Přichází další přímá banka!

  17:50aktualizováno  17:50
I když se český trh bankovnictví zdá být nasycen, nyní už i v segmentu služeb pro drobné klienty, někteří hráči si to rozhodně nemyslí. Povzbuzena výraznými úspěchy ze zemí vyspělého světa vstoupí na malobankovní trh i ING Banka.
I když se český trh bankovnictví zdá být nasycen, nyní už i v segmentu služeb pro drobné klienty, někteří hráči si to rozhodně nemyslí. Povzbuzena výraznými úspěchy své služby ING Direct v zemích vyspělého světa, kde je bankovnictví rozvinuto mnohem více než u nás, se chystá ING banka razantně rozvířit vody drobného bankovnictví i u nás.

ING Direct je značka pro služby přímého bankovnictví obrovské holandské finanční skupiny ING Group. Především díky vysokým úrokovým sazbám nabízených na běžném Oranžovém účtu (Orange Account) dosáhla v USA, Kanadě, Austrálii, Španělsku, Francii a v Itálii výrazných obchodních úspěchů. Oranžové účty mohou zákazníci obsluhovat pomocí internetu či telefonu (s živým operátorem nebo automatem).

Orange Account nepředstavuje žádnou novinku po stránce technické obsluhy nebo po stránce poskytovaných služeb. Strategií ING Direct je stát se doplňkovou bankou pro klienty, kteří už nějaký účet mají, a to především v klasické kamenné bance. ING si správně uvědomuje, že lidé jsou, co se týče úplné změny banky, velmi konzervativní. Spíše si otevřou další účet, pokud jim nabízí nějaké výrazné výhody v určité důležité oblasti. A tímto tahákem na nové klienty jsou právě vysoké úrokové sazby. Při nižších nebo srovnatelných poplatcích s konkurencí nabízí ING Direct na běžných účtech úrokové sazby srovnatelné s těmi, které poskytují v daných teritoriích pobočky kamenných bank na termínovaných vkladech!

Zajímavost úrokových sazeb můžete posoudit sami. Zde jsou úrokové sazby, které nabízí Orange Account v evropských zemích. V závorkách je uvedena roční míra inflace z července 2001:

Španělsko…..6,10 % (2,9%)
Francie…..5,00 % (2,2%)
Itálie…..4,70 % (2,8%)

Důsledky vstupu ING Direct na národní trhy lze stručně dokumentovat například na Španělsku, kde začala své služby poskytovat v květnu roku 1999. Za necelé dva roky svého působení zde ING Direct získala 295 200 zákazníků, což představuje 53 procent veškerých zákazníků bank, které se orientují pouze na poskytování služeb přímého bankovnictví. Tento razantní vývoj měl samozřejmě velký vliv na celý španělský trh přímého bankovnictví. Ve snaze zachovat si konkurenceschopnost musely zlevnit své služby i ostatní banky a největší konkurenti, Uno-e a Patagon, dnes poskytují na běžných účtech úrokové sazby v rozmezí 5 až 6 procent.

To, že tyto banky zatím svým akcionářům nepřinášejí žádný zisk, nemusí spotřebitelům vadit. Konkurenční boj je přece pro zákazníky skvělá věc. Podobná situace může nastat i u nás v České republice.

I když dnes u nás služby přímého bankovnictví nabízí celá řada bank, symbolem online banky je stále eBanka. Tu asi bude ING Banka se svou novou službou považovat za hlavního konkurenta a pokud bude ING Bank úspěšná podobně jako v jiných západoevropských zemích, bude naopak hlavní hrozbou pro eBanku.

ING Bank bude v konkurenčním boji spoléhat na zázemí silné ING Group. V České republice je úspěšná především pojišťovací část skupiny ING Nationale-Nederlanden. Je pravděpodobné, že kromě vysokých úrokových sazeb se bude český Oranžový účet spoléhat právě na toto silné jméno a rozsáhlou síť obchodních zástupců, díky nimž si ING pojišťovna vydobyla velmi rychle druhé místo na trhu životního pojištění. Spíše než chystaná reklamní kampaň (která bude zřejmě více zaměřena na budování image) pomůže při získávání klientů také přímý marketing. ING Group má k dispozici díky úspěšné nabídce pojišťovacích služeb včetně penzijního připojištění rozsáhlou databázi českých klientů, kteří budou pravděpodobně s novou nabídkou osloveni. Rovněž bych očekával, že ING Bank uvede na trh velmi konkurenceschopnou kreditní kartu, která umožňuje získat nové zákazníky z řad existujících klientů velkých bank, aniž by si tito museli své účty u kamenných bank rušit (pro získání kreditní karty totiž nemusíte u vydávající banky otevírat běžný účet).

Myslíte si, že bude česká ING Direct slavit podobné úspěchy jako v jiných zemích? Jak asi bude na novou konkurenci reagovat symbol přímého bankovnictví eBanka?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Politici schválili navýšení rodičovského příspěvku

Politici schválili navýšení rodičovského příspěvku

Kurzy.cz Opět se rozbouřilo téma plánovaného navýšení rodičovského příspěvku, mezi maminkami to na sociálních sítích vřelo a dis...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZDRAVOTNÍ SESTRA – ONKOLOGICKÉ ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz