PŘEHLEDNĚ: Co si banky přichystaly na podzim, pět mění sazebníky

aktualizováno  14. září
Od 1. listopadu se chystají pozměnit různé poplatky čtyři banky, další pak už od 3. října. Některé změny jsou spíše kosmetické, jiné se však dotknou většiny klientů. Zdražení úvěrů a některých sankcí klienty nepotěší, zlevnění zahraničních plateb ale určitě ano.
Od listopadu si nebude účtovat poplatky za SEPA platby po Zunu také mBank. Ilustrační snímek

Od listopadu si nebude účtovat poplatky za SEPA platby po Zunu také mBank. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

To, že se banka chystá změnit sazebník, musí klientům oznámit dva měsíce předem. Způsob jakým to udělá, je však už na bance samotné. I když je nutné přiznat, že se vstřícnost bank vůči klientům zlepšuje, zdaleka ne každá změny oznamuje jasně, stručně a na první pohled srozumitelně.

Někde se po změnách musí pátrat

Informaci se dozvědí klienti ve výpisu, na webových stránkách banky, případně zprávou v elektronickém bankovnictví. Někdy se setkáte jen s informací, že od určitého data bude změna a odkaz na nový ceník, případně je nový sazebník v příloze. A pak už je jen na klientovi, aby si změny sám našel. Posun k lepšímu je alespoň to, že většina bank vypíše o jaké změny jde, zdaleka ne všechny však uvedou konkrétní částky.

Například klient ČSOB se ve zprávě internetového bankovnictví dozví, že se bude například měnit výše poplatku za zpracování hotovosti v korunách a převod na jiný účet v korunách mimo banku - sekce F, ale konkrétní čísla si musí vyhledat sám. Podobné pátrání vás čeká také třeba v sazebníku Poštovní spořitelny, zástupci ČSOB však slibují, že budou postupně systém informování vylepšovat. Volksbank zase nabídne odkaz se všemi změnami, klient se však dozví pouze to nové. Pro porovnání musí rozkliknout starý sazebník a to zrovna nejkomfortnější není.

Cestou vysvětlování změn a také návodu, jak se případnému zvýšení poplatků vyhnout, se dala Raiffeisenbank. Podle Tomáše Kofroně bude banka oslovovat jednotlivé klienty, kterých se změny cen dotknou a hledat s nimi společně řešení, jak jejich náklady na bankovní služby optimalizovat. Podrobné vysvětlení změn najdou ve svém internetovém bankovnictví také třeba klienti Air Bank či Zuno banky, která rozšířila šíření změn i o sociální sítě. Výhodou malých nových bank je také to, že většinou mají ceník na jednu stranu A4 a tudíž jsou v něm změny snadno rozpoznatelné.

Co banky připravily nového

I banky, které od listopadu své ceny nemění, chystají pro klienty spoustu podzimních novinek. Někdo už novinky představil, jiný poodhalil alespoň čeho se budou týkat a někdo si informace zatím nechává pod pokličkou. Převážná většina novinek se týká karet, ať už platebních, nebo kreditek a také způsobu plateb. 

1 + 2ČSOB + Poštovní spořitelna

Od listopadu mění banky sazebník, změny jsou spíše kosmetické, nijak zásadně běžné klienty ani podnikatele nezasáhnou. Zde jsou vybrané změny:

 • Nově si bude banka účtovat poplatek 9 korun za dotaz na zůstatek na účtu v cizích bankomatech, v bankomatech ČSOB/PS v Česku a na Slovensku zůstává zdarma.
 • Změní se výše splátek u volitelného pojištění ke spotřebitelským úvěrům. Zavádí se tři varianty místo dvou a nově se splátka pojistného bude počítat z měsíční splátky úvěru a ne z celkového úvěru, například pojištění pro případ smrti nebo plné invalidity z jednoho procenta z výše úvěru na 4,5 procenta z měsíční splátky.
 • Nově bude připravena možnost požádat o expresní vydání platební karty za 500 korun.

Mezi novinky řadí banky především vylepšené úvěrové produkty, rozšíření využití konsolidace či prodloužení horní hranice na 30 let u Studentského konta ČSOB a zdarma získání kreditní karty bez prokazování příjmu k tomuto účtu. Obě banky chystají na podzim i nový design platebních karet.

3mBank

Od listopadu banka zlevňuje. Podle slov generálního ředitele Romana Truhláře tak určitě potěší především drobné podnikatele, kteří obchodují se státy Evropské unie, ale i studenty, kteří jedou do ciziny a musí tam platit ubytování či jiné administrativní poplatky.

 • Ruší se poplatky 49 korun za odchozí i příchozí europlatby SEPA (bezhotovostní platba v eurech mezi 27 státy EU a Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska) běžných i podnikatelských účtů.
 • Ruší se tříkorunový poplatek za všechny odchozí platby z podnikatelského účtu mBusiness Konto.
 • Snižuje poplatek za a každou další odchozí platbu v měsíci na spořicím účtu eMax Plus ze 150 na 19 korun. 

Od poloviny září banka chystá zavedení vydávání bezkontaktních platebních karet Visa. Zatím jen novým zákazníkům, v prosinci by tyto karty měli dostat i stávající klienti.

4Raiffeisenbank

Banka mění od listopadu sazebník, změny se však dotýkají především starých, už nenabízených účtů. Banka tak chce zákazníky motivovat k tomu, aby si založili eKonto, protože pokud má klient eKonto, používá internetové bankovnictví a bez potíží splácí případný úvěr, změny se ho prakticky nedotknou. Zde jsou vybrané změny:

 • Cena každého z již nenabízených balíčků se zvyšuje o 10 korun.
 • O 10 korun (ze 44 na 54 korun) se zvyšuje cena za podání papírového platebního příkazu.
 • O 5 korun (ze 14 na 19 korun) roste cena za využití kanálu telefonního bankovnictví.
 • Z 20 na 30 korun vzroste cena poštovného za výpis u korunových účtů a z 15 na 29 korun u cizoměnových účtů.
 • Zvyšuje se poplatek za nepovolený debet (záporný zůstatek na účtu) z 200 na 500 korun. Zároveň však klienti obdrží od banky zprávu, když se budou k možnému přečerpání blížit.
 • Z 50 na 90 korun měsíčně se zvýší měsíční poplatek, pokud budete kontokorent skutečně čerpat.
 • Mění se poplatek za výběr z bankomatu kreditní kartou z 50 až 70 korun na 70 korun a jedno procento z vybírané částky. 
 • Poplatek za využívání základní kreditní karty se zvýší ze 45 na 55 korun měsíčně.
 • Vyšší bude pokuta za první výzvu k zaplacení dlužné částky, naroste z 200 na 300 korun.
 • Za dodatkové karty ke kreditním kartám nově zaplatíte poplatek 20 korun měsíčně u základních karet a 60 korun měsíčně u zlatých karet. Nyní jsou bez poplatku.

Novinky banka představí až v průběhu podzimu. Majitele eKonta čeká prý zcela nová filosofie, díky které budou moci přizpůsobit náklady na účet svým potřebám. Banka také spustí aplikaci pro chytré mobily. Aplikace by měla nabídnout i funkce, které dosud v Česku nikdo nenabízí. Rovněž banka ještě do konce roku chystá kompletně nové portfolio kreditních karet se slevami a výhodnými podmínkami.

5Volksbank

Banka mění sazebník už od 3. října a dá se říct, že převážně zdražuje. Takže své stávající, ale ani nové klienty, moc nepotěší. Dražší budou zahraniční platby a servis pro podnikatele. Podle mluvčí banky Lucie Hálové byla výše některých poplatků upravena tak, aby reflektovala skutečné náklady, které bance v souvislosti s poskytováním příslušných služeb vznikají. Zde jsou vybrané změny:

 • Příkaz k úhradě z účtu zadaný přes telefon se zvýší z 10 na 14 korun.
 • O 5 korun (z 35 korun na 40) podraží výpis z účtu poštou.
 • Bude zaveden poplatek 25 korun za podání příkazu k úhradě na pobočce.
 • Založení trvalého příkazu na pobočce bude stát 50 korun, dosud bylo zdarma.
 • Zvyšuje se poplatek za výběr hotovosti z bankomatu (u vlastního bankomatu ze 4 na 5 korun, z bankomatu ČSOB z 8 na 10, u bankomatů ostatních bank z 35 na 37 korun).
 • Potvrzení o zaplacených úrocích pro majitelé hypoték bude stát 100 korun. Nepříznivá zpráva pro ty, kdo si úroky chtějí uplatnit v daňovém přiznání.
 • Zvyšuje se poplatek za internetové bankovnictví pro podnikatele ze 47 na 150 korun měsíčně a homebanking z 250 na 300 korun.
 • Snižuje se poplatek za zpracování hypotečního úvěru z 0,8 procenta z výše úvěru (min. 8 000, max. 30 000 korun) na 0,4 procenta z výše úvěru (min. 4 000, max. 10 000 korun).
 • Snižuje se poplatek za zaslání zapomenutého PIN k platební kartě z 200 na 160 korun a poplatek za změnu limitu na platební kartě ze 100 na 70 korun.

V září banka spustila kampaň na podporu nového Programu spoření, který přináší variabilitu a možnost sestavení produktů banky na míru každému klientovi.

NovinkyOstatní banky

 • Air Bank - Zatím poslední novinkou je představení rodinných účtů.
 • Citibank - Nedávno banka představila novou službu Citi Global Banking, která umožní klientům zdarma vyřídit potřebné formality pro založení účtu u Citibank v zahraničí ještě předtím, než vycestují a naopak možnost otevření účtu v Česku pro cizince ještě než přicestují do republiky. Na podzim vydá banka ve spolupráci s maloobchodním řetězcem bezkontaktní cobrandovou kreditní kartu a představí multifunkční kreditní kartu ve spolupráci s jedním z českých krajů.
 • Česká spořitelna - Banka připravila nové kreditní karty "Odměna" a "Kreditní karta World", které umožňují šetřit za nákupy pomocí odměn.
  Zahájili druhou fázi testování aplikace Mobilní platební karta, která umožní zaplatit bezkontaktně za nákup majitelům mobilů iPhone 4/4S.
 • Equa banka - Nedávno banka nabídla nový spořicí účet Extra s ročním úrokem 2,6 procenta. Úrok se skládá z garantovaného výnosu 1,8 procenta ročně a extra úroku 0,8 procenta ročně, který je na účet připsán, pokud v daném měsíci z účtu neproběhla žádná odchozí platba. Od 14. září zrušili poplatky za výběry ze všech bankomatů. 
 • Fio - Nově umožní klientům možnost požádat o platební kartu prostřednictvím internetbankingu. Připravují vylepšení aplikace Smartbanking pro iPhone, které přinese klientům možnost ovládat platební karty stejně jako nedávno zpřístupněná verze pro Android. Pro investory chystají aplikaci pro obchodování s cennými papíry přes chytré mobily a tablety. Na přelomu roku budou vydávat kromě MasterCard i platební karty Visa.
 • GE Money Bank -  Novinka už je v provozu, jde o konto Genius Gratis, které klient může získat zdarma. Jde o plnohodnotný účet s velkou nabídkou služeb. Podmínkou k získání je přivést v průběhu jednoho měsíce dva nové klienty, kteří si založí stejně výhodné konto Genius Gratis.
 • Komerční banka - V dohledné době žádné změny v poplatcích nechystají. Od léta zatraktivnili balíček MůjÚčet, který může klient nově získat zdarma. Úprava je podle mluvčí banky Moniky Klucové součástí dlouhodobého rozvoje konceptu MojeOdměny, prostřednictvím kterého klienti získávají odměny za běžnou bankovní aktivitu.
 • UniCredit Bank - Zvažují rozšířit portfolio osobních kont o dětské konto.
  Po spuštění služby Mobito (placení mobilem) nabídne banka tuto službu všem majitelům osobních kont.
  V oblasti karet nyní banka nově nabízí převod peněz z kreditní karty na jakýkoliv účet po telefonu. Podle slov mluvčího banky Petra Plocka si od září klienti mohou převést peníze na libovolný účet vedený jak v UniCredit Bank tak i v jiné bance. Převod mohou uskutečnit po telefonu za bezplatné asistence telefonního operátora. Navíc se na službu "Zavolej a zaplať" vztahuje bezúročné období až 45 dnů.
 • Zuno bank - Nedávno začali nabízet bezkontaktní kreditní kartu Kreditka, přes kterou je také možné aktivovat a deaktivovat internetové platby. Na kreditku je možné vložit vlastní peníze a nahradit tak debetní kartu.
  V létě začali nabízet roční termínovaný vklad v britských librách s úrokovou sazbou až 2,2 procenta. V blízké době podle slov mluvčího banky Lukáše Tomise nabídnou aplikací pro chytré telefony s operačními systémy iOS i Android.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

ANALÝZA: Jaká je strategie 15 bank a čím budou získávat klienty

Ilustrační snímek

Novým bankám dál přibývají klienti, celkově už jich mají přes 3,3 milionů, což je o 386 tisíc více než před rokem. Těží...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz