Penzijní fondy rostou a mládnou.

  0:02aktualizováno  0:02
Průměrný věk účastníků penzijního připojištění v loňském roce klesl pod 50 let. To znamená, že se do systému nezapojují jen lidé několik let před odchodem do důchodu, nýbrž i mladší ročníky. To je tedy přesně to, co si přeje stát.
Průměrný věk účastníků penzijního připojištění v loňském roce klesl pod 50 let. To znamená, že se do systému nezapojují jen lidé několik let před odchodem do důchodu, nýbrž i mladší ročníky. To je tedy přesně to, co si přeje stát.

Kromě toho, že se do systému začínají zapojovat stále mladší lidé lze vypozorovat i výraznou formu koncentrace. Na konci roku 2000 působilo v České republice pouze 18 penzijních fondů, což je mnohem méně než jsme byli zvyklí. V polovině 90.let přitom nabízel penzijní připojištění přibližně dvojnásobný počet subjektů. Hned do několika penzijních fondů přišel kapitálově silný akcionář světového formátu.

Jaká je příčina přílivu mladších účastníků do penzijních fondů
Za hlavní příčinu zvýšeného zájmu o penzijní připojištění ze strany mladších ročníků jsou daňové úlevy. Daňová úleva na straně zaměstnavatele skutečně přiměla některé podniky k zavedení systému příspěvků na penzijní připojištění. Ty se mohou stát ekvivalentem pro zvýšení mezd svých zaměstnanců, avšak za výrazně nižších nákladů pro zaměstnavatele. Příspěvek placený zaměstnavatelem lze totiž uplatnit jako daňově uznatelný náklad.
I zde však existuje omezení v podobě maximální hodnoty dosahující tří procent z vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení. Jde tedy o možnost, jak zvýšit čistý příjem pracovníků prostřednictvím nižších nákladů než v případě prostého zvýšení hrubých mezd.

Neméně významným stimulem pro uzavření penzijního připojištění je možnost daňového základu pojištěnce v případě, že vloží do penzijního fondu více než šest tisíc korun ročně. Maximálního snížení daňového základu lze dosáhnout při ročním vkladu 18 tisíc a vyšším, kdy si lze snížit základ pro výpočet daně o 12 tisíc Kč. Penzijní připojištění se tedy zařadilo mezi úzkou skupinu produktů, jejichž prostřednictvím lze dosáhnout snížení daňového základu. Je tedy logické, že zejména lidé s vyššími příjmy využili této možnosti.

Tabulka počtu účastníků penzijního připojištění v jednotlivých letech

199519961997
1 3001 600 (+23%)1 637 (+2,3%)
199819992000
1 740 (+6,2%)2 006 (+15,3%)2 298 (+14,5%)

Vysvětlivky:
Hodnoty počtu účastníků v jednotlivých letech jsou v tisících. Údaje v závorce znamenají procentní nárůst počtu účastníků v porovnání s předcházejícím rokem.

Z tabulky je patrné, že v posledních dvou letech vstoupilo do systému penzijního připojištění o více než šestinu lidí než v předcházejícím roce. To je velmi solidní nárůst, avšak je třeba si povšimnout demografické struktury nově příchozích. Penzijní připojištění bylo v druhé polovině dostatečným lákadlem pro lidi v předdůchodovém věku. Ti skutečně tvořili klíčovou část pojištěnců. Penzijním fondům bylo jasné, že zvýšit počet pojištěnců lze pouze nástupem mladších ročníků do systému, neboť lidí v předdůchodovém věku s neuzavřeným penzijním připojištěním již tolik nebylo. To se tedy v posledních dvou letech skutečně podařilo a došlo k výraznému snížení průměrného věku pojištěnců.

Přiměly vás daňové úlevy spojené s penzijním připojištěním k uzavření smlouvy tohoto produktu? Podělte se s námi o vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz