I běžný účet může být ziskový, nyní roční úrok 1,8 procenta

aktualizováno 
Na běžných účtech Čechů spí 700 miliard korun, které nic nevydělávají a Air Bank se je rozhodla probudit. Jako jediná banka v Česku úročí běžný účet stejnou sazbou jako spořicí.
Na jarní novinky se Air Bank snaží přilákat další nové klienty. Jejím záměrem je především odebrat klienty těm největším bankám v Česku. Ilustrační snímek

Na jarní novinky se Air Bank snaží přilákat další nové klienty. Jejím záměrem je především odebrat klienty těm největším bankám v Česku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Air Bank se od začátku neprofilovala jako bezpoplatková, nicméně nyní začíná poslouchat své i potenciální klienty a ruší či snižuje některé poplatky. Vzhledem k tomu, že se snaží přebrat klientelu především velkým bankám na českém trhu, nic jiného jí ani nezbývá.

To, že je na běžných účtech úrok nula nula nic, jsme si už zvykli. Nejvíce dosud zhodnocovala peníze na běžných účtech svým klientům Waldviertler Sparkasse von 1842 (0,10 procenta ročně) a Citibank, která kopíruje repo sazbu ČNB (0,05 procenta ročně). Ostatní banky buď neúročí vůbec, nebo jen setinou procenta. A to udělá jen pár haléřů, případně korun, když máte na běžném účtu statisíce. V žádném případě však výnos nepokryje poplatky, které bankám za vedení a transakce platíme.

Nepřehlédněte

Air Bank se snaží jít proti proudu a od 1. dubna začala úročit i běžné účty stejnou sazbou, jaká je na spořicím účtu banky. Nyní je to 1,8 procenta ročně.

Pozor, i těm klientům, kteří mají na spořicím účtu bonus 0,2 procenta, se bude běžný účet úročit aktuální sazbou bez bonusu. I tak je to výhodné, když budete mít v průměru na běžném účtu 60 tisíc korun, "vydělá" vám účet za měsíc po zdanění 76 korun.

Abyste však úroky dostali, musíte splnit dvě podmínky. První je částka - úročí se pouze zůstatek do 100 tisíc korun, druhou je povinnost zaplatit kartou alespoň pětkrát do měsíce. Druhou podmínku však banka odkládá až od srpna, což je podle banky čas na vyzkoušení i pro ty, kteří ještě kartu nemají či ji nepoužívají tak často.

"Vítám tento vstřícný krok banky. I když jsem zastáncem toho, aby Mohammed šel k hoře, tedy lidé svým chováním ovlivnili politiku bank, je příjemné, pokud přijde hora ke klientům a nabídne jim něco, co je jinak zcela v jejich rukách. Tím myslím nenechávat peníze na neúročených účtech," hodnotí novinky poplatkový odborník Patrik Nacher.

Banka se rozhodla vyslyšet nářky klientů a od dubna zrušila pětikorunový poplatek za odchozí platbu do jiné banky. Přestane také účtovat poplatek za výběr hotovosti při platbě v obchodě (Cashback) a poplatek za změnu PIN karty u bankomatu.

Tím pádem se Malý tarif vyplatí více lidem. Pokud budou vybírat z vlastních bankomatů a používat běžné služby, nezaplatí za měsíc ani korunu. Změnami se banka přiblížila bezpoplatkovým bankám Fio, mBank, Zuno či Equa.

Příjemné je i snížení měsíčního poplatku za využívání Velkého tarifu, místo 150 korun nyní zaplatíte stokorunu měsíčně.

Kolik zaplatí (nebo získá) za běžný účet modelový klient

"Za zrušení poplatků za Cashback a odchozí platby jsem upřímně rád, byly to poplatky, které u Air Bank poněkud rušily jejich celkový poplatkový proklientský přístup," říká Patrik Nacher.

Obou tarifů se dotklo také snížení poplatku za výběr z bankomatů mimo Evropskou unii a za zahraniční platby, z 200 na 100 korun. Stokorunový poplatek za zahraniční platby je druhý nejnižší, nejméně zaplatíte u Fio banky (dvě eura), u ostatních bank se pohybuje kolem dvou stovek.

Tahle novinka nepotěší majetné klienty. Od srpna bude banka dodržovat takzvanou TOP3 garanci (jeden ze tří nejvýše úročených bankovních spořicích účtů na českém trhu) jen do výše vkladu jeden milion korun.

Částku nad milion bude úročit také, ale méně. Podle generálního ředitele banky Ericha Čomora se tato změna dotkne devíti procent klientů, ostatní mají na spořicích účtech zůstatek nižší.

Jednou z posledních nevýhod malé banky oproti těm velkým je malá dostupnost vlastních bankomatů. Zvláště když se za výběr z cizího platí 25 korun. 

Nedostatek bankomatů se snaží Air Bank vyrovnat možností výběru hotovosti na 4 300 terminálech Sazky, což je přibližně stejný počet míst, jaký mají všechny ostatní banky dohromady bankomatů. K hotovosti tak budou mít klienti přístup třeba v trafikách, na čerpacích stanicích, v různých obchodech a na řadě dalších míst kromě poboček České pošty.

Může se hodit

Najděte si sami nejvýhodnější běžný a spořicí účet na finmarket.idnes.cz.

Výhodou je, že si můžete vybrat peníze i bez karty, stačí v internetovém bankovnictví vygenerovat kód, který sdělíte obsluze terminálu. Nevýhodou je limit, vybrat si totiž najednou můžete pouze tři tisíce korun. Podle ředitele banky se však v praxi do tohoto limitu vejde 80 procent výběrů.

U Malého tarifu zaplatíte za jeden výběr u Sazky 10 korun, oproti výběru z bankomatu cizí banky tak ušetříte 15 korun. U Velkého tarifu bude výběr zdarma. I tady banka nabízí poplatkové prázdniny. Do konce září budou moci tuto službu používat zdarma úplně všichni klienti Air Bank.

Aplikace pro chytré telefony Air Bank dosud chyběly. To se sice změnilo, k dispozici je ovšem zatím jen aplikace pro iPhony, majitelé mobilů s Androidem si musejí ještě pár měsíců počkat.

Aplikace se nijak výrazně neliší od těch, které používají ostatní banky v Česku. Kromě tradičních funkcí - zadávání plateb, přehledu o účtech, schvalování inkas či odpuštění poplatku - nabízí i vyhledání bankomatu a ala bankomatu, tedy terminálu Sazky. Můžete v ní vygenerovat i kód pro výběr hotovosti bez karty.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Nájemníci jí zdevastovali byt. Lituje, že občas nepřišla na kontrolu

ilustrační snímek

Paní Monika pronajala byt mladému páru. Vypadali slušně, byli sympatičtí, oba měli dobrou práci. Přesto jí během dvou...

Sousedi si stěžují, že můj pes štěká. Může mi někdo chov psa zakázat?

Ilustrační snímek

Majitel zvířete nejspíš řekne, že mu jeho mazlíček působí jen samou radost. Stejný názor ale nemusí mít soused, kterého...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Jak umí s láskou na pracovišti zatočit zaměstnavatel. Hrozí výpověď?

Ilustrační foto

On firmě šéfuje, ona zastává na témže pracovišti funkci hlavní účetní. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to nebyli...

Další z rubriky

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Invalidní důchody, aneb na jaké dotazy nejčastěji odpovídají odborníci ČSSZ

Invalidní důchody, aneb na jaké dotazy nejčastěji odpovídají odborníci ČSSZ

Kurzy.cz Úraz či vážná nemoc mohou bolestně zasáhnout do života. Změna zdravotního stavu může mít kromě jiného citelný dopad na ...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK PROCESŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz