Radíme, které loňské bankovní novinky se vám vyplatí a které nikoliv

aktualizováno 
Projděte se spolu s námi uplynulým bankovním rokem 2007 a podívejte se, jaké novinky v něm přinesl právě váš peněžní ústav. Nepřipravte se o kvalitní produkty, ani se nenechte napálit nekvalitními.
Loňský rok přinesl řadu novinek, ne všechny se však klientovi vyplatí.

Loňský rok přinesl řadu novinek, ne všechny se však klientovi vyplatí. | foto: Profimedia.cz

V průběhu roku 2007 jsme v tuzemském bankovnictví zaznamenali celou řadu novinek a úprav. Některé banky definitivně zmizely - např. Živnostenská banka - jiné se u nás naopak objevily - UniCredit Bank či mBank. Bankovní domy se obecně snažily zajistit co možná nejvyšší bezpečnost bankomatů (instalace antiskimmovacích zařízení), snažily se rozšířit služby tzv. přímého bankovnictví, ale také obohatit svá produktová portfolia o řadu novinek především v úvěrové oblasti. Objevily se nové bankovní balíčky a ceníky většiny bank doznaly změn.

Pochopitelně nelze hodnotit všechny loňské novinky. Vybrali jsme proto jen ty, které se dotkly co možná největšího počtu klientů nepodnikatelů.

Bawag Bank
Zatímco se první měsíce nesly v duchu úvěrů, závěr roku svědčil spíše spoření. V lednu banka představila novinku v podobě hypotéky na hypotéku, tedy možnosti jejího přefinancování. V prosinci banka zase uvedla na trh svůj nový spořicí účet s výhodným úročením ve výši 3 % p. a. (nyní 3,33 % p. a.)

  Hodnocení analytika:  hypotéka na hypotéku     50 %
                                           spořicí účet                     100 %

Vysvětlivky: 0 % = nedoporučeno
                  100 % = doporučeno

Citibank
Nové spořicí konto představila Citibank v únoru. Stanovila přitom pro vklad hranici 100 tisíc korun. Toto omezení padlo v květnu, nicméně pomyslně zůstalo zachováno v souvislosti s možností získat běžný účet CitiOne (dnes Citi konto) zdarma. Největší novinkou roku v Citibank však bezesporu bylo zrušení poplatku za vedení kreditní karty Classic. Jako jediná banka tak od dubna nabízí kreditní kartu zdarma bez jakýchkoli podmínek, a to včetně až tří doplňkových karet. Na podzim pak banka upravila i své běžné účty, neboť uvedla na trh balíček služeb "all inclusive" Citi konto s paušálním poplatkem 99 korun.

  Hodnocení analytika:  spořicí účet        50 %
                                           kreditní karta    100 %
                                           běžný účet          75 %

Česká spořitelna
Hned na počátku nového roku upravila svůj Servis 24 Česká spořitelna (dále jen ČS), a to tak, aby jej mohli využívat i ti, co nejsou klienty banky, ale jen jejích dceřinných společností. V únoru pak nabídla drobným českým investorům možnost investovat prostřednictvím vlastní dceřiné společnosti Reico do prvního realitního fondu u nás. Možná některé dosud neúspěšné žadatele o hypoteční úvěr potěšila i skutečnost, že od května nemusí při podání žádosti o hypotéku ČS dokládat své příjmy.

V druhé polovině roku se dočkali inovací i držitelé platebních karet. Zásadních změn totiž doznal věrnostní program ČS – tzv. Bonus Program. Ti, co chtějí získávat jakékoliv výhody z užívání platebních karet, se tak museli do konce roku nově zaregistrovat.

Dlouho očekávaný cash back přinesla ČS v létě (výběr hotovosti při platbě kartou u obchodníka) a přišla s novým účtem pro privátní klientelu, tzv. Osobním účtem ČS, který zcela nahradil dosavadní bankovní balíčky. Klient si má díky tomuto účtu možnost vybrat a platit tak jen za ty služby, jež skutečně potřebuje.

Závěr roku patřil dalším úpravám Servisu 24, díky němuž uživatelé služby získali řadu nových funkčností. Všechny však nebudou do konce roku plně k dispozici, banka je od konce listopadu ověřuje v pilotním provozu.

  Hodnocení analytika:  Servis 24               75 %
                                           investice                75 %
                                           Bonus program   75 %
                                           cash back             50 %
                                           Osobní účet          50 %

ČSOB
Změny, jimiž se může pochlubit ČSOB, se v loňském roce nejvíce dotkly hypoték, osobních účtů a platebních karet. Od března banka garantuje pevnou výši splátky hypotečního úvěru, a to po celou dobu jeho trvání. Dále následovaly inovované balíčky služeb a nový sazebník. Ceník banka zjednodušila, například zavedla pouze čtyři různé tarify za jednotlivé transakce.

Patrně největším "trhákem" ale bylo zavedení tzv. image platebních karet Visa Classic. Držitelé těchto karet si mohou libovolně vytvořit jejich design, například si na ni mohou umístit vlastní fotografii.

  Hodnocení analytika:  pevná výše splátky hypotéky   100 %
                                           běžné účty a ceník                       75 %
                                           image platební karty                   25 %

GE Money Bank
Nejvíce změn si GE Money Bank přichystala v úvěrech, osobních účtech a internetovém bankovnictví. Už v únoru představila nová "balíčková" konta Genius Active a Genius Active + a zájemcům o tyto účty nabídla dokonce pomoc se změnou banky, resp. převodem jejich účtu. Brzy na to představila další produkt, tentokrát však mezi úvěry – refinancování hypoték neboli hypotéku na hypotéku.

Banka v polovině roku inovovala svou Internet Banku. Tu rozšířila o tzv. karetní servis (možnost sledovat prostřednictvím internetbankingu transakce realizované platebními kartami, a to jak debetními, tak kreditními). Své úvěrové portfolio také banka obohatila o Konsolidaci půjček zajištěnou nemovitostí.

Unikátní novinkou pak bylo zřízení zabezpečeného internetového chatu. Díky němu mohou stávající klienti banky, ale i anonymní uživatelé s GE Money Bank komunikovat. Zájemci tak rychle získají zcela konkrétní informace o svých záležitostech v bance, stejně jako požadované formuláře v elektronické podobě.

  Hodnocení analytika:  běžné účty                               75 %
                                           pomoc s převodem účtu      75 %
                                           hypotéka na hypotéku           50 %
                                           internetbanking                    100 %
                                           konsolidace půjček               75 %
                                           chat s klienty                         100 %

Komerční banka
Ani Komerční banka (dále jen KB) nestála v inovačním boji stranou. Na jaře představila svou Flexibilní hypotéku (umožňuje odložit či přerušit splácení úvěru podle potřeb klienta) a nové balíčky "vše v jednom" – Extra a Premium konto. V létě čekalo několik novinek na držitele platebních karet. Nejprve banka nabídla možnost změny PINu prostřednictvím bankomatů, pak přidala i volbu vlastního designu platební karty. Na podzim připravila KB hypotéku 2 v 1 a hypotéku bez dokladování příjmů.

  Hodnocení analytika:  hypotéky                            100 %
                                           běžné účty                           75 %
                                           změny PINu                      100 %
                                           image platební karty         25 %

mBank
V ČR působí teprve od 25. listopadu, a tak její služby doposud nejsou kompletní. Přinesla však s sebou jako první takřka bezplatné bankovnictví. Na český bankovní trh tak vstoupila s běžným bankovním účtem mKonto a spořicím účtem eMax.

  Hodnocení analytika:  mKonto                      100 %
                                           spořicí účet  eMax    100 %

Poštovní spořitelna
První novinkou Poštovní spořitelny (dále jen PS) bylo počátkem roku spuštění prodeje úvěrů v bankomatech (po zadání svého požadavku a kontaktu následuje oslovení poradcem banky). Červenec byl ve znamení spořicího účtu Červené konto. Dále byly zavedeny tzv. Bankzóny na poštách (místa zaměřená výhradně na prodej služeb PS). V září se banka zaměřila na podporu používání platebních karet, vznikl tak Věrnostní program (obdoba Bonus programu ČS).

  Hodnocení analytika:  úvěry přes bankomat       25 %
                                           spořicí účet                        75 %
                                           Bankzóny                            50 %
                                           Věrnostní program           50 %

Raiffeisenbank a eBanka
Rok 2007 byl pro spojovanou eBanku a Raiffeisenbank obdobím změn především v úvěrové oblasti. Už v březnu představila Raiffeisenbank tzv. variabilní hypotéku (jakási obdoba kontokorentu zajištěného nemovitostí), v létě pak Turbo hypotéku (splácení úvěru kdykoliv mimořádně bez poplatku) a umožnila získat hypoteční úvěr až do výše 120 % hodnoty nemovitosti.

V nabídce spojených bank se objevil i nový účelový úvěr na bydlení, vzdělání a zdravotní péči (až do 2 milionů korun) a specializovaný produkt konsolidace úvěrů.

  Hodnocení analytika:  hypotéky                              75 %
                                           účelový úvěr                      100 %
                                           konsolidace půjček           75 %

UniCredit Bank
Banka vznikla 5. listopadu 2007 spojením HVB Bank a Živnostenské banky, proto většina novinek byla uvedena na trh až po tomto datu. Mezi nimi stojí za zmínku Konto Mozaika (klient si sestavuje konto z vybraných služeb), hypoteční úvěry Start, Plus, Flexi a Twin (ty umožňují např. odklad splátek jistiny o rok, bezsankční mimořádné splátky apod.). UniCredit Bank také představila novou službu – Art Banking, tj. poradenství v oblasti umění pro tzv. privátní klienty.

  Hodnocení analytika:  běžné účty                         75 %
                                           hypotéky                            75 %
                                           Art banking                        50 %

Volksbank
Své produktové portfolio obohatila Volksbank v loňském roce o telefonní bankovnictví Phone banking. Rozšířila také nabídku v oblasti hypotečních úvěrů – o možnost refinancování a předhypoteční úvěr. Ani ve Volksbank už není třeba dokládat příjmy při žádání o hypotéku.

Ve VolksbankShopech (pobočky banky v OD Kaufland) se objevilo o spořicí účet vylepšené Aktiv konto Plus, širší je i nabídka úvěrů, a to jak díky Půjčce na domácnost, tak díky Malé hypotéce.

  Hodnocení analytika:  telefonní bankovnictví        100 %
                                           hypotéky                                  75 %
                                           Aktiv konto Plus                   100 %
                                           úvěry                                      100 %

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Najdete na iDNES.cz