Není koruna jako koruna

aktualizováno 
Ačkoli jsme již několik měsíců členy EU a snažíme se s Evropou srovnat krok v různých odvětvích, v bankovním sektoru a zvláště ve výši bankovních poplatků se nám to nedaří. České banky své služby stále nezlevňují a aby svým klientům udělaly radost, tak zveřejňují stále vyšší zisky. Je tomu tak i v jiných zemích EU?

Pokud se podíváme do okolních zemí Evropy a začneme porovnávat, tak zjistíme, že mezi nejlevnější ve středoevropském regionu patří rakouské banky. Díky obsáhlému bankovnímu trhu a tvrdé konkurenci (funguje zde na 900 nezávislých bank), za bankovní služby zaplatíte jen okolo 1 000 korun (35 EUR) ročně. V tomto poplatku mají klienti zahrnuty služby za vedení účtu, vystavení platební karty, všechny platební transakce (včetně transakcí v samoobslužné zóně a transakcí přímého bankovnictví). Zvlášť zpoplatněny jsou pouze operace na přepážce banky. Tato cena je například o třetinu nižší než u bank v Německu nebo Itálii.

V případě, že se přesuneme severněji od české kotliny - do Švédska, zažijeme ještě větší překvapení. Banky zde hýčkají své klienty opravdu minimálními poplatky a otevření bankovního účtu, nebo jeho zrušení, je na rozdíl od ČR banální procedurou.

NENECHTE SI UJÍT
Zlato
Je zlato lepší než akcie?
V posledních několika letech se zlato jevilo jako velmi výhodná investice. Je to ale to „pravé ořechové“?

bič
Diskriminaci se musíte bránit
Znevýhodňování při hledání práce nebo přímo v práci zažila přibližně každá třetí žena v Česku.


Guláš
Hotová jídla dopadla až na výjimky nevalně
Testem prošlo celkem třináct chlazených hotových jídel osmi výrobců, které redakce nakoupila v pražských hypermarktech.

Pokud se dostavíte na přepážku švédské banky (např. Nordea, či Skaninaviska Enskilda Banken) a chcete si otevřít účet, musíte předložit potřebné doklady (průkaz totožnosti). Společně s otevřením běžného účtu získáte automaticky bezplatné zasílaní výpisu z účtu, přístup k přímému bankovnictví (internetbanking, telebanking, GSM banking), výběry z bankomatu zdarma u všech bankovních domů v zemi. V porovnání s českými bankami již zde nalezneme několik rozdílů. Přinejmenším bezplatné přímé bankovnictví či výpis z účtu. Tyto služby nabízí většina českých bank zdarma pouze v rámci svých balíčků služeb.

Platební karta je vydána k účtu během 4 pracovních dnů. Je za ni účtován roční poplatek mezi 195 až 295 švédskými korunami podle typu karty (kurz SEK k 1.10.2004 -  3,50 Kč). Další provoz karty je však zpoplatněn pouze v případě, že ji použijete pro výběr hotovosti v zahraničí (mimo Evropskou unii, kde je výběr bez poplatku), a to ve výši okolo 10 švédských korun. Rozdíl poplatků u platebních karet je už markantnější. Jen málokterá banka v ČR nabízí klientům výběr z vlastního bankomatu zdarma (např. Živnobanka) natož z bankomatu jiné banky. Poplatky jsou při takovém výběru v řádu desítek korun.

Platby z běžných účtů je možné provádět podobně jako v ČR pomocí inkas a trvalých, či jednorázových příkazů. Poplatky u těchto transakcí jsou opět nulové. Zadat je lze buď pomocí žirového formuláře (privatgirot), což je soupiska všech příkazů, kterými si přejete zatížit svůj účet, nebo povolením automatických převodů (autogirot). Při srovnání s našimi bankami opět vítězí švédské. I v Česku je možné zadat trvalý příkaz či inkaso zdarma. Změny a zrušení vám však banky již zpoplatní. Částka se pohybuje kolem 30 korun za jeden příkaz.

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

Kanály přímého bankovnictví jsou jak v ČR, tak ve Švédsku přístupné v podobném rozsahu. Na běžném účtu lze provádět aktivní i pasivní operace (zadání platebních příkazů, zjištění pohybů na účtu). Přístup máte i ke koupi a prodeji podílových listů fondů, či akcií. Existuje zde i spojení a náhled na váš účet vedený u daňového úřadu. Poplatky jsou opět v případě běžného účtu nulové, a to jak za vydání přístupových hesel, tak za provádění operací. U investic do fondů a akcií jsou účtovány poplatky s nimi spojené. Rozdíly v poplatcích tedy opět najdeme. Za platby zadané v ČR pomocí kanálů přímého bankovnictví totiž platíte v řádu několika korun.

Poplatky (průměrná cena) Švédsko České republika
Vedení běžného účtu měsíčně 0 SEK 15 - 400 Kč
Výpis měsíčně 0 SEK 10 - 100 Kč
Platební karta / roční vedení 195 - 295 SEK 0 - 3000 Kč
Přímé bankovnictví měsičně 0 SEK 25 - 50 Kč
Výběr z ATM vlastní / cizí banky 0 SEK 5 Kč / 30 Kč
Platební příkaz zadaný kanálem přímého bankovnictví 0 SEK 2 - 7 Kč
Trvalý příkaz (zřízení, změna, zrušení) 0 SEK 0 Kč / 30 Kč / 30 Kč
Zrušení běžného účtu 0 SEK 200 - 400 Kč

Pozn.: ČNB kurz SEK dne 1.10.2004 -  3,50 Kč

Zdroj: ceníky bank

Jak vyplývá z výše uvedené tabulky, většina poplatků účtovaných českými bankami klientům je těm švédským naprosto cizí. To vyvolává otázku, kde švédské banky berou své zisky. Lze snad spatřovat odpověď v zadluženosti švédských domácností, která představuje celých 70 %, což se musí projevit na výši příjmů švédských bank z poskytování úvěrů domácnostem? Nebo snad umí švédské banky celkově lépe hospodařit? A nebo jsou snad nízké náklady jejich bank spojené s bojem o klienty, kteří nejsou oproti našim ochotni tolerovat poplatky za operace s jejich vlastními financemi? 

spoření

Proč (ne)vsadit na spořící účet.
Bankovní vklady: jistota i riziko - více čtěte ZDE.

Pokud jsou vám nulové poplatky sympatické a rádi byste se jich dočkali i v ČR, máte pouze dvě možnosti. Buď budete pasivně vyčkávat, že  naše banky začnou v rámci konkurenčního boje poplatky snižovat a zvyšovat své zisky v jiných částech bankovního sektoru než jsou běžné účty drobné klientely (což ovšem může trvat roky) a nebo se poohlédnete po nejlevněšjí bance na trhu, které svěříte správu vašich financí. Kdyby takto aktivně postupovala významná část české bankovní klientely, která je dosud příliš loajální vůči svému bankovnímu domu, banky by musely uznat, že není jiná cesta než zlevňovat. Každá z nich by si totiž ztrátu současných klientů pořádně rozmyslela. 

Máte zkušenosti s bankovními domy v zahraničí? Jak jste spokojeni s jejich poplatky? Myslíte si, že české banky poskytují služby kvalitativně adekvátní výši poplatků, které si účtují? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz