Přes nové transakční terminály zaplatíte složenku i fakturu

  13:40aktualizováno  13:40
Česká spořitelna zprovoznila ve velkých městech České republiky transakční terminály. Samoobslužný terminál snímá doklady na podporovaných formulářích a načítá údaje z čárového kódu. To znamená, že přes něj můžete zaplatit složenku, ale i fakturu.

Transakční terminál | foto: Česká spořitelna

Nové samoobslužné zařízení funguje hlavně pro vyřízení bezhotovostních plateb. Terminál vypadá jako bankomat, ale hotovost nevydává. Vše se ovládá pomocí dotykové obrazovky, kde si můžete vybrat z nabízeného menu.

Potvrzení o platbě dostanete

Služba je dostupná jen pro klienty České spořitelny. Nejprve do terminálu vložíte debetní kartu a zadáte PIN. Takže identifikace probíhá stejně, jako při výběru z bankomatu. "Terminál však zatím neakceptuje kreditní karty, ale počítáme s tím, že do půl roku by se to mělo změnit," dodává Miloslav Křečan z kartového centra České spořitelny.

Z nabídky si pak vyberete, jakou transakci chcete provést. Terminál nabízí například dobití kreditu mobilních telefonů, změnu PINu, dotaz na limit na kartě nebo právě nové zadání příkazu k úhradě.

Po provedení příkazu k úhradě automaticky dostanete potvrzení o zadání platby a originál platebního příkazu. Ještě před tím si zadané údaje můžete zkontrolovat. Pokud se například spletete v zadávání čísla účtu na složence, údaj lze okamžitě opravit.

Transakční terminál

Zaplatit můžete i fakturu. Terminály zatím podporují jen SIPO České pošty a v jednání je možnost placení faktur od ČEZu. Uhradit přes terminál můžete jednopoložkový nebo třípoložkový příkaz k úhradě České spořitelny a poštovní poukázku A České pošty.

Převést během jednoho dne můžete pomocí terminálu 199 999 korun. Přes sběrný box je denní limit 99 999 korun. Poplatek za jeden převod v rámci České spořitelny je pět korun a do jiné banky sedm korun.

"Zatím je v provozu celkem 11 terminálů v celé České republice. Plánujeme, že postupem času by ve velkých pobočkách mohly terminály nahradit sběrné boxy," plánuje do budoucna Miloslav Křečan.

Česká spořitelna slibuje, že u každého terminálu bude brigádník, který vám se zadáváním poradí. Otázka je, zda tato forma placení osloví větší množství lidí. V bezhotovostních platbách totiž jasně vede internetové bankovnictví a starší lidé stále rádi využívají služeb pošty.

Podobné terminály plánují i ostatní banky. "V blízké době plánujeme umístění samoobslužného kiosku na pobočce České pošty, kde bychom zároveň chtěli umístit také depozitní bankomat a vytvořit tak jakési "self-service místo" umožňující výběry, vklady i bezhotovostní transakce," říká Denisa Salátková tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Chystáte se využít služeb transakčního terminálu?

celkem hlasů: 1415

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. března 2010. Anketa je uzavřena.

Ne, raději využívám internetové bankovnictví 758
Ne, tato služba mě nezaujala 276
Ano, služba mě zaujala 248
Ano, ale jen si to vyzkouším 133
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz