Penzijní připojištění - je výhodné pro dlouhodobé ukládání peněz?(2.část)

  20:00aktualizováno  20:00
Zatímco v první části jsem se věnoval státnímu příspěvku, vkladům a výnosům a jejich zastoupení v jednotlivých letech penzijního připojištění, tak nyní se budu soustředit na daňovou stránku tohoto pro
Zatímco v první části jsme se věnovali státnímu příspěvku, vkladům a výnosům a jejich zastoupení v jednotlivých letech penzijního připojištění, nyní se budeme soustředit na daňovou stránku tohoto produktu a zejména na dosažitelnou výnosnost penzijních fondů (na první část článku klikni zde).

Pouze na okraj bych chtěl zdůraznit, že daně se platí z celkového výnosu penzijního fondu při ukončení penzijního připojištění. V následující tabulce jsou spočítány sumy všech státních příspěvků a sumy 15% daně z příjmů:


 Celková suma státních příspěvků připsaných na účet klienta (Kč)Výše 15% daně z příjmů klienta z celkových výnosů po dobu penzijního připojištění (Kč)
1.rok01 350
2.rok473 150
3.rok1894 950
4.rok4236 750
5.rok7838 550
10.rok4 47817 550
15.rok12 43826 550
20.rok26 57035 550
30.rok85 60853 550
40.rok221 99271 550

Z tabulky jasně vyplývá, že v prvních 5 letech je daň vzhledem k přípěvku státu malá. Ale na konci penzijního připojištění zaplatím na dani státu 3x více než kolik on mně za celá léta celkově přispěl. Jako občan (fyzická osoba) s tím nemohu ani nic udělat, protože daň za mě musí odvést penzijní fond jako plátce daně.

Ale k čemu byly vlastně takové nic neříkající tabulky a grafy? Jde o to, že nyní bychom měli porovnat výnosnost penzijního připojištění s něčím, co si dokáže každý z nás nejlépe představit – a tím je ukládání peněz na termínovaný vklad u banky. Peníze na termínovaném vkladu se úročí obvykle 1x ročně a nejsou zde připisovány žádné státní příspěvky. Složené úročení ale funguje.

K tomu, abychom tuto neekvivalentnost odstranili, použije se ekvivalentní výpočet pro penzijní připojištění – tzv. vnitřní výnosové procento. Vnitřní výnosové procento není nic jiného, než úrok v % p.a., který bychom obdrželi na termínovaném vkladu u banky, kde bychom stejně vkládali jako u penzijního připojištění. Výpočet vnitřního výnosového procenta již není tak jednoduchý a je k němu zapotřebí počítač nebo speciální finanční kalkulátor. To, jak se mění vnitřní výnosové procento u penzijního připojištění s délkou trvání penzijního připojištění je znázorněno na následujícím grafu:

(Několik poznámek ke grafu na vysvětlenou: Legenda znamená průměrný výnos penzijního fondu dosažený po 5, 10, 15, …40 letech a připsaný účastníkům na účet. Pravidelně se vkládá 500,- Kč měsíčně)

O čem vypovídá graf? Velice názorně z něho plyne několik závěrů a ty se dají použít na celé penzijní připojištění:
1) vnitřní výnosové procento úložek s časem klesá (nejvyšší je na začátku a při nekonečné době spoření by se přibližoval průměrnému výnosu penzijního fondu.
2) protože se vnitřní výnosové procento s časem snižuje, vyplývá pro účastníky i způsob ukládání svých prostředků – čím kratší dobu jsou peníze v penzijním fondu, tím dosáhnu lepšího zhodnocení – tedy, nejlépe je mít peníze v penzijním fondu jen 5 let, poté smlouvu ukončit a založit nové penzijní připojištění. Ze zákona nelze ale takto postupovat (není to jako u stavebního spoření, kde po 5 letech mohu peníze vybrat a použít na cokoliv) a musím dosáhnout i 60 let věku. Proto je penzijní připojištění vhodné pro starší občany a pro mladé ne!

A nyní se vrátím k předpokládaným výnosům penzijních fondů. Jaký se dá očekávat průměrný výnos penzijního fondu v ČR? Zcela jistě ne takový jako např. v USA. Pokud se podíváme do zákona o penzijním připojištění, zjistíme, že penzijní fondy mají omezené možnosti ke zhodnocování vkladů a dá se říci, že jejich portfolio investic bude podobné jako portfolio balancovaného (smíšeného) otevřeného podílového fondu s tím rozdílem, že investice do akcií a podílových listů jsou silně omezeny (na 25%).

V dlouhodobém horizontu jsou to ale právě akcie, které přinášejí vyšší zhodnocení než jiné finanční instrumenty. A penzijní připojištění je přece dlouhodobá záležitost. Statistiky ukazují, že průměrné výnos u amerických akcií obsažených v burzovním indexu Standard & Poor`s 500 (tj. 500 největších firem v USA) za posledních 40 let byl 13,3% p.a.. To je značně více než mnou předpokládaných 8% p.a.

Navíc při investování do akcií nemusí u nás občané platit po 6 měsících držení daň z příjmů. Jak bylo naznačeno v tabulce, po 40 letech by se jednalo o značnou sumu. Jen pro ilustraci: Za 40 let pravidelné úložky 500,- měsíčně do penzijního fondu bych při průměrném výnosu 8% p.a. bych získal (po odečtu daně) 1 570 000,- a z amerických akcií v indexu Standard & Poor`s 500 by to bylo 7 100 000,-. Ten rozdíl je opravdu obrovský, ale pro takový zisk už se vyplatí i něco riskovat.

Co si myslíte vy o nejvhodnějším věku k uzavření penzijního připojištění? Je podpora státu s ohledem na zdanění výnosů smysluplná nebo pouze svojí rádoby štědrostí mate lidi? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ELEKTRO – TESTOVÁNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz