Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Zodpovídají za biliony korun. V jejich rukou jsou i vaše peníze

Dost možná jste těmto šesti mužům svěřili své celoživotní úspory. Dohromady zodpovídají za tři biliony korun, což je suma těžko představitelná a celý český stát by z ní žil dva roky. Seznamte se s šéfy největších bank u nás.

Pavel Kysilka, generální ředitel České spořitelny. Banka má 5,2 milionu klientů a 10 300 zaměstnanců. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Průměrný šéf banky v Česku docela brzy vstává, nejezdí ve škodovce, pracuje deset hodin denně, první peníze vydělal na brigádě a o ty dnešní, kterých mimochodem vůbec nemá málo, se zase tak moc nestará. Nebo to alespoň tvrdí.

Sbírají mince, investují do akcií

Kolik peněz nosíte u sebe?

Henri Bonnet: "Mezi patnácti sty a třemi tisíci korunami."

Pavel Kavánek: "Cokoliv mezi pár korunami a deseti tisíci. A zásadně v kapse. Mnohdy jsem překvapen, co v ní vlastně mám."

Jiří Kunert: "Dva, možná tři tisíce. Jinak plně využívám karty."

Pavel Kysilka: "Kolem tří tisíc."

Jan Sadil: "Kolem tisícikoruny, víc ne. Zbytek jsou karty."

Lubor Žalman: "Cokoliv mezi pěti a 9 800. Vybírám si zásadně deset tisíc, abych neplatil poplatky, a protože chci mít drobné, beru vždy 9 800. Pět korun to je ve chvíli, když si zapomenu vybrat."

Nejoriginálnější vztah k penězům má Pavel Kavánek, generální ředitel ČSOB. Nemá totiž peněženku a bankovky i mince nosí po kapsách. "A mnohdy mě zaskočí, kolik jich tam vlastně mám. Nebo naopak nemám."

O rodinné finance se téměř všichni starají společně s manželkami. Kromě Henri Bonneta z Komerční banky, ten na otázku, kdo vede rodinné finance, okamžitě odpověděl: "Já." A Lubor Žalman (šéf Raiffeisenbank) to nakonec také připustil: "Já, i když manželka na to má asi jiný názor."

Pokud nevíte, jak a kam investovat, inspiraci můžete najít právě u těch nejpovolanějších. Šéfové bank odpovídali na otázku, jak se v dnešní době starají o své peníze.

Pavel Kysilka (generální ředitel České spořitelny): "Jsem opatrný. Nejdu po rychlém výnosu a hodně mě zajímají rizika. Akcie mám jen naše, tedy skupiny Erste, zlato nemám žádné, nějaké peníze jsem vložil do fondů. Jinak utrácím jen za to, co mi přijde opravdu důležité."

Pavel Kavánek (generální ředitel ČSOB): "U mě platí klasické pravidlo kovářova kobyla chodí bosa. Jsem špatný investor, opatrný, s nepříliš opečovávaným portfoliem. Vydováděl jsem se na všech těch měnových, akciových, devizových a komoditních fondech profesionálně do té míry, že mě to přestalo bavit. Možná až toho řemesla nechám, budu zodpovědnější."

Jak jste si vydělal své první peníze?

Henri Bonnet: "V patnácti na brigádě v bance. Dva měsíce jsem byl na přepážce, vítal klienty, razítkoval papíry. Devět hodin denně."

Pavel Kavánek: "Na chmelové brigádě v Horažďovicích, bylo to 112 korun."

Jiří Kunert: "Na vysoké škole jsem si přivydělával všelijak. Dělal jsem nočního hlídače, roznášel telegramy, uklízel kanceláře."

Pavel Kysilka: "Na brigádě mezi osmou a devátou třídou jako pomocný zedník."

Jan Sadil: "Na brigádě v sedmnácti letech. Stavěl jsem trasu B metra na Můstku a byla to strašná nuda. Nebyla práce a my jen čekali, až budeme moci odejít."

Lubor Žalman: "Na bramborové brigádě, koupil jsem za ně elektrickou kytaru."

Henri Bonnet (generální ředitel Komerční banky): "Peníze už několik let dělím. Snažím se nemít víc než dvacet nebo pětadvacet procent na jednom místě. Akcie, fondy... Ale třeba žádné zlato. Občas zariskuju, ale zatím se mi nedaří. Nepotřebuju zbohatnout za každou cenu. Ale snažím se, aby naše rodina měla hezký život."

Lubor Žalman (generální ředitel Raiffeisenbank): "Kupuju rozumné akcie s vysokým dividendovým výnosem. Občas zariskuju, což je moje nátura a baví mě to. Na druhé straně nedávám peníze do něčeho, čemu nerozumím. Mrzí mě ale třeba, že nemám zlato. Když byla jeho cena 1 200 dolarů za unci, nabyl jsem dojmu, že je předražené a že si ho koupím, až klesne zpátky na 800. Což už se nikdy nestalo a dnes je 1 800. Mám ale trochu stříbra."

Jiří Kunert (generální ředitel UniCredit Bank): "Když se staráte o peníze ostatních, tak na ty svoje nemáte čas. Právě kvůli penězům klientů se někdy budím ze spaní. Ty svoje mám trochu v akciích, něco v depozitech, něco ve fondech. Dlouhodobě sbírám mince, zlaté i stříbrné. Jinak peníze rád využívám pro blízké."

Jan Sadil (generální ředitel Hypoteční banky): "Nedávno jsme si koupili rodinný domek, takže většina úspor skončila v něm. Jinak jsem spíš konzervativní, akcií mám opravdu málo. A když si koupím něco pro sebe, dejme tomu kolo, tak pak ještě dlouho přemýšlím, jestli jsem si ho koupit měl a jestli náhodou nestálo moc."

Kancelář přes celé patro i sympatická zašívárna

Jak vlastně vypadá místo, kde top bankéři tráví většinu dne a rozhodují o našich penězích?

Největší kancelář má Pavel Kysilka z České spořitelny. Má pro sebe celé patro. Krátkozrací jedinci by dokonce nemuseli dohlédnout od dveří na druhou stranu, což by ovšem byla velká škoda. Je tam totiž obří terasa, ze které má pan ředitel z dvacátého patra krásný výhled na Prahu. Hezké, ale takové sterilní, posteskl si sám Kysilka. "Jak já závidím Kavánkovi. Jde k sobě do kanceláře a cestou vidí všechny své zaměstnance. Já nepotkám ani jednoho."

Kolik hodin denně pracujete?

Henri Bonnet: "Dvanáct až třináct."

Pavel Kavánek: "Průměrně deset."

Jiří Kunert: "Obvykle dvanáct."

Pavel Kysilka: "Devět až deset."

Jan Sadil: "Obvykle deset."

Lubor Žalman: "Obvykle deset."

Nejmenší kancelář má naopak Jan Sadil z Hypoteční banky, malou a sympaticky prostou.

U Pavla Kavánka vás určitě zaujme vybavení kanceláře. Na jednom stole má pokladničku se svým prvním nožíkem, sošku Ganéši, hinduistického boha se čtyřma rukama a sloní hlavou, který přináší bohatství. A také puškohled, kterým se prý dívá do budoucnosti. Ovšem počítač zde nenajdete. "Nikdy jsem ho nechtěl," tvrdí Kavánek. "Říkal jsem si, že si ho pořídím až ve chvíli, kdy budou počítače tak uživatelsky příjemné, že je zvládnu i já. Což přišlo s iPadem. Ten mám."

Za zmínku rozhodně stojí kancelář Lubora Žalmana. Při vstupu si jednoho jejího koutu nevšimnete, ale když popojdete pár metrů, zjistíte, že kancelář za rohem nekončí. Je tam pár metrů čtverečních, kterým jejich obyvatel říká zašívárna. Má tam dvě křesla a tři tabule, na které si čmárá. Nazval si je plánovací, přemýšlecí a připomínací.

Jiří Kunert se může pochlubit nejhezčí kanceláří. Najdete ji v kouzelné historické budově bývalé Živnobanky. Ovšem je to jen dočasné, UniCredit Bank brzy čeká stěhování.

Vášniví sportovci: cyklisti, plavci, kanoista i boxer

Vrcholoví bankéři se musí udržovat v kondici, najdete mezi nimi vášnivé sportovce. Jan Sadil a Pavel Kysilka jezdí na kole, první z nich chodí jednou týdně pádlovat na divokou vodu, druhý tráví docela dost času v posilovně.

Vodu miluje i Pavel Kavánek, jehož den obvykle začíná po šesté hodině ráno na zahradě koupelí v rybníčku. "Voda má teď krásných šestnáct stupňů." A právě svému koníčku musel přizpůsobit i svůj vozový park - jezdí mercedesem kombi. "Potřeboval jsem auto s velkou střechou, aby se na ni vešla loď," vysvětluje. "Můj řidič z toho byl zoufalý. Chodil po prodejnách a měřil střechy."

Lubor Žalman boxuje. "Začal jsem před čtyřmi lety v době, kdy jsem měl sto pět kilo. A je to úplně super! Všichni si myslí, že je box surový, ale on má blízko k baletu. Rovnoměrně zatěžuje tělo a ne nadarmo se říká, že ze všech sportovců mají právě boxeři nejhezčí postavu. Což se na mně bohužel neprojevuje."

Tenisty zastupuje Jiří Kunert. "Hraji blbě, hraju rád," říká.

  • Nejčtenější

Na co je a není nárok, když čerpáte dovolenou, radí advokátka

Kdo pracuje v soukromém sektoru, má zákonný nárok na čtyři týdny dovolené. Zaměstnanci ve veřejném sektoru mají pět...

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí...

Nesolidní zaměstnavatelé mnohým zkomplikují přiznání penze

Nárok na starobní důchod nevzniká jen dosažením státem určeného věku. Podmínkou jeho přiznání je i splnění doby, po...

Má titul Mistr rukodělné výroby a tisíce spokojených zákazníků

Vždycky ji bavily ruční práce a tak volba byla jasná, vyučila se krejčovou. Pak se naučila tkát koberce na ručních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží

Refinancování hypoték v Česku sílí každým měsícem. Důvodem jsou obavy z rostoucí inflace a zvyšování úroků u hypoték,...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Pro klienty není dobrá zpráva, když jejich oblíbená banka zmizí, říká expert

Ještě coby vysokoškolák nastoupil jako úvěrový analytik do ČSOB, o 19 let později byl členem jejího představenstva....

Uzavření „stavebka“ online zabere patnáct minut. Víte, co si ohlídat?

Sjednat si stavební spoření bez fyzické návštěvy pobočky umožňují dnes všechny tuzemské stavební spořitelny v několika...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Equa, Hello bank, MONETA i KB

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2020 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů Equa bank...

Neplatíte i za účet zdarma? Zkontrolujte si výpis poplatků a máte jasno

Už třetí rok mají banky povinnost zasílat svým klientům výpis bankovních poplatků, měl by vám dorazit nejpozději do...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...