Pod kterými poplatky se nečekaně prohnete

aktualizováno 
Poplatky za bankovní služby platíme celkem automaticky a kolikrát se nad jejich výší ani nepozastavujeme. Víme, v jaké cenové relaci se pohybuje poplatek za vedení účtu či výběr z bankomatu. Co nás však může snadno překvapit, je situace, kdy se k jedné transakci vztahují poplatky hned dva. Kdy se to může stát a jak skutečnou výši účtovaných poplatků zjistíte?
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Nejčastějšími poplatky, které klienti mají tendenci přehlížet, jsou poplatky za výpis z účtu - a pokud ne přímo za něj, tak alespoň za poštovné. Např. u České spořitelny (ČS) platí, že pokud používáte balíček služeb, je výpis zdarma, ovšem vždy s poštovným 7,50 Kč. Protože ČS neumožňuje klientům zvolit si delší frekvenci zasílání výpisů než měsíční, tomuto poplatku se prostě nevyhnete a Česká pošta musí mít ze spořitelny každý měsíc velkou radost.

U některých dalších balíčků služeb banky sice poskytují v jejich ceně výpis z účtu, ale s frekvencí čtvrtletní (např. Raiffeisenbank - RB). Pokud při jejich používání budete chtít svůj přehled transakcí na papíře častěji, zaplatíte za něj standardní cenu, která vám měsíční „paušál“ pěkně navýší. Právě u RB je to 19 korun za jeden výpis zaslaný poštou.

Dalšími položkami, které je zajímavé sledovat, jsou poplatek za provedení platebního příkazu ve spojení s poplatkem za provedení platební transakce v Kč prostřednictvím zúčtovacího centra ČNB. Některé banky tento poplatek spojily a klient má přehled, kolik zaplatil za podané příkazy celkem (např. ČSOB, Źivnobanka). Jiné však naopak účtují platební příkaz do jiné banky ve dvou položkách. Klient tak za příkazy zaplatí dva poplatky, které v součtu někdy přinesou poměrně vysoký výsledek.

NENECHTE SI UJÍT
Šťastní novomanželé (c) profimedia.cz/corbis
Rozvod: co bude s hypotékou
Manželé si pořídí bydlení na hypotéku, kterou společně splácejí. Na tom není nic divného, takhle to běžně funguje v nejedné domácnosti. Občas se však život zašmodrchá a partneři směřují k rozvodu. Co potom s hypotékou?
Pizza (c) profimedia.cz/corbis
K podnikání potřebujete odvahu
Podnikatelům pomáhá přes deset let. Auditor a daňový poradce Václav Podzimek je spolumajitelem česko-belgické auditorské a poradenské firmy VGD, s pobočkami v šesti zemích. Co radí?
Pálava prokázala své kvality
Kvalita tuzemských vín se stále zlepšuje, ujišťují nás vinaři. A mají pravdu. Ukazuje se to i v testech MF DNES. Která vína se vám vypaltí ochutnat a koupit?

Tato skutečnost platí zejména pro eBanku a její Program Základ či Základ Zdarma, ale také pro ČS nebo Komerční banku. Jednorázový příkaz do jiné banky podaný elektronicky klienta eBanky vyjde na 6,10 Kč plus 2 Kč. V součtu tedy velmi pěkných 8,10 Kč, což je suverénně nejvyšší standardní cena za platební příkaz podaný elektronicky bez zásahu pracovníka banky. Je také potřeba podotknout, že poplatek 2 Kč platí jak pro cestu peněz z účtu, tak i na účet. Pokud vám zaměstnavatel mzdu posílá z jiné banky zpoplatní vám banka došlou platbu, např. KB 5 korunami - a ještě připočte 2 Kč za účetní položku příchozí z jiné banky.

Dva poplatky za jednu transakci mohou najít ve své transakční historii i klienti GE Money Bank (GEMB), jakmile použijí platební kartu pro výběr hotovosti z bankomatu. Banka účtuje nejen poplatek 5 korun za výběr hotovosti od třetího výběru z bankomatu v síti GEMB výše (první 2 jsou zdarma), ale také účetní položku vzniklou použitím karty pro výběr z bankomatu ve výši 6 Kč. Podobnou přirážku – 6 korun – ostatně klient GEMB zažije i při zúčtování položky vzniklé při zúčtování hotovostních operací, tj. např. výběru hotovosti z účtu na přepážce, která je mimo jiné zpoplatněna částkou 50 Kč při požadované hotovosti do 1 milionu korun.

Ze sazebníků bank na trhu jsme vybrali ty poplatky, jimž se, pokud jste majitelem účtu v příslušné bance, nevyhnete a budou vám naúčtovány. Rozhodně zde nejsou vyjmenovány všechny poplatky, jejichž zaplacení si uživatel účtu není příliš vědom a přesto mu navyšují měsíčně poplatek za provoz účtu. Není tedy rozhodně na škodu, pokud si občas zkontrolujete výpis ze svého konta, abyste věděli, za co přesně bance platíte a kolik.

Také se vám nelíbí výše bankovní poplatků? Které z nich byste změnili? Napište nám své názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz