Slovensko nabízí vyšší výnos

aktualizováno 
Akciovým podílovým fondům se v dubnu nedařilo a své obchodování zakončily v červených číslech. V polovině měsíce postihly světové burzy hluboké propady a pražská burza nebyla výjimkou. Česká národní banka opět snížila úrokové sazby. Naopak Národní banka Slovenska uvažuje o jejím zvýšení. Vytváří se tak zajímavý prostor pro vyšší výnos u našich východních sousedů, a proto si v investičním tipu představíme podílové fondy investující na Slovensku.

Akcie se na pražské burze po neúspěšném předchozím měsíci opět propadly. Hlavní akciový index PX-50 si pohoršil o 2,73 % a klesl tak na hodnotu 1136,5 bodu. Burzu táhl dolů bankovní sektor v čele s Komerční bankou, která si odepsala téměř 10 % a s více než 14% ztrátou akcie společnosti Philip Morris.

Na trhu se projevil odliv zahraničních investorů a negativní sentiment se projevil v celém středoevropském regionu. Investoři se zbavovali měn celého regionu a tak oslabovaly polský zlotý, maďarský forint, slovenská i česká koruna.

Akcie v dubnu propadly

I když akciové fondy zažily špatný měsíc, fond ČPI Farmacie a biotechnologie si za duben připsal čtyři procenta. Fond se soustředí na odvětví farmacie, které není příliš závislé na ekonomickém cyklu. Portfolio doplňují akcie biotechnologických firem. Jsou sice velmi volatilní, ale mají výrazný růstový potenciál. Tvrdý propad postihl technologické tituly a s nimi i ČPI Fond nové ekonomiky.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - OPF Farmacie a biotechnologie

+4,00%

ČPI - OPF Nové ekonomiky

-6,58%

-3,32%

Smíšený

ČSOB KVANTO Korunový dluhopisový

+0,52%

AKRO OPF mezinárodní flexibilní

-2,80%

-0,52%

Dluhopisový

IKS Dluhopisový

+1,12%

IKS Plus bondový

-0,63%

+0,66%

Peněžního trhu

IKS Peněžní trh

+0,33%

ISČS-SPOROINVEST

0,00%

+0,10%

Zdroj: UNIS

ČNB opět zlevnila peníze

Koncem dubna přikročila bankovní rada České národní banky k opětovnému snížení základní úrokový sazby, a to na úroveň 1,75 %. Česká repo sazba je tak pod úrovní sazeb v evropské měnové unii a je vůbec nejnižší v EU. Cílem je zastavit posilování české měny. Snižování bude mít za následek pokles výnosů na mezibankovním trhu, snižování úroků na běžných či termínovaných účtech a negativně se odrazí i na výnosnosti podílových fondů peněžního trhu.

Investiční tip: Slovensko nabízí víc

Investiční kluby - past na důvěřivé? 
Čtěte ZDE.

Česká národní banka úrokové sazby snižuje. Národní banka Slovenska má opačný problém. I když se ekonomice u našich východních sousedů daří, slovenská koruna slábne. Největší vliv na oslabování má obchodování se slovenskou měnou v jednom koši se středoevropskými měnami a hlavně vysoká rozkolísanost polského zlotého.  Slováci jsou tak připraveni jako jedno z opatření použít i zvýšení úrokových sazeb. Základní repo sazba je dnes na úrovni 3,00 % a je tak v porovnání s naší výši úrokové míry o 1,25 % vyšší. Analytici v horizontu do konce roku předpokládají, ze vůči Euru zpevní slovenská koruna minimálně o dalších 5 %.

Perspektiva zvyšování respektive nesnižování úrokových sazeb dělá z podílových fondů investujících na Slovensku zajímavou investiční příležitost. Atraktivitu zvyšuje ještě předpoklad, že ve střednědobém horizontu bude slovenská koruna posilovat, což ještě zvyšuje zisk českého investora.

V nabídce podílových fondů se zaměřením na Slovensko jsou čtyři fondy. ČSOB Investiční společnost (resp. KBC) nabízí dva fondy. KBC Multi Cash ČSOB SKK investující do krátkodobých dluhopisů se splatností kratší než jeden rok a KBC Renta Slovakrenta, jehož portfolio je tvořeno především slovenskými státními dluhopisy a euroobligacemi denominovanými ve slovenské měně. Nabídka ING Investment Management je koncipovaná podobně: ING Slovenský fond peněžního trhu a ING Slovenský dluhopisový fond.

Podílové fondy investující na slovenském trhu

Fond

Vstupní poplatek Změna VJ/PL za 3 měsíce
(v %)
Změna VJ/PL za 6 měsíce
(v %)
Změna VJ/PL za 12 měsíce
(v %)

Fondy peněžního trhu

ING Intl. (II) Slovenský fond peněžního trhu

0,50%

0,57%

1,37%

3,25%

KBC Multi Cash CSOB SKK

0,10%

1,97%

2,99%

3,81%

Dluhopisové fondy

ING Intl. (II) Slovenský dluhopisový fond

2,10%

3,67%

6,63%

9,79%

KBC Renta Slovakrenta

1,00%

2,24%

4,66%

7,81%

Pozn.: výkonnost ke 31.3.2005

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

Při porovnání je zajímavé, že na poli fondů peněžního trhu vítězí KBC Multi Cash ČSOB SKK. Vstupní poplatek je pětkrát nižší a výkonnostně je na tom v porovnání s konkurencí lépe. Naopak v kategorii dluhopisových fondů sice zůstává poplatkově přijatelnější fond KBC, avšak ING nabízí o něco rizikověji koncipované portfolio, které přináší podílníkům vyšší výnosy. Potenciální investor by měl mít na paměti, že do určité míry podstupuje spekulaci na posilování slovenské koruny. Mínusem zůstává také nízká likvidita na trhu slovenských dluhopisů.

Myslíte si, že jsou dobrou volbou podílové fondy zaměřené na Slovenskou republiku? Je podstupované měnové riziko přijatelné? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Personal Consult s.r.o.
Servisní technik (H4256)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz