Platíte poplatky za výpis, který nedostáváte? Službu reklamujte

aktualizováno 
Máte-li podle vás neřešitelný problém s bankou, nemusíte hned kontaktovat právníky. Nejprve zkuste podat stížnost finančnímu arbitrovi. Poradí vám zadarmo a spor se nepotáhne několik měsíců.

František Klufa, finanční arbitr České republiky | foto: Běla Fialová, iDNES.cz

Na otázky čtenářů odpovídá František Klufa, který působí jako finanční arbitr České republiky, na jeho úřad se mohou obrátit ti, kdo nejsou spokojeni s postupem banky. Pomoc finančního arbitra je bezplatná, požádat o ni může kdokoli.

Dotaz: Mám u banky otevřený účet v eurech, měl jsem tam pár eur, postupně mi banka strhávala poplatky, až tam nezůstalo nic. Pak stále strhávala až do minusu, a ještě sankčně úročila. Na můj podnět, aby to zastavila a výpisy nezasílala, však sdělila, že nejprve musím záporný zůstatek uhradit a potom teprve zasílání výpisů zastaví.

Ke konci roku se banka dotazovala na ověření zůstatku účtu, já jsem s jeho výší nesouhlasil. Odpověď z automatického mailu zněla: "Čekejte, až se někdo ozve." Do dnešního dne se tak nestalo. Postupovala banka správně? Co mohu dělat dál?

Odpověď: Záleží na znění smlouvy a obchodních podmínek, respektive na ceníku, ze kterého odúčtování poplatků vychází. V těchto dokumentech by mělo být uvedeno, za co a v jaké výši banka poplatky odečítá, rovněž tak podmínky ukončení smluvního vztahu. Pokud banka toto porušila, podejte reklamaci a pak se můžete obrátit na naši kancelář.

Dotaz: V obchodním domě jsem platil kartou a po provedení platby byla karta znehodnocena magnetickým polem, sloužícím k odstranění bezpečnostních štítků.

V bance mi řekli, že musím platit poplatek 250 korun za nový PIN a 250 korun za vydání nové karty. Ale tento poplatek je uveden pouze v případě ztráty nebo odcizení platební karty. Ani jeden zmíněný případ u mě nenastal. Proto nechci tento poplatek platit. Jak mám proto, prosím, postupovat dále?

Odpověď: Pokud poplatek není uveden v sazebníku banky a výměna platební karty není ani ošetřena v obchodních podmínkách, podejte u banky reklamaci.

Jestli nebude vyřízena ve váš prospěch, můžete poté do naší kanceláře zaslat návrh na zahájení řízení. Pokud došlo k poškození platební karty obchodníkem, měl jste s ním sepsat škodní protokol a škodu (poplatky) následně vymáhat přímo na něm.

Dotaz: V červnu jsem ukončila pracovní poměr v bance, kde jsem byla nucena v době pracovního poměru mít zřízen zaměstnanecký účet. Před pár dny mne kontaktoval její pracovník s tím, že mi byl automaticky zaměstnanecký účet převeden na běžný účet. O tom jsem však nevěděla.

Banka mi také sdělila, že mám na běžném účtu debetní zůstatek (za vedení účtu 50 korun měsíčně a za výpisy 20 korun měsíčně, tyto jsem však nikdy neobdržela) ve výši 2 677,27 koruny. Abych tento účet mohla zrušit, uhradila jsem celou dlužnou částku. Bylo toto vymáhání dluhu ze strany banky odůvodněné, nebo mohu požadovat vrácení této částky?

Odpověď: Záleží na tom, co bylo uvedeno ve smlouvě k zaměstnaneckému účtu, jaký je postup banky při zrušení tohoto účtu. To, že banka požadovala uhradit veškeré dluhy, aby mohl být účet zrušen, je ze strany banky oprávněné (je to rovněž uvedeno v podmínkách k běžnému účtu), ale to, že jste neobdržela výpisy z účtu, v pořádku rozhodně není.

Můžete podat reklamaci v bance, pokud vám nebude vyhověno, můžete zaslat návrh na zahájení řízení do naší kanceláře.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Ilustrační snímek

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Advantage Consulting, s.r.o.
TRANSLATION SPECIALIST Praha s AJ a NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz