PDA banking – banka v kapse

aktualizováno 
Lidé si zvykají na ovládání účtu na dálku a pohodlí s ním spojené. Tradičními kanály elektronického bankovnictví, které klienti nejčastěji vyžívají a banky nejčastěji nabízejí, jsou telefonní, internetové a GSM bankovnictví. Následovány jsou méně využívanými službami, jako je homebanking (vhodný spíše pro firmy a podnikatele) či WAP banking. Možnost ovládat svůj účet pomocí kapesního počítače, tedy PDA banking, dosud nabízí jediná banka – eBanka. Jaké jsou možnosti služby a jak funguje?
Sony Ericsson GC85 - PCMCIA karta s EDGE dorazí brzy i k nám (minirecenze)

Sony Ericsson GC85 - PCMCIA karta s EDGE dorazí brzy i k nám (minirecenze)

Klienti eBanky mohou ovládat svůj účet pomocí kapesního počítače (PDA – Personal Digital Assistent) od začátku března 2003. Připojit kapesní počítač k internetu lze prostřednictvím datových přenosů mobilního telefonu, nebo lze použít synchronizační kolébku, která spojí PDA s běžným počítačem připojeným na internet a připojení tak pro PDA zprostředkuje. Druhý způsob však postrádá největší výhodu PDA - mobilnost. Další možností, kterou podporují nejnovější PDA zařízení, je možnost připojení k internetu pomocí tzv. hot spotů (technologie bezdrátových sítí s vysokou přenosovou rychlostí) - klient se ovšem musí pohybovat v oblasti, která je nějakým hot spotem pokryta.

Co potřebujete pro využívání PDA bankingu?

Pro zprovoznění služby nemusíte na svém účtu nic nastavovat, ani instalovat nějaký speciální program. Stačí pouze vlastnit kapesní počítač s připojením k internetu. Kapesní počítač musí obsahovat internetový prohlížeč, který podporuje SSL protokol. Dále si aktivujete připojení k internetu a vyhledáte si stránku http://pda.ebanka.cz/ (pro anglickou verzi změníte koncovku na .com). K autentizaci a certifikaci budete potřebovat mobilní nebo osobní elektronický klíč. PDA bankovnictví je funkční také na mobilním telefonu a kapesním počítačem T-Mobile MDA.

Co vše je možno zjišťovat a jaké operace lze provádět? Jde o informace různého druhu a nejčastěji prováděné bankovní operace. Funkčnost se však nedá srovnat s bankovnictvím internetovým. Pokrývá totiž ty nejběžnější služby a další jsou většinou pro PDA nevhodné (např. z důvodu velikosti formuláře).

Informace, které lze zjistit: Přehled operací, které lze provádět:
· zůstatek na účtu + historie · zadání jednoráz. plat. příkazu
· přehled blokací platebních karet (dosud nezaúčtované platby a výběry) · zadání trvalého plat. příkazu
· přehled jednorázových plat. příkazů · založení termínovaného vkladu, revolvingového TV 
· přehled trvalých platebních příkazů · založení inteligentního revolvingového TV 
· přehled termínovaných vkladů · založení spořícího revolving. TV
Dále možnost uložení údajů - volba umožňuje nastavení čísla účtu a klientského čísla, které budou používány k předvyplňování těchto údajů v jednotlivých formulářích klientského systému. 

Zdroj: eBanka

Pokud ovšem využíváte k připojení k internetu mobilní telefon, proč nevyužít ke spojení s bankou v terénu přímo tento přístroj? Jaké je vlastně srovnání funkčnosti GSM banking a PDA banking?  Služby se liší mimo jiné strukturou informací, které lze získat, a rovněž rozsahem umožněných operací a jejich přehledností.

Pokud jste zvyklí operovat s PDA a pracujete na něm, potom jistě oceníte přehlednost této služby. Aplikace se navíc vyznačuje uživatelskou jednoduchostí. Je vhodná pro podrobnější přehledy a komplikovanější práci, zatímco pro jednorázový příkaz bude pro někoho zřejmě jednodušší využít GSM SIM Toolkit. PDA banking je službou, která jistě osloví běžné uživatele kapesního počítače. Jde o další kanál komunikace s bankou a přestože rozšíření PDA zařízení zdaleka nedosahuje penetrace ostatních komunikačních přístrojů, je možnost obsluhy účtu kapesním počítačem jistě přínosem.

Kolik zaplatíte za služby on-line brokerů? Který je nejlevnější a který vám nabídne nejvíce služeb? To se dozvíte v našem aktuálním tématu.

Využíváte možnosti ovládat svůj bankovní účet přes PDA? Jak jste s touto službou spokojeni? Co byste na ní vylepšili?

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz