Pokuty za předčasné zrušení termíňáků mohou jít do tisíců

aktualizováno 
Dobře zvažte dobu, na kterou si uložíte peníze na termínovaný vklad. Pokud si nejste jisti, že je nebudete v příštích letech potřebovat, vyberte si ty produkty, které umožňují vybrat část vkladu bez sankce. Na trhu jich je ovšem jen pár. Jinak vás banky potrestají tučnými poplatky i ztrátou připsaných úroků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedním z produktů, kam konzervativní Češi ukládají své volné peníze, jsou již tradičně termínované vklady. I když jejich popularitu v posledních letech zastiňují spořicí účty, mají tzv. termíňáky pro mnohé střadatele stále své kouzlo.

Můžete vybrat až 25 procent vkladu bez sankcí

Podstata spořicích i termínovaných vkladů je prakticky shodná, slouží k uložení a zhodnocení volných financí. Na podstatný rozdíl narazíte v okamžiku, kdy budete chtít své peníze vybrat.

Zatímco peníze uložené na spořicích účtech máte k dispozici prakticky kdykoliv, aniž byste za to museli bance zaplatit nějaké sankce, vybrat vklad z termínovaného účtu před vypršením lhůty splatnosti vás díky "pokutě" od banky může přijít na nemalé peníze.

Banky vám za to, že jste se zavázali peníze uložit na předem dohodnutou dobu, nabídly výhodný úrok. Ten navíc významně stoupá s výší vložené sumy a s délkou doby, na kterou jste je uložili. Pokud smlouvu porušíte, musíte za to zaplatit.

Některé banky ale počítají s tím, že klienti při sjednávání doby, na kterou své peníze v bance uloží, dopředu nemohou znát svou finanční situaci během těch let, kdy nebudou mít peníze k dispozici. Proto tyto banky přišly s nabídkou možnosti vybrat si část vkladu kdykoliv, aniž byste museli platit nějakou sankci.

Vybrat až 20 procent vkladu bez sankce nabízí například Raiffeisenbank u eKonta Garant nebo ČSOB u Termínovaného vkladu Plus, zde ovšem vybraná částka nesmí překročit milion korun. Poštovní spořitelna vám umožní také vybrat až 20 procent vkladu, ale jen u termínovaného vkladu uzavřeného na dva roky.

mohu vybrat předčasně jen část vkladu, nebo musím celý?

Banky nabízejí předčasný výběr termínovaného vkladu (TV) v různých variantách:

Citibank
• Pružný TV - možnost výběru části vkladu i celkové zrušení TV
• Pevný TV - pouze celkový výběr a zrušení TV

Česká spořitelna
• Zlatý vklad - pouze celkový výběr a zrušení TV
• Vkladový účet - jeden předčasný výběr do 25 % bez sankce, v případě požadavku na výběr vyšší částky vkladu je nutné vybrat celý zůstatek

ČSOB
• možnost částečného i celkového výběru vkladu

GE Money Bank
• výběr pouze celého vkladu - TV se poté zruší

Komerční banka
• Termínovaný vklad - možnost výběru části vkladu i celkový výběr
• Garantovaný vklad - pouze celkový výběr

LBBW Bank
• výběr pouze celého vkladu - TV se poté zruší

Poštovní spořitelna
• možnost částečného i celkového výběru vkladu

Raiffeisenbank
• možnost částečného i celkového výběru vkladu

UniCredit Bank
• možnost částečného i celkového výběru vkladu

Zdroj informací: banky

Sankci při předčasném výběru nezaplatíte ani u České spořitelny a to pouze v případě jednoho výběru do 25 procent vkladu.

Komerční banka pro velký zájem klientů druhým rokem nabízí časově omezenou akci sjednání termínovaného vkladu s možností předčasného výběru bez sankcí. Podmínkou je, aby důvodem výběru vkladu byla nepříznivá životní situace, například dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání nebo invalidita.

Sankce z vkladu, i z vybírané částky, nebo ztráta úroků

Banky v potrestání klientů za předčasný výběr či celkové zrušení termínovaného vkladu nedrží shodnou taktiku. Uplatňují například sankci v procentech jak z vkladu, tak i z vybírané částky. Nebo pro výpočet pokuty používají vlastní vzorce, ve kterých zohledňují výši vybírané částky i počet dní (měsíců) do splatnosti termínovaného vkladu.

Sankce z vkladu se pohybují kolem jednoho procenta, sankce z vybírané částky mohou dosáhnout až šesti (GE Money Bank) nebo sedmi procent (Česká spořitelna).

Například Citibank nebo LBBW Bank uplatňují sankci v procentech z vkladu. Budete-li mít uloženo minimálních 100 tisíc korun, které pro svůj produkt IQ MAXI požaduje LBBW Bank, zaplatíte za předčasné zrušení u LBBW Bank 1 125 korun (1,25 % z vkladu) nebo u Citibank tisíc korun(1 % z vkladu).

infografika: sankce za předčasné ukončení termínované vkladu

LBBW Bank za předčasný výběr klienta potrestá i tím, že mu nebude připsán dohodnutý úrok. Klient si totiž již na počátku vkladu zvolí buď tuto možnost, kdy ale neplatí žádné sankce, nebo sankci 1,25 % z vkladu zaplatí a zároveň mu budou připsány dohodnuté úroky.

Ostatní banky klientům vyplatí připsané úroky za dobu trvání vkladu. Pouze Citibank, pokud klient vklad zruší do 28 dnů od jeho založení, žádné úroky nevyplácí.

Peníze, které si předčasně vyberete, máte k dispozici okamžitě. A to v případě, vybíráte-li si je na pobočce banky. "Pokud si je budete posílat do jiného peněžního ústavu, platí klasické podmínky, tedy do dvou dnů od zadání příkazu budou peníze na účtu v jiné bance," doplňuje Pavla Hávová z ČSOB.

V případě, že termínovaný vklad celý předčasně nezrušíte, poběží dál za stejných podmínek dle smlouvy, kterou jste s bankou uzavřeli.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz