Do 2,6 milionu korun v jedné bance jsou vaše peníze v bezpečí

aktualizováno 
Bojíte se o peníze uložené v bance nebo v kampeličce? Nemusíte. Pokud totiž nemáte na jednoho člověka v jedné bance, záložně nebo stavební spořitelně uloženo víc než 2,6 milionu korun, jsou finanční prostředky kryté.

Na výběr peněz mají lidé tři roky. Lhůta běží ode dne zahájení výplat. Pak je nevyzvednutý vklad považován za promlčený, říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová. | foto: Archiv R. Kadlecové

"Přibližně do této částky totiž uložené vklady chrání zákonné pojištění. V případě pádu finanční instituce se pak její klienti k pojištěným penězům dostanou nejpozději do 20 pracovních dnů," říká výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

Na čem tato částka závisí?
Na aktuálním kurzu měn. Uložené peníze každého občana či firmy jsou pojištěny do výše 100 000 eur, což je nyní zhruba 2,6 milionu korun. Limit platí na jednu banku a jednoho vkladatele. Pokud má někdo v jedné bance uloženo více, další peníze už mu fondem vráceny nebudou. Vhodnější je tedy rozdělit prostředky mezi více peněžních ústavů.

Co když má v jedné bance nebo záložně peníze uloženo víc členů jedné rodiny. To nevadí?
Pokud má každý z nich účet na své jméno, pojištění kryje každého zvlášť.

"Na výběr peněz mají lidé tři roky. Lhůta běží ode dne zahájení výplat. Pak je nevyzvednutý vklad považován za promlčený."

Je pojištění automatické, nebo je potřeba o ně žádat a něco za ně platit?
Pojištění vkladů je ze zákona automatické a je zdarma.

Za jak dlouho po krachu banky jsou uložené peníze vyplaceny?
Podle zákona mu budou vyplaceny do 20 pracovních dní od data, kdy Česká národní banka vyhlásí neschopnost dané banky dostát svým závazkům, laicky řečeno, ode dne, kdy zkrachuje.

Co musí klient takové banky udělat, aby dostal své peníze zpět?
Nemusí dělat téměř nic, ani vyplňovat žádné formuláře. Stačí jen sledovat sdělovací prostředky a internetové stránky Fondu pojištění vkladů či banky, u níž měl peníze uloženy. Tam se dozví informace o tom, kdy a kde mu budou peníze vyplaceny. Pak se dostaví do vyplácející banky s průkazem totožnosti a peníze mu mohou být vyplaceny buď hotově, nebo převodem na jiný účet. Na výběr peněz mají lidé tři roky. Lhůta běží ode dne zahájení výplat. Pak je nevyzvednutý vklad považován za promlčený.

Vztahuje se pojištění vkladů na všechny bankovní produkty?
Ne, pojištěny jsou například běžné, spořicí a termínované účty, potom vkladové účty nebo vkladní knížky. Naopak pojištěno není penzijní připojištění, životní pojištění, akcie, dluhopisy a podílové listy.

Pojištění se týká všech bank a záložen, které v České republice své služby nabízejí? Co když ale nemají české vlastníky?
Dnes už platí pro všechny banky, záložny a spořitelní družstva v Evropské unii stejné podmínky. Zatímco většina bank, spořitelních družstev, záložen a stavebních spořitelen působících u nás je pojištěna u českého Fondu pojištění vkladů, pobočky zahraniční banky, například Citibank, mBank či Zuno Bank, podléhají systému pojištění vkladů v zemi, kde sídlí jejich mateřská banka. Není třeba mít obavy, že by se lidé ke svým úsporám nedostali, řešení výplaty náhrady je v obou případech podobné. Zahraniční fond nás totiž může požádat o spolupráci a výplata by probíhala tak, jak jsem již popsala. Kompletní přehled všech finančních institucí, které podnikají v České republice a jsou kryty pojištěním vkladů, je možné nalézt na internetových stránkách www.fpv.cz.

Kolika lidem už Fond pojištění vkladů pomohl?
Od svého vzniku v roce 1994 jsme náhrady pojištěných vkladů v hodnotě přes 27 miliard korun vypláceli více než 300 tisícům klientů zkrachovalých bank a záložen.

A kolik peněz má na výplatu vkladů k dispozici?
Nyní je to přibližně 26 miliard korun. Pokud by bylo potřeba vyplácet více, má fond možnost získat další finanční prostředky například vydáním dluhopisů do objemu 100 miliard korun.

Nyní jsou zmrazené vklady a výběry u Metropolitního spořitelního družstva. Kdy se budou o své peníze moci přihlásit jeho klienti?
Výplata vkladů může být zahájena v okamžiku, kdy Fond pojištění vkladů obdrží Oznámení ČNB o neschopnosti dané finanční instituce dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek. Pak je výplata  zahájena do 20 pracovních dnů od tohoto rozhodnutí.
Fond pojištění vkladů dosud toto rozhodnutí neobdržel. Nyní je Metropolitní spořitelní družstvo pod zvýšeným dohledem ČNB, na jehož základě bude rozhodnuto o dalším postupu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz