Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

Směnárny: kde je nejlevněji?

  • 61
Nastává čas dovolených a s ním i starosti před odjezdem do zahraničí. Většina z nás dává stále přednost jistotě a alespoň část potřebných peněz mění již doma. Víte, kam je dobré zajít a kterým směnárnám se vyhnout obloukem? Na co byste si měli dát pozor? To vám poví náš test.

Zaměřili jsme se na eura a americké dolary. Test se uskutečnil ve středu 15. června ve čtrnácti nebankovních a osmi bankovních směnárnách v Praze. V každé směnárně nakoupili redaktoři Fincentra/iDNES 100 eur a 100 dolarů, zapisovali si kurzy, zjišťovali poplatky, které se promítnou v celkové ceně. Sledovali také, zda směna probíhá bez problémů a kontrolovali náležitosti dokladů. Co zjistili?

Kde a za kolik?

Nejdůležitějším kritériem směny je samozřejmě cena, kterou za cizí měnu zaplatíte. Tu ovlivňuje nejen kurz, za který je valuta nabízena, ale také poplatky, které dokáží konečnými náklady pěkně „zahýbat“. V případě pouličních směnáren je nákup (z hlediska směnárny prodej) cizí měny obvykle bez poplatku. Nelze na to ovšem spoléhat stoprocentně, jak jsme zjistili ve směnárnách na Hlavním nádraží ČD. Zde poplatky nebyly výjimkou a dosahovaly až čtyř procent ze směňované částky, což ve výsledku jistě není málo. Ovšem i když směnárna poplatky neúčtuje, není ještě vyhráno. Může mít totiž tzv. skryté poplatky již započítané v kurzu. Ten je pak samozřejmě horší.

Banky a poplatky při výměně

V případě bank je situace jiná – tam jsou poplatky spíše pravidlem, ačkoliv existují i výjimky (opět s nebezpečím, že kurz bude díky „neexistenci“ poplatků znevýhodněn). Poplatky se pohybují nejčastěji ve výši jednoho či dvou procent a mohou být ohraničeny minimy i maximy. Zajímavý je na jejich účtování způsob, jakým se ke směně staví banka v případě nákupu (z pohledu banky prodeji) dvou a více měn.

euro

Chcete vědět kolik získáte při výměně korun za jinou měnu? Více v naší směnárenské kalkulačce ZDE.

Zatímco v některých bankách (ČSOB) je poplatek počítán dohromady, existuje více bank, které klientovi počítají poplatek za každou směnu zvlášť, což při existenci minimálních výší poplatku znamená značné prodražení (GE Money Bank – 2x 30 Kč, Raiffeisenbank, Komerční banka – 2x 50 Kč). Existují ale i výjimky. Bez poplatku peníze vyměníte například u Volksbank a Česká spořitelna připravila pro klienty akci platící do 30. září, také neúčtuje poplatky za výměnu peněz.

Rozdíly mezi hotovostí a výběrem z účtu

Zajímavý je přístup bank v momentě, kdy chce klient nechce zaplatit za valuty v hotovosti, ale ze svého účtu, který má dané banky veden. Čekali byste, že banky své klienty nějak zvýhodní? Opak je pravdou. Jen málokteré z nich zaplatíte při výběru z účtu méně (např. u Živnobanky či Citibank), v ostatních případech naopak více než při směně v hotovosti (např. u HVB Bank), nebo stejně jako v případě neklienta banky (KB, Raiffeisenbank, GE Money Bank). 

Z výsledných tabulek je zřejmé, že měnit peníze v bankách se opravdu příliš nevyplácí. Situaci dokreslují naše zkušenosti, kdy nás zaměstnanci některých bank na poplatky či nevýhodné kurzy sami upozorňovali a posílali nás do nedalekých směnáren.

Banky a speciální akce

V loňském roce se alespoň některé banky snažily směnárnám konkurovat a na dobu dovolených zrušily poplatky pro prodej valut. Letos ovšem akci zopakovala pouze Česká spořitelna. Raiffeisenbank (loni takto zvýhodňovala euro, slovenskou korunu, maďarský forint, chorvatskou kunu a slovinský tolar) i ČSOB (zvýhodnění chorvatské kuny) účtuje nyní poplatky za výměnu v plné výši.

Výsledky testu jsme pro vás shrnuli do tabulky. Mezi nejlevnější a nejdražší směnárnou je v množství 100 USD i 100 EUR rozdíl na výměně přes sto korun. Představte si, kam se rozdíly mohou vyšplhat, pokud budete měnit sumu vyšší.

  

 

Směnárna Kolik Kč stojí 100 EUR
Camfex Group s.r.o., Vladislavova 16 3005
Alga Prague s.r.o. - Ovocný trh 12 3006
Chequepoint a.s., Kaprova 11 3012
Aktiv Change s.r.o., Národní 24 3015
Ellines, spol s r.o., Perlová 1 3019
AVE a.s., Hlavní nádraží ČD 3020
Czech Exchange s.r.o., Revoluční 3 3020
EXCHANGE s.r.o., Kaprova 13 3020
RYM spol. s r.o., Panská 10 3020
Evis 28 s.r.o., Vodičkova 28 3024
Global Travel, Revoluční 1 3024
E+WES s.r.o., Kaprova 6 3035
JVM, Hlavní nádraží ČD 3060
Česká spořitelna, Vodičkova 9 3073
Volksbank, Václavské náměstí 1 3086
Raiffeisenbank, Vodičkova 38 3088
ČSOB, nám. Republiky 7 3096,6
GE Money Bank, Hybernská 20 3106
HVB Bank, nám. Republiky 3a 3111
Komerční banka, Na Příkopě 33 3118
Živnostenská banka, Na Příkopě 20 3145
FOLCHANGE, Hlavní nádraží ČD 3150

Zdroj: test Fincentrum/iDNES

 

Směnárna Kolik Kč stojí 100 USD
Camfex Group s.r.o., Vladislavova 16 2494
Alga Prague s.r.o. - Ovocný trh 12 2500
AVE a.s., Hlavní nádraží ČD 2502
Chequepoint a.s., Kaprova 11 2503
Aktiv Change s.r.o., Národní 24 2505
Ellines, spol s r.o., Perlová 1 2509
Czech Exchange s.r.o., Revoluční 3 2510
EXCHANGE s.r.o., Kaprova 13 2510
RYM spol. s r.o., Panská 10 2510
JVM, Hlavní nádraží ČD 2510
Global Travel, Revoluční 1 2522
Evis 28 s.r.o., Vodičkova 28 2529
E+WES s.r.o., Kaprova 6 2529
Česká spořitelna, Vodičkova 9 2552
Raiffeisenbank, Vodičkova 38 2562
Volksbank, Václavské náměstí 1 2565
GE Money Bank, Hybernská 20 2568
ČSOB, nám. Republiky 7 2570,4
HVB Bank, nám. Republiky 3a 2581
Komerční banka, Na Příkopě 33 2598
FOLCHANGE, Hlavní nádraží ČD 2630
Živnostenská banka, Na Příkopě 20 2664

Zdroj: test Fincentrum/iDNES

Lepší směnný kurz pro VIP

Směnárny nabízejí běžné kurzy pro řadové klienty, a pak také kurzy pro zákazníky, kteří dělají obchod převyšující určitou částku (například od 30, 50 či 100 tisíc korun) – zvýhodnění oproti „normálnímu“ kurzu pak činí cca 10 haléřů. Nad určitý objem je možné domluvit kurzy individuální. Na běžnou dovolenou ale nejspíš takové výhody sotva využijete. Zajímavější proto mohou být zvýhodněné směnné kurzy pro věrné klienty. Například u Exchange lze získat VIP kartu stálého klienta, uskutečníte-li jediný obchod převyšující částku 100.000 Kč, či uskutečníte-li alespoň 3 obchody převyšující částku 20.000 Kč.

Vyměnit cizí měnu v automatu?

Euro, peníze, bankovky

Hledáte aktuální valutové či devizové kurzy? Navštivte naši speciální sekci.

Možná jste si v ulicích všimli automatů na směnu. Jsou umístěny u bank, ovšem fungují opačným způsobem a jsou určeny spíše pro cizince – za cizí měnu vám totiž dají české koruny. Pokud však budete potřebovat vyměnit peníze, které vám zůstaly z dovolené, je lépe využít jiné možnosti výměny na koruny. Kurzy v automatech nebývají nijak výhodné a navíc vám bude naúčtován nemalý poplatek (2 % z nakoupené hodnoty, min. 30 Kč u ČSOB či 3 %, min. 50 Kč u HVB Bank).

Informujte se předem!

Vždy je dobré si před výměnou pořádně si prohlédnout nejen ceduli s vyhlášenými kurzy, ale i případné další, méně nápadné nápisy, které mohou ukazovat výši poplatku. Obsluha vás totiž na ně nemusí upozornit. Poté můžete na dokladu o směně nalézt částku „výloh“, o jejichž existenci jste neměli ani tušení. Také jsme zjistili, že ne vždy (zejména v menších směnárnách) lze spoléhat na kurzy, které svítí na ceduli – nejen že se nemusí shodovat s tím, co vám řeknou na přepážce, ale mohou se různit i kurzy, za které během jednoho dne pořídíte tutéž měnu v též směnárně.

Chcete vědět, jak dopadl test směnáren v tomto roce? Kdo je nejlevnější? Kdo nejdražší? Více ZDE.

Vyměníte si hovotost doma před odjezdem na dovolenou nebo až na místě pobytu? Je pro vás důležitá cena, jakou za výměnu zaplatíte? Napište nám své názory.