Ani na farmářském trhu nemusí být problém platit kartou či mobilem

aktualizováno 
Banky a karetní společnosti se snaží, aby malí a střední obchodníci přešli na bezhotovostní platby. Tím by mohli získat více zákazníků. Na tržištích a v malých obchodech mimo turistické zóny je však zatím snem i platba obyčejnou kartou, o modernějších technologiích ani nemluvě.
Mobilní platební terminál nebo platby pomocí aplikace jsou ekonomicky výhodným způsobem placení u malých obchodníků. Ilustrační snímek

Mobilní platební terminál nebo platby pomocí aplikace jsou ekonomicky výhodným způsobem placení u malých obchodníků. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepřehlédněte

Zástupci asociací, které platební karty vydávají, jsou však optimističtí. Richard Walitza ze společnosti MasterCard vysvětluje: "Snažíme se, aby přechod z hotovostních plateb na bezhotovostní byl pro obchodníky co nejsnazší a ekonomicky výhodný. Zrovna ti na farmářských trzích si mohou vybrat ze dvou možností. Mobilní platební terminál nebo platby pomocí aplikace."

I zástupci společnosti Visa slibují výraznou podporu rozvoje akceptační sítě platebních karet. "Rozvoj platebních karet má pozitivní vliv na růst ekonomiky. Ze závěrů studie agentury Moody’s vyplývá, že používání karet zvýšilo v letech 2008 až 2012 hrubý domácí produkt v 56 zemích světa o celkovou částku 983 miliard eur a vytvořilo téměř dva miliony pracovních míst," dokladuje význam rychlého placení Marcel Gajdoš, manažer Visa Europe.

V podstatě stačí jen chytrý mobil, terminál je pohodlnější

K přijetí karet bude obchodníkům stačit jen malý přenosný mobilní terminál (takzvaný mobilní POS terminál) a jakýkoliv chytrý telefon nebo tablet s operačním systémem Android (od verze 4.1) nebo iOS (od verze 6) s datovým připojením. Mobilní terminál přijímá všechny typy plateb kartou, tedy čipové, přes magnetický proužek nebo bezkontaktní. Investice do mobilního platebního terminálu vyjde na několik tisíc korun. Pro obchodníka má výhodu v tom, že zákazníkovi stačí opravdu jen klasická platební karta, nepotřebuje chytrý telefon.

Druhou možností je platební aplikace. Ta však vyžaduje, aby zákazník byl vybaven smartphonem a měl platební aplikaci své banky nainstalovanou. Její pomocí pak vyfotí QR kód, který mu obchodník vygeneruje a zaplatí požadovanou částku.

Jak platba kartou probíhá:

  1. Zákazník si vybere zboží.
  2. Obchodník namarkuje zboží do aplikace ve svém chytrém telefonu nebo tabletu (buď zadá celkovou částku za nákup, nebo vybere položky nákupu z předem definovaného seznamu).
  3. Obchodníkův chytrý telefon/tablet se přes bluetooth spojí s mobilním platebním terminálem mPO2S a vyzve zákazníka k platbě.
  4. Zákazník použije na mobilním terminálu mPO2S svou platební kartu tak, jak je zvyklý (přiloží pro bezkontaktní platbu, vloží pro chip nebo protáhne při použití magnetického proužku) a v případě potřeby zadá na terminálu svůj PIN.
  5. Proběhne ověření transakce, což trvá jen několik vteřin.
  6. Na chytrém telefonu/tabletu i mobilním terminálu se objeví potvrzení o platbě, které je možné zaslat zákazníkovi přímo z aplikace prostřednictvím SMS nebo e-mailem.

Pro terminál do banky? Zatím není moc možností na výběr

Ačkoli jsou zástupci asociací optimističtí, v praxi zatím boom plateb kartou na tržištích nenastal. S požadavkem na terminály, které je možné využít "v terénu", podnikatelé zatím uspějí jen u ČSOB a Komerční banky. V ČSOB si může obchodník zakoupit terminál za 3 999 korun a bude platit provizi maximálně 2,79 procenta.

Komerční banka nabízí terminál zdarma, za předpokladu měsíčního obratu alespoň 10 000 korun. Podmínkou pro provoz tohoto typu platebního terminálu je vlastnictví SIM karty s některým z datových tarifů libovolného operátora a dostupnost telefonního signálu v místě, kde chce obchodník karty přijímat.

Ostatní banky sledují, vyhodnocují a nabídku pro podnikatele teprve chystají. Podle Marka Pšeničného z České spořitelny plánuje banka tento typ zařízení spustit v roce 2014. S tím souvisí i to, že zatím není určena jasná cenová politika. Obdobné vyjádření poskytla Raiffeisenbank.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz