Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Zmapováno: Nejlepší spořicí účty teď zhodnotí vklady o více než 4 %

Inflace je nebývalé vysoká, meziročně vzrostla na 15,2 % a dál roste. Úspory, které řada lidí drží na spořicích účtech, ztrácí na hodnotě. A to i přesto, že roční úrokové sazby nejlepších „spořáků“ se aktuálně pohybují v rozpětí 4,1 až 5 %. Vyplývá to z analýzy, kterou ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborného portálu Finparada.cz mapujeme situaci na bankovním trhu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká národní banka (ČNB) ve snaze zkrotit inflaci zvýšila úrokové sazby naposledy v květnu, a to o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Řada bank proto vylepšila i úročení vkladů na spořicích účtech.

V květnu zvedla sazby kupříkladu Česká spořitelna u vkladových účtů na půl roku i jeden rok na 3,8 % a například Komerční banka zvýšila od května úročení u spořicího účtu Junior do 100 tisíc korun sazbou 3 % p.a. Od května zvedla zvýšila úroky na vkladových účtech také Fio banka, která částku do 200 tisíc korun úročí sazbou 4 % p.a. a na Fio spořicím účtu bez omezení vkladu je úrok 3 % p.a. Hello bank! pak má u 200 tisícového vkladu úrokovou sazbu 3,1 % p.a. Přesto se tyto spořicí produkty mezi trojici nejlepších v červnu nedostaly. Některé banky totiž zvedly sazby o něco výše.

V červnu prošlo analýzou opět více než 20 spořicích účtů bez výpovědních lhůt od 17 bankovních institucí. „Do porovnání byly zahrnuty také spořicí účty s časově omezenými akcemi a akcemi pro nové klienty. Hodnocena byla výnosnost spořicího účtu za rok včetně všech bonusů a zvýhodnění jak pro stávající, tak pro nové klienty,“ říká Jan Bachura, analytik Scott & Rose.

Nejlepší spořicí účty v současnosti nabízejí podle analytika Bachury Raiffeisenbank, Banka CREDITAS, Trinity Bank, Expobank a NEY spořitelní družstvo.

Jaký lze očekávat další vývoj

Dá se ale předpokládat, že především menší banky budou na depozitních vkladech dál zvedat sazby. Je totiž vysoká pravděpodobnost, že ČNB na červnovém zasedání opět zvýší základní úrokové sazby.

„Spořicí účty a termínované vklady na zvýšení základní úrokové sazby ČNB zareagují, nicméně očekávám, že to nebude obratem a na zvýšení úročení si tak budeme muset počkat. Zároveň není pravděpodobné, že toto zvýšení budou bankovní domy kopírovat ve stejné výši. U nejlepších spořicích účtů však můžeme očekávat další zvyšování úrokových sazeb a postupné přibližování se k pětiprocentní hranici,“ předpokládá Bachura.

Spočítejte si, jaký vliv má inflace na úspory

Vklady na spořicích účtech přesto inflaci neporazí. Měly by se proto využívat především jako krátkodobá rezerva pro případ nečekaných výdajů.

„Částku, kterou je vhodné na spořicím účtu držet, by měl každý střadatel stanovit individuálně. Její výše se odvíjí od příjmů a výdajů daného jednotlivce. Obecné pravidlo, kterým je však možné se řídit, je odkládat na spořicí účet přibližně 10 % z měsíčního příjmu a zároveň mít vytvořenou finanční rezervu ve výši 3 až 6 měsíčních příjmů. Zároveň je nutné zdůraznit, že některé spořicí účty nabízejí atraktivní úrokovou sazbu pouze do určité výše vkladu, nad stanovený limit úroková sazba znatelně klesá,“ říká analytik.

Tradiční banky ale zpravidla nenabízejí lepší úrokové sazby než menší banky. „Neočekávám, že by se to mohlo v dohledné době změnit. Pokud by se však některá z velkých bank rozhodla pro zásadní obrat a přiblížila se úrokovými sazbami menším bankám, je možné, že by se klienti tradičních bank mohli těšit na lepší podmínky v rámci konkurenčního boje,“ poznamenává Bachura.

Žebříček nejlepších spořicích účtů v červnu 2022

Podívejte se, jak vypadá aktuální žebříček nejlepších spořicích účtů. Úrokové sazby nejlepších se pohybují v rozpětí 4,01 až 5 %. Ve spolupráci s Finparádou mapujeme průběžně nejlepší spořicí účty ve třech kategoriích:

  • Drobný střadatel s možností vkladu do 300 000 Kč.
  • Střední střadatel s možností vkladu 300 000 až 600 000 Kč.
  • Velký střadatel s možností vkladu nad 600 000 Kč.

Kategorie Drobný střadatel

V kategorii spořicích účtů pro drobné střadatele zhodnotí částku do 300 tisíc korun nejlépe Raiffeisenbank a druhé místo patří Bance Creditas. Na třetím místě je aktuálně NEY spořitelní družstvo, u něhož lze ze zákona spořit jen tehdy, když se střadatel stane členem družstva.

Spořicí účet do 300 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba
RaiffeisenbankSpořicí účet HIT Plus4,50 %
Bank CREDITASSpořicí účet+4,10 %
NEY spořitelní družstvoSpořicí účet5,00 %
zdroj: Finparada.cz

První místo patří Spořicímu účtu HIT PLUS od Raiffeisenbank. Ta poskytuje od 16. května 2022 bonusovou úrokovou sazbu 4,50 % p.a. do výše vkladu 250 tisíc Kč, od 250 tis. Kč do 500 tis. Kč úrokovou sazbu 0,10 % p.a. a nad 500 tis. Kč potom úrokovou sazbu 0,01 % p.a. Podmínkou pro získání úrokové sazby ve výši 4,50 % p.a. je aktivní využívání běžného účtu, tj. alespoň 3 provedené platby debetní nebo kreditní kartou.

Na druhé příčce je Banka CREDITAS se Spořicím účtem+, na kterém se od 6. června 2022 zvýšila úroková sazba z 3,60 % p.a. na 4,10 % p.a. Tato úroková sazba se vztahuje do výše vkladu 350 tisíc Kč, nad tento limit zůstala úroková sazba beze změny, tj. 2,10 % p.a. Zájemci o spořicí účet si jej mohou sjednat online na webových stránkách banky nebo v mobilním či internetovém bankovnictví.

Třetí místo obsadilo NEY spořitelní družstvo, které Spořicí účet nabízí od 23. května 2022 úrokovou sazbu ve výši 5,00 % p.a. bez omezení výše vkladu s tím, že výpovědní lhůta činí 1 měsíc. Minimální vklad je potom 20 tisíc Kč. Podmínkou pro sjednání tohoto spořicího účtu je vedení běžného účtu, na kterém se připisují úroky a plynou přes něj veškeré peněžní toky. Na spořicí účet tak nelze peníze poslat napřímo, ani je z něj přímo vybírat. Pokyn pro vklad či výběr je nutné zadat a NEY spořitelní družstvo poté úkon za klienta provede.

Další podmínkou pro založení spořicího účtu je ze zákona členství v družstvu. S tím je spojená povinnost složit základní členský vklad ve výši 1 000 Kč a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše termínovaného vkladu. Pokud si tedy klient sjedná spořicí účet s úložkou například ve výši 100 000 Kč, musí ještě vložit 10 000 Kč, a to formou základního vkladu ve výši 1 000 Kč plus dalšího vkladu ve výši 9 000 Kč. Vklad na spořicím účtu je pojištěný stejně jako v bankách, tedy do výše 100 tisíc euro, respektive ekvivalentu v korunách, na členské vklady se však pojištění ani úročení nevztahuje.

Kategorie Střední a velký střadatel

V kategorii pro střední a velké střadatele je shodně na prvním místě Spořicí účet od NEY spořitelního družstva, druhé místo obsadila Trinity Bank a třetí je Expobank.

Spořicí účet od 300 tisíc do 600 tisíc a nad 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba
NEY spořitelní družstvoSpořicí účet5,00 %
Trinity BankSpořicí účet Dobrý klient4,08 %
ExpobankNEO účet4,01 %
zdroj: Finparada.cz

První je Spořicí účet od NEY spořitelního družstva. Od 23. května 2022 má úrokovou sazbu ve výši 5,00 % p.a. bez omezení výše vkladu, výpovědní lhůta je 1 měsíc a minimální vklad je 20 tisíc Kč. Podmínkou pro sjednání tohoto spořicího účtu je vedení běžného účtu, na kterém se připisují úroky a plynou přes něj veškeré peněžní toky. Další podmínkou pro založení spořicího účtu je ze zákona členství v družstvu. S tím je spojená povinnost složit základní členský vklad ve výši 1 000 Kč a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše termínovaného vkladu.

Druhé místo patří Trinity Bank a spořicímu účtu Výhoda+Dobrý klient. Ten poskytuje úrokovou sazbu 4,08 % p.a. bez omezení výše vkladu. Úroková sazba se však vztahuje pouze na spořicí účty založené od 1. října 2021 v rámci marketingové akce „Dobrý klient“ a na nově vložené peníze (v hotovosti nebo zaslané z jiné banky). Spořicí účet je možné sjednat prostřednictvím formuláře na webových stránkách banky nebo je možné využít k podpisu kurýrní službu. Smlouvu lze také uzavřít na některé ze čtyř poboček banky.

Třetí místo obsadila Expobank a její NEO účet, který od 4. května 2022 poskytuje úrokovou sazbu 4,01 % p.a., a to bez omezení výše vkladu. NEO účet je kombinací běžného a spořicího účtu. Lze jej založit online prostřednictvím webového formuláře banky.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Stavební spořitelny lákají na prémie. Jak a kde ze spoření dostat nejvíc

Zpravidla na podzim stavební spořitelny přicházejí s výhodnými akcemi při sjednání nové smlouvy. Nejinak je tomu i...

Nejlepší „spořáky“ zhodnotí vklady až o 5,75 %, „termíňáky“ i přes 6 %

Inflace mírně přibrzdila, v srpnu činila 17,2 %. Základní úrokovou sazbu, která krotí inflaci, ponechala ČNB na 7%...

I z dětí budou jednou důchodci. Proč se tím zabývat již teď?

Zatímco dnes může být penzijní spoření příjemným přilepšením k důchodu, v budoucnu bude pro mnoho lidí existenční...

Mobilní bankovnictví je bezpečnější než internetové, říká IT bankéř

Premium Podle Marka Ditze, který stojí v čele týmu chystané Partners Banky, klasické internetové bankovnictví dneska už...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...