Ani na farmářském trhu nemusí být problém platit kartou či mobilem

aktualizováno 
Banky a karetní společnosti se snaží, aby malí a střední obchodníci přešli na bezhotovostní platby. Tím by mohli získat více zákazníků. Na tržištích a v malých obchodech mimo turistické zóny je však zatím snem i platba obyčejnou kartou, o modernějších technologiích ani nemluvě.
Mobilní platební terminál nebo platby pomocí aplikace jsou ekonomicky výhodným způsobem placení u malých obchodníků. Ilustrační snímek

Mobilní platební terminál nebo platby pomocí aplikace jsou ekonomicky výhodným způsobem placení u malých obchodníků. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepřehlédněte

Zástupci asociací, které platební karty vydávají, jsou však optimističtí. Richard Walitza ze společnosti MasterCard vysvětluje: "Snažíme se, aby přechod z hotovostních plateb na bezhotovostní byl pro obchodníky co nejsnazší a ekonomicky výhodný. Zrovna ti na farmářských trzích si mohou vybrat ze dvou možností. Mobilní platební terminál nebo platby pomocí aplikace."

I zástupci společnosti Visa slibují výraznou podporu rozvoje akceptační sítě platebních karet. "Rozvoj platebních karet má pozitivní vliv na růst ekonomiky. Ze závěrů studie agentury Moody’s vyplývá, že používání karet zvýšilo v letech 2008 až 2012 hrubý domácí produkt v 56 zemích světa o celkovou částku 983 miliard eur a vytvořilo téměř dva miliony pracovních míst," dokladuje význam rychlého placení Marcel Gajdoš, manažer Visa Europe.

V podstatě stačí jen chytrý mobil, terminál je pohodlnější

K přijetí karet bude obchodníkům stačit jen malý přenosný mobilní terminál (takzvaný mobilní POS terminál) a jakýkoliv chytrý telefon nebo tablet s operačním systémem Android (od verze 4.1) nebo iOS (od verze 6) s datovým připojením. Mobilní terminál přijímá všechny typy plateb kartou, tedy čipové, přes magnetický proužek nebo bezkontaktní. Investice do mobilního platebního terminálu vyjde na několik tisíc korun. Pro obchodníka má výhodu v tom, že zákazníkovi stačí opravdu jen klasická platební karta, nepotřebuje chytrý telefon.

Druhou možností je platební aplikace. Ta však vyžaduje, aby zákazník byl vybaven smartphonem a měl platební aplikaci své banky nainstalovanou. Její pomocí pak vyfotí QR kód, který mu obchodník vygeneruje a zaplatí požadovanou částku.

Jak platba kartou probíhá:

  1. Zákazník si vybere zboží.
  2. Obchodník namarkuje zboží do aplikace ve svém chytrém telefonu nebo tabletu (buď zadá celkovou částku za nákup, nebo vybere položky nákupu z předem definovaného seznamu).
  3. Obchodníkův chytrý telefon/tablet se přes bluetooth spojí s mobilním platebním terminálem mPO2S a vyzve zákazníka k platbě.
  4. Zákazník použije na mobilním terminálu mPO2S svou platební kartu tak, jak je zvyklý (přiloží pro bezkontaktní platbu, vloží pro chip nebo protáhne při použití magnetického proužku) a v případě potřeby zadá na terminálu svůj PIN.
  5. Proběhne ověření transakce, což trvá jen několik vteřin.
  6. Na chytrém telefonu/tabletu i mobilním terminálu se objeví potvrzení o platbě, které je možné zaslat zákazníkovi přímo z aplikace prostřednictvím SMS nebo e-mailem.

Pro terminál do banky? Zatím není moc možností na výběr

Ačkoli jsou zástupci asociací optimističtí, v praxi zatím boom plateb kartou na tržištích nenastal. S požadavkem na terminály, které je možné využít "v terénu", podnikatelé zatím uspějí jen u ČSOB a Komerční banky. V ČSOB si může obchodník zakoupit terminál za 3 999 korun a bude platit provizi maximálně 2,79 procenta.

Komerční banka nabízí terminál zdarma, za předpokladu měsíčního obratu alespoň 10 000 korun. Podmínkou pro provoz tohoto typu platebního terminálu je vlastnictví SIM karty s některým z datových tarifů libovolného operátora a dostupnost telefonního signálu v místě, kde chce obchodník karty přijímat.

Ostatní banky sledují, vyhodnocují a nabídku pro podnikatele teprve chystají. Podle Marka Pšeničného z České spořitelny plánuje banka tento typ zařízení spustit v roce 2014. S tím souvisí i to, že zatím není určena jasná cenová politika. Obdobné vyjádření poskytla Raiffeisenbank.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Nájemníci jí zdevastovali byt. Lituje, že občas nepřišla na kontrolu

ilustrační snímek

Paní Monika pronajala byt mladému páru. Vypadali slušně, byli sympatičtí, oba měli dobrou práci. Přesto jí během dvou...

Sousedi si stěžují, že můj pes štěká. Může mi někdo chov psa zakázat?

Ilustrační snímek

Majitel zvířete nejspíš řekne, že mu jeho mazlíček působí jen samou radost. Stejný názor ale nemusí mít soused, kterého...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Jak umí s láskou na pracovišti zatočit zaměstnavatel. Hrozí výpověď?

Ilustrační foto

On firmě šéfuje, ona zastává na témže pracovišti funkci hlavní účetní. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to nebyli...

Další z rubriky

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

Čechy rozčílila nová rodičovská. Politikům posílají drsné vzkazy.

Čechy rozčílila nová rodičovská. Politikům posílají drsné vzkazy.

Kurzy.cz Rodičovský příspěvek ve výši 300 tisíc korun pro všechny rodiče malých dětí žádají tisíce lidí. Sociální sítě zaplavily...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK V AUTOMOBILOVÉ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz