I běžný účet může být ziskový, nyní roční úrok 1,8 procenta

aktualizováno 
Na běžných účtech Čechů spí 700 miliard korun, které nic nevydělávají a Air Bank se je rozhodla probudit. Jako jediná banka v Česku úročí běžný účet stejnou sazbou jako spořicí.
Na jarní novinky se Air Bank snaží přilákat další nové klienty. Jejím záměrem je především odebrat klienty těm největším bankám v Česku. Ilustrační snímek

Na jarní novinky se Air Bank snaží přilákat další nové klienty. Jejím záměrem je především odebrat klienty těm největším bankám v Česku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Air Bank se od začátku neprofilovala jako bezpoplatková, nicméně nyní začíná poslouchat své i potenciální klienty a ruší či snižuje některé poplatky. Vzhledem k tomu, že se snaží přebrat klientelu především velkým bankám na českém trhu, nic jiného jí ani nezbývá.

To, že je na běžných účtech úrok nula nula nic, jsme si už zvykli. Nejvíce dosud zhodnocovala peníze na běžných účtech svým klientům Waldviertler Sparkasse von 1842 (0,10 procenta ročně) a Citibank, která kopíruje repo sazbu ČNB (0,05 procenta ročně). Ostatní banky buď neúročí vůbec, nebo jen setinou procenta. A to udělá jen pár haléřů, případně korun, když máte na běžném účtu statisíce. V žádném případě však výnos nepokryje poplatky, které bankám za vedení a transakce platíme.

Nepřehlédněte

Air Bank se snaží jít proti proudu a od 1. dubna začala úročit i běžné účty stejnou sazbou, jaká je na spořicím účtu banky. Nyní je to 1,8 procenta ročně.

Pozor, i těm klientům, kteří mají na spořicím účtu bonus 0,2 procenta, se bude běžný účet úročit aktuální sazbou bez bonusu. I tak je to výhodné, když budete mít v průměru na běžném účtu 60 tisíc korun, "vydělá" vám účet za měsíc po zdanění 76 korun.

Abyste však úroky dostali, musíte splnit dvě podmínky. První je částka - úročí se pouze zůstatek do 100 tisíc korun, druhou je povinnost zaplatit kartou alespoň pětkrát do měsíce. Druhou podmínku však banka odkládá až od srpna, což je podle banky čas na vyzkoušení i pro ty, kteří ještě kartu nemají či ji nepoužívají tak často.

"Vítám tento vstřícný krok banky. I když jsem zastáncem toho, aby Mohammed šel k hoře, tedy lidé svým chováním ovlivnili politiku bank, je příjemné, pokud přijde hora ke klientům a nabídne jim něco, co je jinak zcela v jejich rukách. Tím myslím nenechávat peníze na neúročených účtech," hodnotí novinky poplatkový odborník Patrik Nacher.

Banka se rozhodla vyslyšet nářky klientů a od dubna zrušila pětikorunový poplatek za odchozí platbu do jiné banky. Přestane také účtovat poplatek za výběr hotovosti při platbě v obchodě (Cashback) a poplatek za změnu PIN karty u bankomatu.

Tím pádem se Malý tarif vyplatí více lidem. Pokud budou vybírat z vlastních bankomatů a používat běžné služby, nezaplatí za měsíc ani korunu. Změnami se banka přiblížila bezpoplatkovým bankám Fio, mBank, Zuno či Equa.

Příjemné je i snížení měsíčního poplatku za využívání Velkého tarifu, místo 150 korun nyní zaplatíte stokorunu měsíčně.

Kolik zaplatí (nebo získá) za běžný účet modelový klient

"Za zrušení poplatků za Cashback a odchozí platby jsem upřímně rád, byly to poplatky, které u Air Bank poněkud rušily jejich celkový poplatkový proklientský přístup," říká Patrik Nacher.

Obou tarifů se dotklo také snížení poplatku za výběr z bankomatů mimo Evropskou unii a za zahraniční platby, z 200 na 100 korun. Stokorunový poplatek za zahraniční platby je druhý nejnižší, nejméně zaplatíte u Fio banky (dvě eura), u ostatních bank se pohybuje kolem dvou stovek.

Tahle novinka nepotěší majetné klienty. Od srpna bude banka dodržovat takzvanou TOP3 garanci (jeden ze tří nejvýše úročených bankovních spořicích účtů na českém trhu) jen do výše vkladu jeden milion korun.

Částku nad milion bude úročit také, ale méně. Podle generálního ředitele banky Ericha Čomora se tato změna dotkne devíti procent klientů, ostatní mají na spořicích účtech zůstatek nižší.

Jednou z posledních nevýhod malé banky oproti těm velkým je malá dostupnost vlastních bankomatů. Zvláště když se za výběr z cizího platí 25 korun. 

Nedostatek bankomatů se snaží Air Bank vyrovnat možností výběru hotovosti na 4 300 terminálech Sazky, což je přibližně stejný počet míst, jaký mají všechny ostatní banky dohromady bankomatů. K hotovosti tak budou mít klienti přístup třeba v trafikách, na čerpacích stanicích, v různých obchodech a na řadě dalších míst kromě poboček České pošty.

Může se hodit

Najděte si sami nejvýhodnější běžný a spořicí účet na finmarket.idnes.cz.

Výhodou je, že si můžete vybrat peníze i bez karty, stačí v internetovém bankovnictví vygenerovat kód, který sdělíte obsluze terminálu. Nevýhodou je limit, vybrat si totiž najednou můžete pouze tři tisíce korun. Podle ředitele banky se však v praxi do tohoto limitu vejde 80 procent výběrů.

U Malého tarifu zaplatíte za jeden výběr u Sazky 10 korun, oproti výběru z bankomatu cizí banky tak ušetříte 15 korun. U Velkého tarifu bude výběr zdarma. I tady banka nabízí poplatkové prázdniny. Do konce září budou moci tuto službu používat zdarma úplně všichni klienti Air Bank.

Aplikace pro chytré telefony Air Bank dosud chyběly. To se sice změnilo, k dispozici je ovšem zatím jen aplikace pro iPhony, majitelé mobilů s Androidem si musejí ještě pár měsíců počkat.

Aplikace se nijak výrazně neliší od těch, které používají ostatní banky v Česku. Kromě tradičních funkcí - zadávání plateb, přehledu o účtech, schvalování inkas či odpuštění poplatku - nabízí i vyhledání bankomatu a ala bankomatu, tedy terminálu Sazky. Můžete v ní vygenerovat i kód pro výběr hotovosti bez karty.

Nejčtenější

Učaroval mu svět tenisek. Dnes jich ročně prodá za půl miliardy

Zakladatelem Footshopu je Peter Hajduček.

Na začátku byl klukovský sen mít vlastní e-shop s teniskami. Zdálo se to lehké, prostě postavit web a prodávat. Už...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Vzácná desetikoruna z roku 1993: Takhle ji poznáte, stojí až 30 tisíc

Vzácná desetikoruna z roku 1993: Takhle ji poznáte, stojí až 30 tisíc

Kurzy.cz Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří ve své peněžence našli neobvyklou desetikorunu, zbystřete. Mince, která se do oběh...

Najdete na iDNES.cz