Rozumíte své faktuře za plyn?

aktualizováno 
V souvislosti se zdražením zemního plynu od 1. října tohoto roku dojde k mimořádnému odečtu stavu plynoměrů v domácnostech i ve firmách. Až se vám dostane do rukou formulář, na kterém jsou vyčísleny roční platby záloh, spotřeba plynu, různé koeficienty a sazby, budete možná zmateni.

Při důkladném pohledu zjistíte, že vyznat se v zúčtování plynu sice není složité, přesto budete koumat nad tím, kde plynárna vzala některé koeficienty a hodnoty. Hlavní věc, na kterou si zákazníci ještě nezvykli, je to, že ačkoliv jejich plynoměr měří spotřebu v metrech krychlových, plynárny účtují podle odebraného tepla v megawatthodinách.

Počítají podle vzorce, do kterého zahrnou přepočítací koeficient, hodnotu spalného tepla a celkovou spotřebu naměřenou na plynoměru. Je to tak podle jejich slov spravedlivější, průhledné však moc ne.

Občas se ceny plynu mění během zúčtovacího období i několikrát, potom plynárny dělají více mimořádných odběrů a vyúčtování je plné spousty údajů. „Vzhledem k tomu, že v roce 2005 se několikrát měnila cena plynu, objeví zákazníci na příští faktuře dokonce čtyři rozdílné ceny za kWh,“ říká Josef Šťastný z Energy Centre v Českých Budějovicích.

Neodečtou vás? Nahlaste se sami

Jednou za rok pracovníci plynárenské společnosti odečítají spotřebu plynu přímo na plynoměru. Máte-li ho za dveřmi, je vše v pohodě, pracovník, který plyn odečítá, se s vámi ani nemusí setkat. Po provedeném odečtu označí plynoměr nálepkou a je hotovo. „Kdo má plynoměr na nepřístupném místě, musí na odečítajícího pracovníka počkat.

Mít v osmi letech vlastní platební kartu? Proč ne. I taková je nabídka bank. Kdy má cenu založit dítě konto, ze kterého může vybírat a kolik to bude stát?Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

„Když se neshodnou v termínu, může zákazník nahlásit dodavateli aktuální stav plynoměru sám,“ vysvětluje Miroslav Vránek z Pražské plynárenské. Nic nezkazí, když tak učiní písemně, ale některé společnosti umožňují i takzvaný telefonický samoodečet. V každém případě byste si měli pospíšit a učinit tak do tří dnů od termínu oficiálního odečtu.

Pokud se ani tato varianta nepovede, protože zákazník je třeba na delší dovolené, pomůže si plynárna kvalifikovaným propočtem podle vyhlášky 251/2001 Sb. Znamená to, že podle předchozí spotřeby a typu spotřebičů v domácnosti odhadne, jaký stav plynoměru je. Zákazník nebude ošizen: když se plynárna zmýlí v jeho neprospěch, při příštím zúčtování se vše srovná – klient pak zaplatí o něco méně.

Zálohy vám plynárna sama přepočítá

Spotřebovali jste v minulém roce málo plynu? Plynárna vám automaticky sníží zálohy. Jestliže počítáte s vyšší spotřebou, můžete si je sami opět navýšit. Lze to opět učinit telefonicky nebo písemně. Naopak při vysoké platbě během roku plynárna zálohy zvýší. „Předcházíme tak situaci, kdy klient platí nízké zálohy a pak je zaskočen vysokým nedoplatkem,“ říká k tomu Daniela Hartmanová, tisková mluvčí Pražské pynárenské.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA VÝROBNÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz