Přes internet na úřad

aktualizováno 
Jestliže byste rádi komunikovali se Českou správou sociálního zabezpečení elektronicky a zjednodušili si tak přístup na úřad, pak vám v tom může pomoci Portál veřejné správy (www.gov.cz) a jeho sekce elektronické podání.

Internet, počítač - Internet, počítač | foto: Michal SváčekProfimedia.cz

ČSSZ má v rámci elektronické komunikace v provozu E-podatelnu a k dispozici jsou na webových stránkách i různé formuláře týkající se důchodového a nemocenského pojištění, nebo osob samostatně výdělečně činných.

Než začnete využívat možnost elektronicky posílat formuláře ČSSZ je třeba se zaregistrovat se do aplikace e- Podání, která je součástí Portálu veřejné správy. Slouží právě k registraci uživatelů z řad občanů i podnikatelských subjektů, pokud mají zájem využívat jeho služby. Po dokončení registrace lze zasílat a přijímat formuláře z úřadů veřejné správy, a to pomocí identifikace uživatele (uživatelské jméno a PIN) nebo s využitím digitálního certifikátu. Výběr, kterou možnost zvolíte, je pouze na vás. V případě certifikátu lze použít buď ten, který vydá sama ČSSZ nebo certifikát od První certifikační autority, a.s. (www.ica.cz)

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Víte, která položka v sazebníku bank vede v soutěži o nejabsurdnější poplatek? Více ZDE.

Komunikace s příslušnou organizací veřejné správy (v našem případě ČSSZ) dále probíhá prostřednictvím webových formulářů, které jsou umístěny na jejích webových stránkách. Jejich zaslání do ČSSZ je možné dvě dvěma způsoby: přes Portál veřejné správy a na elektronických médiích (disketách nebo CD).

V tomto momentě mohou jednotlivci a organizace elektronicky ČSSZ podávat dva druhy formulářů: evidenční listy důchodového pojištění a přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění. Sama ČSSZ uvádí, že se k 2. lednu 2006 k elektronickému podání formulářů zaregistrovalo celkem 35 998 organizací, z toho jich 18 415 zaměstnávalo více než 25 zaměstnanců. Těchto organizací přitom koncem loňského listopadu bylo 29 351 a zaměstnávaly celkem 3 205 153 lidí.

V praxi to znamená, že téměř 63 % organizací komunikuje s ČSSZ elektronicky. Formuláře takto podává i 17 583 malých organizací (do 25 zaměstnanců) a 828 osob samostatně výdělečně činných. Celkem tak bylo ČSSZ do této doby podáno přes 6 miliónů vyplněných formulářů. Pokud by tyto dokumenty ČSSZ obdržela v papírové podobě a daly by se na sebe, vznikla by hromada papírů vyšší než Eiffelova věž a vážící téměř 23 800 kg.

HOTEL BURJ AL ARAB V DUBAJI

Kupte si hotelový pokoj a vydělejte! Dorazí nový druh investice v budoucnu i k nám? Více ZDE.

Jak uvádí ČSSZ tato aktuální informace v elektronické podobě z oblasti nemocenského i důchodového pojištění slouží pro vytvoření registru pojištěnců, který vede ČSSZ a v kterém bude mít každý pojištěnec své individuální konto. Konta by měla vzniknout v letošním roce a každý by tak mohl mít možnost průběžně kontrolovat své sociálním pojištěním. Do budoucna je počítáno i s tím, že se díky individuálním kontům zkrátí vyřízení důchodů a zjednoduší komunikaci se zahraničními nositeli pojištění.

Jak se vám líbí možnost, kterou nabízí ČSSZ? Hodláte také využívat elektronické podání? Napište nám své názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz