snadno přesunout na spořicí produkt. „Spořáky“ sice neporazí inflaci, ta nyní klesla meziročně na 9,7 %, zhodnocení vkladů však zmírní její dopad.

40 % lidí spoří pro případ nečekaného výdaje

Podle letošního průzkumu Raiffeisenbank využívá spořicí účet šest z deseti Čechů. Šetří na nich z nejrůznějších důvodů. Nejčastěji tento druh účtu slouží svým majitelům k odkládání zbylých peněz bez nějaké pravidelnosti a téměř 40 procent lidí si tyto finance spoří pro případ nečekaných výdajů.

Mnohem častěji využívají spořicí účty ti Češi, kteří mají vystudovanou vysokou školu nebo střední školu s maturitou. Stejně tak je více využívají ti, kteří mají příjmy v domácnosti přes 40 tisíc korun měsíčně.

„Jedná se o konzervativní produkt s nízkou volatilitou a minimálními riziky. Úrok na těchto účtech bývá zpravidla v nižších jednotkách, v současné době se v průměru pohybuje někde mezi 5 až 6 % ročně. I tak je tato forma odkládání úspor vhodnější, než nechávat peníze ležet doma v šuplíku,“ říká o spořicích účtech mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Výnosy na „spořácích“ se mění

Právě výši úročení svých vkladů ale nezná téměř polovina majitelů spořicích účtů. Peníze si zde tito lidé odkládají bez ohledu na roční výnos, který jim tento účet přinese. Některé banky přitom úrokové sazby během letošního roku vylepšily, jiné naopak úročení snížily. Vyplatí se proto porozhlédnout, zda je na trhu lepší nabídka a porovnat ji s tou u své banky.

Spočítejte si, jaký vliv má inflace na úspory

Pro úrokové sazby na spořicích účtech obecně platí pravidlo, že banky mohou úrokovou sazbu kdykoliv změnit, a to jak směrem dolů, tak i nahoru. Některé banky však přišly již vloni s nabídkou, že sazbu garantují do určitého data.

„Kromě úrokové sazby je vhodné sledovat také maximální výši vkladu, pro který je tato sazba poskytována. Většina bank nabízí dvě a více pásem s rozdílnými sazbami. Přičemž překročení prvního pásma, kde je sazba nejzajímavější, není zcela výhodné a vede ke ztrátě výnosu. Limit můžete překročit i díky výnosu ze spoření. V takovém případě, je vhodné pro částku nad limit nalézt jiný spořící či investiční produkt,“ doporučuje analytička Valerie Koubová ze společnosti Scott & Rose provozující specializovaný portál Finparáda.cz.

KOMENTÁŘ: Investování je maraton, který za vás nikdo neuběhne

Kde zhodnotí vklady nejlépe

A které banky mají nyní úrokové sazby nejvyšší? Pro představu jsme zmapovali spořicí účty pro drobné střadatele, které umožňují spořit a zhodnocovat vklad do částky 300 tisíc korun. Nejlepší úrokové sazby si drží již několik měsíců Max banka, UniCredit Bank a Trinity Bank.

Spořicí účet do 300 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba (p.a.)
Max bankaSpořicí účet6,01 %
UniCredit BankBěžný účet na spoření6,00 %
Trinity BankVýhoda+ Dobrý klient5,68 %
Zdroj: Finparada.cz, iDNES.cz, červenec 2023

První místo nadále patří Max bance, která nabízí spořicí účet s roční úrokovou sazbou 6,01 % p.a. bez omezení výše vkladu a bez podmínek. Úroková sazba platí pro nové i stávající klienty. Nejprve je ale potřeba založit běžný účet, ve druhém kroku lze otevřít prostřednictvím internetového bankovnictví Maxbanking spořicí účet. Úročení je na denní bázi, výnos se připisuje na konci kalendářního měsíce

Druhou příčku si drží UniCredit Bank. Týká se marketingové kampaně pro nové klienty, kteří si sjednají v bance od 1. 7. 2023 do 31. 12 2023 některý z běžných účtů START, OPEN nebo TOP. K němu pak získají účet na spoření, a to se základní úrokovou sazbou 3 % p.a. Další bonusovou sazbu ve výši 3 % p.a. lze získat po splnění podmínky tří plateb měsíčně debetní kartou vydanou k některému ze sjednaných běžných účtů. Základní i bonusová úroková sazba se vztahují na vklady do výše 500 000 Kč. Peníze jsou úročeny na denní bázi a úrok se připisuje na konci každého kalendářního měsíce.

Na třetím místě je Trinity Bank se spořicím účtem Výhoda + Dobrý klient, který se dá zřídit online. Založení a vedení je zdarma a bez nutnosti vedení běžného účtu nebo využívání jiných bankovních produktů. Vklady do 500 000 Kč jsou úročeny úrokovou sazbou 5,68 % p.a., nad 500 000 Kč sazbou 4,08 % p.a. Úroková sazba je garantována do 31.12.2023, zůstatek se úročí podle úrokových pásem příslušnou úrokovou sazbou.

Autor:
  • Nejčtenější

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč a jak investovat do umění a co ovlivňuje hodnotu díla

Umělecká díla zpravidla nevznikají s cílem vytvořit nástroj investování. Často však tuto schopnost mají. Předpokladem je, že se při tomto investování řídíme určitými pravidly. Co brát do úvahy,...

15. července 2024

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

KVÍZ: Jak vám v létě pomůže vaše zdravotní pojišťovna?

Letní měsíce jsou nejen obdobím radosti a odpočinku, ale také časem, kdy se můžeme setkat se specifickými zdravotními výzvami. V těchto situacích vám mohou pomoci také služby zdravotních pojišťoven....

21. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...