Připojištění: spořte si na penzi

aktualizováno 
Uzavřeli jste penzijní připojištění a začínáte se zajímat, jaký to bude mít vliv na vaše daně, protože jste cosi zaslechli o tom, že byste měli ušetřit? Děláte dobře, že se zajímáte.

Daňovou úlevu z penzijního připojištění můžete využít jen tehdy, pokud jste splnili jednu důležitou podmínku: posílali jste do penzijního fondu dost peněz.

Zákon o dani z příjmů totiž umožňuje snížit si daňový základ o tu část vaší měsíční úložky, která převyšuje 500 korun a přitom je nižší než 1500 korun. I když si spoříte vyšší částku, daňovou úlevu nezvýšíte, můžete využít v maximální možné výši 1000 korun měsíčně. Daňový základ si tak za rok snížíte maximálně o 12 000 korun (a penzijnímu fondu jste přitom poslali 18 000 korun za rok). Vysvětlení komplikovaného postupu má svou logiku – k prvním pěti stům korunám, které v penzijním fondu spoříte, vám stát přispívá 150 korunami státního příspěvku, teprve další úspory jsou daňově zvýhodněné.

Oněch odečtených 12 000 ve skutečnosti neušetříte, pouze je nebudete danit – úspora tedy bude taková, kolik je daň z 12 000 v daňovém pásmu, do kterého spadáte. Její konkrétní výši ukazuje tabulka.

Prohlédněte si smlouvu

Než se začnete těšit na peníze, které vám vrátí finanční úřad jako přeplatek na dani, vyndejte nejprve z šuplíku smlouvu, kterou jste uzavřeli, a dobře si ji prohlédněte. Jde skutečně o penzijní připojištění? Na smlouvy důchodového pojištění se totiž vztahují trochu jiné podmínky. A je smlouva vaše? Často se totiž stává, že klient spoří takzvaně „na babičku“ – aby měl přístup k penězům dříve než ve svých 60 letech, uzavře smlouvu po dohodě se starším příbuzným a spoří jeho jménem. „Takovou smlouvu samozřejmě není možné k daňovým úlevám použít,“ Alexandra Gjurič z ING Penzijního fondu.

Stejně tak nelze sčítat částky, které manžel spoří třeba pro sebe a svou nezaměstnanou manželku – když každému chodí na účet u penzijního fondu měsíčně 500 korun, daňové úlevy čerpat nelze, i když vlastně z jedné peněženky odchází tisícikoruna.

Potvrzení hledejte v poště

Penzijní fond vám v případě, že jste si v loňském roce spořili víc než 500 korun za měsíc, poslal počátkem tohoto roku potvrzení o výši příspěvků zaplacených na penzijní připojištění. „Potvrzení posíláme obyčejnou poštou, abychom klientům nekomplikovali situaci z vyzvedáváním,“ upřesňuje Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny. „Jestliže klient dosud neobjevil potvrzení ve své schránce, měl by kontaktovat penzijní fond s požadavkem na opětovné zaslání,“ doplňuje Petr Brousil.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDEOpět vám pomáháme s daněmi

Podnikatel uplatní slevu sám

Pokud jste podnikatel, uplatníte slevu při podávání daňového přiznání. Zaměstnancům stačí potvrzení odnést do mzdové účtárny, kde ho zaměstnavatel zahrne do ročního zúčtování daně z příjmu. To byste však už měli mít za sebou, většina zaměstnavatelů uplatňuje požadavek do 15. února.

Jestliže jste zapomněli dokument do mzdové účtárny doručit a nepodaří se vám domluvit, že účetní jej ještě zpracuje, můžete podat daňové přiznání sami. Stačí, když v práci požádáte o potvrzení o zdanitelných příjmech, které bude podkladem k výpočtu daně.

Když podáváte daňové přiznání, vepíšete částku, kterou vám penzijní fond potvrdil, do řádku 48 daňového přiznání. O ni pak snížíte základ daně a vypočtete daň. Pokud jste řádně platili zálohy, pravděpodobně vám vznikne přeplatek, o jehož vrácení požádáte na straně 4 daňového přiznání. Nezapomeňte, že potvrzení z penzijního fondu musíte k daňovému přiznání přiložit (přílohu označíte též na straně 4 daňového přiznání). „Finančnímu úřadu dáváte originál potvrzení, rozhodně však neuděláte chybu, když si z něho nejprve uděláte kopii,“ upozorňuje daňový poradce František Brabec.

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Další z rubriky

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Fakta o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku

Fakta o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku

Kurzy.cz Na podzim rodiče malých dětí do čtyř let dostali veřejný příslib o navýšení rodičovského příspěvku ze současných 220.00...

Najdete na iDNES.cz