Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Nejlepší „spořáky“ zhodnotí vklady až o 5,75 %, „termíňáky“ i přes 6 %

Inflace mírně přibrzdila, v srpnu činila 17,2 %. Základní úrokovou sazbu, která krotí inflaci, ponechala ČNB na 7% úrovni. Některé banky přitom dál vylepšují zhodnocení vkladů na spořicích účtech a termínovaných vkladech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sazby nejlepších „spořáků“ se nyní pohybují v rozpětí 5,30 % až 5,75 %, nejlepší „termíňáky“ mají úročení v rozpětí 5,30 % až 6,30 %.

Vyplývá to z analýzy, kterou ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborného portálu Finparada.cz mapujeme situaci na bankovním trhu.

V září prošlo analýzou opět více než 20 spořicích účtů bez výpovědních lhůt od 17 bankovních institucí. „Do porovnání byly jako v předchozích analýzách zahrnuty také spořicí účty s časově omezenými akcemi a akcemi pro nové klienty. Hodnocena byla výnosnost spořicího účtu za rok včetně všech bonusů a zvýhodnění jak pro stávající, tak pro nové klienty,“ říká Jan Bachura, analytik Scott & Rose.

Pokud banka úročí jednotlivá vkladová pásma různou úrokovou sazbou, je proveden výpočet reálné úrokové sazby a výnosu, který klient získá. „Jedná se tedy vždy o součet výnosů, které klient získá v nižších a vyšších vkladových pásmech,“ říká Bachura.

Úroky u spořicích účtů rostou. Přesvědčte se sami.

Nejlepší spořicí účty v současnosti nabízejí UniCredit Bank, NEY spořitelní družstvo a MONETA Money Bank. Sestaven byl i žebříček aktuálně nejlepších termínovaných vkladů, které nejvíce zhodnotí Spořitelní družstva Ney a Artesa, v závěsu jsou UniCredit Bank, Banka Creditas a Moneta.

Jaký lze očekávat další vývoj

„U termínovaných vkladů očekávám podobný vývoj jako u spořicích účtů. Pokud Česká národní banka nepřistoupí na svém dalším zasedání ke zvýšení repo sazby, pak úrokové sazby u termínovaných vkladů budou spíše stagnovat. K navýšení úrokových sazeb však mohou ojediněle přistoupit některé banky v rámci konkurenčního boje, a to zejména u krátkodobých termínovaných vkladů,“ předpokládá analytik.

Kolik peněz vložit na spořicí či termínovaný vklad je individuální rozhodnutí každého střadatele. Záleží vždy na možnostech rodinného rozpočtu. Analytici nicméně doporučují vnímat „spořáky a termíňáky“ jako finanční rezervu a na spořicí účet, ze kterého lze čerpat peníze kdykoliv, odkládat přibližně 10 % měsíčního příjmu.

Žebříček nejlepších spořicích účtů v září 2022

Ve spolupráci s Finparádou mapujeme průběžně nejlepší spořicí účty ve třech kategoriích:

  • Drobný střadatel s možností vkladu do 300 000 Kč.
  • Střední střadatel s možností vkladu 300 000 až 600 000 Kč.
  • Velký střadatel s možností vkladu nad 600 000 Kč.

Kategorie Drobný střadatel

V kategorii spořicích účtů pro drobné střadatele zhodnotí vklady nejlépe UniCredit Bank. Na druhém místě je aktuálně Moneta Money Bank a třetí místo patří Fio bance.

Spořicí účet do 300 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba
UniCredit BankBěžný účet na spoření5,50 %
MONETA Money BankSpořicí účet Spoříto5,30 %
Fio bankaFio konto5,50 %
Zdroj: Finparada.cz, září 2022

První místo si drží UniCredit Bank. Ta od 1. července 2022 nabízí pro nové klienty, kteří si sjednají některý z běžných účtů (START, OPEN nebo TOP), druhý běžný účet na spoření s úrokovou sazbu 5,50 % p.a. pro vklady do 1 milionu korun. Nad tento limit vklady již nejsou úročeny.

Na druhé příčce je MONETA Money Bank s novým typem spořicím účtem Spoříto E, který nabízí od 25. srpna 2022. Tento nový spořicí účet poskytuje úrokovou sazbu 5,30 % p.a. do 1 milionu korun, nad tento limit úroková sazba činí pouze 0,50 % p.a. Banka zároveň zrušila podmínku aktivního využívání běžného účtu pro získání maximálního úročení, uvedené úrokové sazby tak získají noví i stávající klienti bez podmínek.

Na třetím místě se nově objevila Fio banka se spořicím účtem Fio konto, které od 1. září 2022 poskytuje novým i stávajícím klientům úrokovou sazbu 5,50 % p.a. do 200 tisíc korun, nad tento limit se úroková sazba pohybuje v rozmezí od 0,10 % p.a. do 0,20 % p.a.

Kategorie Střední střadatel

V kategorii spořicích účtů pro střední střadatele zhodnotí vklady nejlépe UniCredit Bank, na dalších místech je MONETA Money Bank a NEY spořitelní družstvo.

Spořicí účet od 300 tisíc Kč do 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba
UniCredit BankBěžný účet na spoření5,50 %
MONETA Money BankSpořicí účet Spoříto5,30 %
NEY spořitelní družstvoSpořicí účet5,75 %
Zdroj: Finparada.cz, září 2022

Na prvním místě je UniCredit Bank s úrokovou sazbou 5,50 % p.a. pro vklady do 1 milionu korun, nad tuto částku již vklady nejsou úročeny.

Na druhé místo se dostala MONETA Money Bank s úrokovou sazbou 5,30 % p.a. pro vklady do 1 milionu korun, nad 1 milion korun sazba činí 0,50 % p.a.

Na třetím místě je NEY spořitelní družstvo, které na spořicím účtu nabízí úrokovou sazbu ve výši 5,75 % p.a. Výpovědní lhůta činí 1 měsíc, minimální vklad je 20 tisíc korun. Podmínkou pro sjednání tohoto spořicího účtu je vedení běžného účtu, na kterém se připisují úroky. Přes běžný účet rovněž plynou veškeré peněžní toky, to znamená, že na spořicí účet nelze peníze poslat napřímo, ani je z něj přímo vybírat. Pokud chcete peníze na spořicí účet poslat, je nutné zadat pokyn a NEY spořitelní družstvo peníze převede z běžného účtu. Stejně tak je tomu v případě výběru peněz.

Další podmínkou pro založení spořicího účtu je ze zákona členství v družstvu. To znamená složit základní členský vklad ve výši 1 000 Kč a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše termínovaného vkladu. Pokud si tedy klient sjedná spořicí účet s vkladem například ve výši 100 tisíc korun, musí ještě vložit 10 tisíc korun, a to formou základního vkladu ve výši 1 000 korun plus dalšího vkladu ve výši 9 000 korun. Vklad na spořicím účtu je pojištěný stejně jako v bankách, tedy do výše 100 tisíc euro, respektive ekvivalentu v korunách, na členské vklady se však pojištění ani úročení nevztahuje.

Kategorie Velký střadatel

V kategorii spořicích účtů pro velké střadatele zhodnotí vklady nejvíce NEY spořitelní družstvo, následuje UniCredit Bank a MONETA Money Bank.

Spořicí účet nad 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba
NEY spořitelní družstvoSpořicí účet5,75 %
UniCredit BankBěžný účet na spoření5,50 %
MONETA Money BankSpořicí účet Spoříto5,30 %
Zdroj: Finparada.cz, září 2022

Na prvním místě je NEY spořitelní družstvo, které na spořicím účtu nabízí úrokovou sazbu ve výši 5,75 % p.a. Výpovědní lhůta činí 1 měsíc, minimální vklad je 20 tisíc korun. Podmínkou pro sjednání tohoto spořicího účtu je vedení běžného účtu, na kterém se připisují úroky. Další podmínkou je být členem družstva.

Druhé místo obsadila UniCredit Bank s úrokovou sazbou 5,50 % p.a. pro vklady do 1 milionu korun, nad tuto částku již vklady nejsou úročeny.

Na třetí příčce je MONETA Money Bank s úrokovou sazbou 5,30 % p.a. pro vklady do 1 milionu korun, nad 1 milion korun sazba činí 0,50 % p.a.

Kategorie Termínované vklady

Termínované vklady nejlépe nyní zhodnotí spořitelní družstva NEY a Artesa. V bankách jsou nejlépe zhodnocené vklady na termínovaném účtu UniCredit Bank, ČSOB, v Expobank, Bance Creditas a v Moneta Money Bank. U těchto bankovních domů zároveň nejsou stanoveny horní limity pro vklady, takže lze vložit i poměrně vysoké částky.

Nejlepší termínované vklady
BankaNázev účtuÚroková sazba
NEY spořitelní družstvoTermínovaný vklad6,25 %
Artesa, spořitelní družstvoTermínovaný vklad Artesa STANDARD6,30 %
ČSOB, UniCredit BankTermínovaný vklad6,00 %
ExpobankTermínovaný vklad IQ MAXI5,51 %
Banka CreditasTermínovaný vklad5,50 %
MONETA Money BankTermínovaný vklad5,30 %
Zdroj: Finparada.cz, září 2022

První místo patří NEY spořitelnímu družstvu, které u ročního vkladu na termínovaný účet nabízí úrokovou sazbu ve výši až 6,25 % p.a.. Úroky jsou připisovány na konci vkladu, v případě měsíčního přípisu úroku se úroková sazba snižuje o 0,10 % p.a. až 0,20 % p.a. Minimální výše vkladu činí 20 tisíc korun. Další podmínkou je být členem družstva.

Na druhém místě je Artesa, spořitelní družstvo. Artesa u termínovaného vkladu nabízí úrokovou sazbu až 6,30 % p.a. (při roční, dvouleté a tříleté vázanosti vkladu). Minimální výše vkladu činí 20 tisíc korun. Další podmínkou je stát se členem družstva.

Třetí příčku obsadila ČSOB a UniCredit Bank, které mají u ročního termínovaného vkladu shodnou úrokovou sazbu 6 % p.a. U ČSOB je požadovaný minimální vklad ve výši 5 tisíc korun, horní hranice vkladu je bez omezení. U UniCredit Bank je minimální výše vkladu 30 tisíc korun, horní hranice není rovněž limitována.

Na čtvrtém místě je Expobank, která u ročního termínovaného vkladu IQ MAXI nabízí od 8. září 2022 sazbu 5,51 %. Minimálně je potřeba vložit 100 tisíc korun, horní hranice není omezena.

Páté místo obsadila Banka Creditas, u níž můžete na termínovaném vkladu získat úrokovou sazbu až 5,50 % p.a. (u ročního vkladu). Minimální vklad činí 5 tisíc korun, horní hranice vkladu je bez omezení. Pro sjednání termínovaného vkladu je nutné mít běžný účet u Banky CREDITAS.

Na šestém místě je MONETA Money Bank. U jednorázového vkladu nabízí úrokovou sazbu až 5,30 % p.a. Maximální částka vkladu není omezena, minimálně+ je třeba vložit 40 tisíc korun. Úroková sazba až 5,30 % platí na celý zůstatek a po celou dobu vkladu (u tříměsíčního, půlročního a ročního vkladu).

Autor:
  • Nejčtenější

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

I z dětí budou jednou důchodci. Proč se tím zabývat již teď?

Zatímco dnes může být penzijní spoření příjemným přilepšením k důchodu, v budoucnu bude pro mnoho lidí existenční...

Nejlepší „spořáky“ zhodnotí vklady až o 5,75 %, „termíňáky“ i přes 6 %

Inflace mírně přibrzdila, v srpnu činila 17,2 %. Základní úrokovou sazbu, která krotí inflaci, ponechala ČNB na 7%...

Servis rad: co bude s penězi uloženými v ruské bance Sberbank

Pád Sberbank byl podle České národní banky specifickým případem, kdy kvůli sankcím uvaleným na Rusko nastal masivní...

TOP 5 nejlepších běžných účtů: Jedničkou je MONETA, v závěsu RB

Češi už umí využívat přednosti běžných bankovních účtů. Pokud jim stávající účet nevyhovuje, pořídí si výhodnější....

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...