Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Pozor na výhry, které se vám pěkně prodraží

aktualizováno 
Každým dnem vám může neznámý člověk po telefonu oznámit, že se stáváte šťastným výhercem 80 tisíc korun v loterii. Stačí zavolat na číslo 906 701 111 a výhra bude vaše. Sdružení obrany spotřebitelů varuje: Je to podvod. Pokud na uvedené číslo zavoláte, jen vám naroste účet za telefon.
Napálený spotřebitel může službu reklamovat u svého telefonního operátora a u poskytovatele služby.

Napálený spotřebitel může službu reklamovat u svého telefonního operátora a u poskytovatele služby.

Výhra není zadarmo a vlastně není vůbec
Podívejme se, co lze vyčíst z uvedeného telefonního čísla: "Předčíslí začínající číslem 90X uvádí, že je linka placená," vysvětluje mluvčí SOS Ivana Picková.

X může nabývat hodnot 0, 6, 8 či 9 podle toho, zda se jedná o odborné poradenství (právní, lékařské apod.) - 900, zábavní služby (loterie, seznamky, horoskopy) - 906,  jednorázový tarif za spojení (např. na webové stránky) - 908 nebo  erotické linky -909.

Volání na uvedené číslo 906 701 111 je zpoplatněno 70 korunami včetně DPH za minutu hovoru.

"Tuto informaci mohou spotřebitelé vyčíst přímo z čísla - cenu udává vždy čtvrté a páté číslo placené telefonní linky," doplňuje Picková. Tarif u placených linek se může pohybovat od 1 do 99 korun za minutu nebo za spojení.

Providera uvedené linky a poskytovatele služby na této lince lze dohledat například v oficiální databázi Českého telekomunikačního úřadu na stránkách www.ctu.cz či v databázi poskytovatelů audiotextových služeb třetích stran na www.cz.o2.com/3partner. Číslo bylo přiděleno Czech On Line, a. s., služby poskytuje firma Onaway, s. r. o.

popisekOKRADL VÁS BANKOMAT?
peníze získáte jen těžko

Pokud na podobnou nelegální službu narazíte, můžete ji reklamovat u svého telefonního operátora a u poskytovatele služby. Sdružení obrany spotřebitelů dále doporučuje informovat živnostenský úřad podle sídla firmy a podat podnět z důvodu klamání spotřebitele.

Když jsme "výherní linku" ověřovali u společnosti Czech On Line, odkázala nás na kodex APVTS, podle nějž za služby na lince odpovídá poskytovatel služby, který si linku pronajal, v našem případě tedy společnost Onaway. Kodex dále uvádí, že operátor může při podezření na nelegální činnost přerušit provoz linky. Linka 906 701 111 je zatím v provozu.

Vypátrat ty, kdo za vším stojí – zástupce Onaway - pro účely reklamace ale nebude snadné. Sídlo firmy uvedené v obchodním rejstříku je pouze administrativní (firma spolupracuje s Office House s.r.o., která poskytuje adresy firmám, které zde fyzicky nesídlí). Jednatel žije v zahraničí a není k zastižení.

Věštkyně Esmeralda slibuje výhru
Oznámení o různých výhrách v zahraniční loterii nejsou pro české spotřebitele novinkou. Už několik let se čas od času objevuje podnikavec s nabídkou překvapivé výhry.

Podobné praktiky na středoevropském trhu už několikrát předvedla polská společnost Vegas. Lákala lidi na zájezdy do Paříže, Itálie či výhru v mezinárodní soutěži 300 000 korun. I přes zavolání na uvedené linky s vysokými tarify zůstaly krásy Francie a Itálie výhercům utajeny. Věštkyně Esmeralda ze stejné firmy zase slibovala za poplatek šest set korun výhru jeden a půl milionu ve sportce.

popisekBEZKONTAKTNÍ PLATEBNÍ KARTY
už klepou na dveře

Lidská naivita nezná mezí
Sdružení obrany spotřebitelů upozorňuje, že kontakty na spotřebitele získávají podobní "obchodníci" v telefonních seznamech i z různých databází, do nichž spotřebitelé velmi důvěřivě zadávají své osobní údaje včetně čísel telefonních linek.

U podobných nabídek s vidinou snadné výhry je nutné zapojit především selský rozum. Člověk by se měl zamyslet, proč by mu firma, u které si nikdy nic nekoupil a ani se nezúčastnil žádné její spotřebitelské soutěže, dávala cokoliv zdarma. A jak je možné, že vyhrál v loterii, které se vědomě ani nezúčastnil. Na lidské důvěřivosti lze zkrátka stále vydělávat nemalé peníze.

Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů SOS, kodex Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí APVTS

  • Nejčtenější

Pětadvacet let byl ajťák. Od loňska podniká a jeho chléb už znají ve světě

Učí lidi péct chleba a prodává kvásek. Epidemie jeho podnikání neublížila, spíše naopak. „Myslím, že chléb jako...

Ministerstvo si prokleplo finanční gramotnost Čechů. Zjištění jsou i překvapivá

Exkluzivně Češi začínají myslet do budoucna a stále víc lidí začíná spořit, většinou ale konzervativně. Sestavování domácího...

Šest důvodů, proč někteří lidé nikdy neuspějí

V pojetí toho, co znamená úspěch, se ani moudří lidé většinou zcela neshodnou. Větší shoda panuje v chápání neúspěchu....

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

Před pandemií byla zaměstnanost rekordní a firmy se snažily zaměstnance nalákat a udržet množstvím benefitů. Vymýšlely...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezapomeňte na daň z příjmu. Opozdit se s odloženou platbou vyjde draho

Letos se mohou poplatníci daně z příjmů opozdit s podáním přiznání i platbou daně až o tři měsíce, tedy do 1. července...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Zmapováno: Nejlepší spořicí účty má aktuálně Trinity a ING Bank

Česká národní banka v únoru nečekaně zvedla základní úrokovou sazbu na 2,25 %. Některé banky na to reagovaly zvýšením...

Zmapovali jsme pět nejlepších účtů pro živnostníky a podnikatele

V době epidemie, kdy řada živnostníků a drobných podnikatelů počítá každou korunu, je užitečné poohlédnout se po...

Bezkontaktní limit 500 korun u karet lze navýšit, lepší je platit mobilem

Při nakupování se v obchodech v souvislosti s epidemií skloňuje hygiena. Kromě roušek se přijímají opatření, jako je...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

Najdete na iDNES.cz