Ojeté auto: spotřebitelský úvěr výhodnější než leasing

aktualizováno 
Na auto si můžete půjčit i v bance. Při nákupu staršího vozu dokonce ušetříte pár tisíc korun, pokud odmítnete nabídky leasingových společností a vydáte se do banky pro spotřebitelský úvěr. Nabízejí jej v každé větší bance, a to hned ve dvou variantách: účelového nebo neúčelového úvěru.

Účelový úvěr je levnější

 

Tyto dva typy úvěrů se od sebe liší tím, že v případě neúčelového úvěru vám banka jednoduše poskytne určitý objem peněz, s nímž můžete naložit podle libosti. Automobil můžete zaplatit teprve poté, kdy vám přijdou peníze na účet. Naopak účelový úvěr vyžaduje, abyste bance dali najevo, na co budou vypůjčené peníze použity. Za to vám často nabídne výhodnější podmínky, například nižší úrokovou sazbu než v případě neúčelového úvěru - většinou o jedno procento. Praxe je taková, že poté, co vám banka úvěr schválí, jí doručíte fakturu za kupované zboží, například od prodejce automobilů, a banka ji za vás následně proplatí.

 

Spotřebitelský úvěr můžete splácet pět, nebo dokonce i sedm let. Přitom je možné úvěr splatit předčasně, ale to není zadarmo. Banky si za tento krok účtují tři až pět procent z nesplacené části úvěru.

 

Značně limitující se v případě některých bankovních ústavů může zdát výše úvěru. Třeba Živnostenská banka a GE Capital Bank nabídnou maximálně 150 000 korun. Setkáte se však i s bankami, které naopak pevně stanovenou hranici nemají - například Citibank, HVB Bank nebo Česká spořitelna.

 

Chcete-li požádat o spotřebitelský úvěr v řádu stovek tisíc, musíte se připravit na to, že téměř každá banka po vás bude již od stotisícové půjčky požadovat nějakou záruku, často ve formě ručitele. Ručit však můžete také zástavním právem k nemovitosti, termínovaným vkladem nebo třeba cennými papíry.

Lákají vás zajímavé nabídky kampeliček? Přečtěte si, proč byste se jim měli na míle vyhnout - v článku ZDE.

 

Někde získáte peníze do druhého dne

 

Jak dlouho trvá vyřízení úvěru? Zatímco ještě před několika málo lety jste si na spotřebitelský úvěr počkali i několik týdnů, dnes můžete mít půjčku k dispozici do druhého dne po dodání všech potřebných dokumentů. To je případ GE Capital Bank, HVB Bank a České spořitelny.

 

Pro posouzení způsobilosti pro získání úvěru banky většinou vyžadují potvrzení o vašem příjmu od zaměstnavatele nebo poslední daňové přiznání, dále doklad, který by potvrdil adresu vašeho trvalého bydliště (například fakturu za pevný telefon nebo výpis SIPO) a jeden nebo i dva doklady o totožnosti.

 

Pozor na poplatky!

 

Při rozhodování nesledujte jenom výši úrokové sazby. Velice významnou roli hrají i poplatky spojené se získáním úvěru. Setkat se můžete s poplatkem za vyřízení žádosti o úvěr, za poskytnutí úvěru nebo třeba za správu úvěrového účtu. Za dvousettisícový úvěr můžete zaplatit vedle úroků ještě jednorázovou částku až 2000 korun a každý rok ještě i více než 1000 korun - to požaduje Citibank.

 

Sama úroková sazba spotřebitelských úvěrů se v současné době pohybuje mezi 7,5 až 12,9 procenta. Od zmíněné nejnižší sazby se lze odrazit v případě účelového úvěru HVB Bank, naopak s tou nejvyšší se můžete setkat u neúčelového úvěru Československé obchodní banky.

 

Hledáte další informace o spotřebitelských úvěrech? Pak navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Banky si vás prověří

 

Skutečná výše úrokové sazby záleží na několika faktorech. Odvíjí se nejen od výše poskytnutého úvěru a délky splácení, ale také od klientovy finanční historie. Pokud má u banky, kterou žádá o úvěr, již nějakou dobu vedený běžný účet nebo pokud si od ní již vypůjčil a včas splatil úvěr, může to na banku kladně zapůsobit při rozhodování o žádosti o půjčku. Banka totiž má možnost sledovat, zda mu chodí pravidelně peníze na účet a v jaké výši, a ví také, jakým způsobem splácí závazky. 

 

Jediné, co může bance pomoci při hodnocení klienta „bez historie“, je úvěrový registr. Jedná se o zpřístupnění dat o klientech mezi bankami. Například GE Capital Bank tak může zjistit finanční historii klienta, který ji žádá o úvěr a má přitom účet třeba u Komerční banky. Ne všechny banky dosud registr využívají v plném rozsahu, ale určitě k tomu ve svém vlastním zájmu již brzy přistoupí.

 

Podle čeho vybírat leasingovou společnost? Co vám způsobí krádež auta pořízeného na leasing? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek, týkajících se leasingu, naleznete v našem speciálním tématu - PRÁVĚ ZDE. 

 

Jakou máte zkušenost se získáním úvěru od banky? Dostali jste jej snadno, nebo vám banka odmítla půjčit? Jak na vás působí současné ceny úvěrů? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz