Slibný začátek roku pro podílové fondy

  11:24aktualizováno  11:24
V prvním týdnu nového roku se splnilo toužebné přání manažérů českých podílových fondů a české fondy tak po dlouhé době dosáhly kladných čistých prodejů. Podílové fondy prodaly podílové listy...
V prvním týdnu nového roku se splnilo toužebné přání manažérů českých podílových fondů a české fondy tak po dlouhé době dosáhly kladných čistých prodejů. Podílové fondy prodaly podílové listy za 312 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 214 mil. Kč. Čisté prodeje tak činily 198 mil. Kč. Nejvíce nových podílníků přitom přilákali fondy peněžního trhu (+77 mil.). Čím dál více investorů zřejmě přechází od termínovaných vkladů k bezpečnému a nezdaněnému zhodnocení v těchto fondech. Pozitivní výsledky minulého týdne byly dosaženy také díky tomu, že statistiky nebyly ovlivněny prodeji (odkupy) významnými institucionálními investory.

Největší příliv prostředků zaznamenal fond SIS Sporoinvest (+39 mil. Kč), následovaný fondem IKS Peněžní trh s +36 mil. Kč. Na opačném konci žebříčku prodejů stojí fond ČSOB český dluhopisový s –10 mil. Kč.

Výkonnost fondů v minulém týdnu již nebyla tak zářná, především pak výkonnost akciových fondů, které ztratily 0,9% vlastního jmění na podílový list. Za tímto poklesem stál pokles ČOJ/PL o 3,2% ve fondu Patria Evropský akciový a o 2,5% ve fondu AKRO Eurotech. Největší nárůst zaznamenal fond ČSOB světový akciový (+0,4%).

Smíšené fondy dosáhly ve srovnání s akciovými fondy lepšího zhodnocení (+0,4%). Nejvíce vzrostla hodnota podílového listu smíšeného fondu NEWTON Investment, Euro (+7,6%). Druhý největší růst ČOJ na podílový list zaznamenal stejně jako v předminulém týdnu fond PPF Smíšený (2,1%), následovaný fondem IKS balancovaný (1,6%).

Nejvyšší výkonnost v právě uplynulém týdnu zaznamenaly dluhopisové fondy (+0,42%) Nejvíce rostlo čisté obchodní jmění na podílový list ve fondu IKS Eurobondový (+0,95%). O zhruba polovinu nižší průměrný růst ČOJ/podílový list zaznamenaly fondy peněžního trhu, které si v minulém týdnu připsaly v průměru 0,23%. Největší růst v této kategorii zaznamenal stejně jako v předminulém týdnu fond AKRO Obligace (+1,10%).

Poslední kategorie fondů – fondy fondů – v minulém týdnu zhodnotily své podíly o 0,17%. Nejvyšší nárůst v této kategorii zaznamenal fond IKS fond fondů (1,4%).

Výsledky za první týden letošního roku přináší naději na úspěšnější kalendářní rok než byl ten předchozí a nasvědčují tomu, že roste především zájem individuálních investorů o kolektivní investování. Pro české podílové fondy bude ale důležité, zda získají také institucionální investory, které investují mnohem větší částky než jednotlivci. Bohužel současný stav legislativy spíše nahrává zahraničním fondům, které jsou zatíženy nejen nižšími poplatky, ale především nižšími daněmi.

Co si myslíte o budoucnosti českých otevřených podílových fondů? Byli byste ochotni investovat do podílových listů, pokud by přinášeli vyšší výnos?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE/ZÁSTUPKYNĚ MISTRA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz