Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Bankéř: Díky spořivosti Čechů je v ekonomice vysoký přebytek peněz

Když v roce 2019 Radomír Lapčík oznámil, že Moravský Peněžní ústav získal bankovní licenci a stává se ryze českou bankou s názvem Trinity Bank, splnil se mu sen. Z nuly vypracoval úspěšnou banku. Zároveň sdělil, že chce učit Čechy spořit. Pak přišel covid-19, který zamíchal kartami mnohých předsevzetí.

Šéf a hlavní spolumajitel Trinity Bank Radomír Lapčík | foto: Trinity Bank

Češi teď už dva roky opravdu spoří mnohem víc. Přiměl je k tomu koronavir. Jak vnímáte jako bankéř, že jsme v době pandemie šetřili čtyřikrát rychlejším tempem a nastřádali zhruba 230 miliard korun?
Češi jsou velmi obezřetní a vedle pracovitosti jsou známí vysokou mírou úspor. Je přirozené, že se v době krize kvůli obezřetnosti zvýšily úspory obyvatelstva, protože nebylo zřejmé, jaké neznámé výdaje a náklady nás čekají. Stejná je situace u firem, které rovněž odložily investice a zvýšily své úspory na rekordní částku.

Jenomže Češi jsou konzervativní. Drží své úspory ve velké míře na běžných a spořicích účtech, které moc nevynášejí. Úspory tak znehodnocuje inflace, která je dnes na úrovni 4,1 %. Do jaké míry má podle vás smysl držet peníze na účtech, na nichž hodnota peněz klesá?
V době epidemie se veškerý růst zastavil a rovněž inflace poklesla na minimum. Nyní věřím, že pandemie je už za námi a ekonomika se opět rozbíhá směrem k vysoké předcovidové úrovni. Proto vzrostla také inflace a Česká národní banka jako nezávislá instituce reaguje na tuto inflaci navýšením základních úrokových sazeb a počíná ji brzdit.

V závislosti na přístupu České národní banky rostou i sazby v bankovním sektoru. U nás v Trinity Bank jsme klientům na spořicích účtech už nabídli zhodnoceni více než jedno procento a sazby dále porostou ve vazbě na strategii ČNB.

I Trinity Bank ale šla s úročením na spořicích účtech výrazně směrem dolů, obdobně jako další banky. Proč?
Díky spořivosti občanů a firem je v české ekonomice vysoký přebytek peněžních prostředků. Banky proto reagují na situaci na finančních trzích, zejména na sazby ČNB a výnos z českých státních dluhopisů.

Na začátku roku 2020 jste úspory střadatelů zhodnocovali podle výše vkladu roční úrokovou sazkou 1,58 % a 2,08 %. Ještě nedávno to bylo jen 0,21 a 0,33 % p.a. Dnes je to 1,08 % p.a. do 100 tisíc korun a 0,58 % p.a. nad 100 tisíc. Proč tak drastický pokles, když inflace vyletěla na 4,1 % a podle analytiků se na této úrovni nejspíš udrží delší dobu?
Jak již zaznělo. Česká národní banka reaguje na vývoj inflace následně, proto je růst sazeb v čase mírně zpožděn za inflací. Nyní, když vidíme, že je inflace již vysoká a roste, i sazby na účtech rostou na hodnotu více než jedno procento. A porostou i nadále v letošním i příštím roce.

Radomír Lapčík (1969)

  • Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, je absolventem obchodního práva na Nottingham Trent University, kde získal titul Master of Laws.
  • V roce 1996 založil Moravský Peněžní ústav – spořitelní družstvo, z něhož se v únoru 2019 stala Trinity Bank, která má nyní přes 24 tisíc klientů.
  • Je majitelem skupiny SAB Finance, do které spadá mimo jiné i maltská banka FCM Bank Ltd.
  • Je ženatý, má dva syny a dvě dcery.
Radomír Lapčík

Podepsalo se na počtech klientů to, že vypukla koronavirová krize a lidé raději řešili finanční záležitosti po internetu a omezovali osobní kontakt s vašimi bankéři?
Dopad je velmi malý, protože pobočky jsme měli otevřené v maximální možné míře a osobní kontakt s bankéři je základem pro dlouhodobou spolupráci.

Když vaše družstevní záložna získala bankovní licenci a proměnila se na Trinity Bank, měli jste přes 10 tisíc klientů, dnes jich máte více než 24 tisíc. Je nyní těžší získat novou klientelu?
Nám se daří získávat novou klientelu, protože máme kvalitní služby a máme zajímavé úrokové sazby na spořicích účtech – aktuálně již více než jedno procento a sazby stále porostou.
Češi jsou vzorní střadatelé a projevují zájem o služby banky. Naším cílem je budovat s klienty důvěrný vztah, někteří klienti jsou u nás už 25 let a přicházejí k nám jejich děti a dokonce už i vnoučata.

Do týmu přijímáte nové lidi, bankéři si přitom mohou vydělat 80 až 100 tisíc korun hrubého měsíčně. Je to dáno tím, že vám někteří zaměstnanci utíkají, nebo rozšiřujete tým a chcete si vybírat perspektivní bankéře a bankéřky?
Jsme motivovaný tým, soustavně rosteme, proto hledáme další kvalitní bankéře, kteří mají skutečný zájem o spolupráci s klienty. Aktuálně jsme zvýšili základní platy bankéřů na částku 50 tisíc korun a v průměru mohou dosáhnout prémie ve výši dalších 30 až 40 tisíc korun.

Konkurence mezi tuzemskými bankami je poměrně velká. Je podle vás v Česku ještě prostor pro další případnou menší banku?
Otázka úspěšnosti další menší banky je, zda dokáže ufinancovat náklady na bankovní provoz a regulaci, marketing, IT a další. Zažili jsme několik bank, kterým se nepodařilo prosadit se na takto konkurenčním trhu a po ztrátách se stáhly zpět.

Mezi velkými bankami panuje konkurence a na jejich pozici se tlačí zejména banky střední velikosti, které dobře vědí, že čím jsou větší, tím jsou úspěšnější. Tyto střední banky se snaží koupit, nebo sfúzovat s dalšími bankami. Zároveň velice aktivně působí v oblasti marketingu a produktu.

Na trhu standardních bankovních produktů tedy nevidím prostor pro úspěšné a ziskové vybudovaní nové banky.

Máte za sebou 25 let podnikání i zkušeností, teď už dva roky čelíme covidu-19. Jak vnímáte nejbližší budoucnost, nakolik se dotkne našich peněženek?
Díky vysoké pracovitosti a operativnosti českého národa a českých podnikatelů jsem přesvědčen, že zvládneme případné výkyvy v budoucnosti. Globální ekonomika zatím roste směrem k předkrizovým stavům, nicméně z mnoha důvodů již nebude situace tak harmonická.

Jako největší výzvy vidím expanzivnost Číny versus Spojené státy americké a zejména neřešené zadlužovaní jižních států eurozóny. Vyřešení deficitního hospodaření jižních států eurozóny je nezbytné pro stabilní perspektivu Evropské unie. Naopak Česká republika díky výkonnosti firem i občanů a silným vazbám na Německo má výborné předpoklady zvládnout budoucí výkyvy.

Autor:
  • Nejčtenější

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...

Zemřel bez závěti a jeho dům zdědily dvě ženy, manželka i milenka

Pokud neexistuje závěť, pozůstalost se rozdělí podle zákonných pravidel. Riziko tak hrozí zejména nesezdaným párům,...

Vydělávat bez práce? Vybudujte si pravidelný pasivní příjem

Advertorial Mít naspořené peníze doma v trezoru či na účtu a počítat s tím, že jsme dostatečně zajištěni na budoucnost, už dávno...

KOMENTÁŘ: Hypotéka jako noční můra. Nestaňte se splátkovým hříšníkem

Hypotéka je dobrý sluha, ale špatný pán. Řada lidí si to však neuvědomuje a investuje do nemovitostí bez rozmyslu. Komu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky dál zdražují. Úrokové sazby mohou atakovat až 4procentní hranici

Růst průměrné úrokové sazby zrychluje, objemy i počty brzdí. Banky v letošním devátém měsíci poskytly hypotéky za více...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Equa, Hello bank, MONETA i KB

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2020 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů Equa bank...

Pro klienty není dobrá zpráva, když jejich oblíbená banka zmizí, říká expert

Ještě coby vysokoškolák nastoupil jako úvěrový analytik do ČSOB, o 19 let později byl členem jejího představenstva....

Bankéř: Díky spořivosti Čechů je v ekonomice vysoký přebytek peněz

Když v roce 2019 Radomír Lapčík oznámil, že Moravský Peněžní ústav získal bankovní licenci a stává se ryze českou...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ZAKÁZEK (35-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...