Nenechte si z penze ukrojit více než musíte

aktualizováno 
Způsobů, jak ukončit penzijní připojištění, je několik a pokud si účastník penzijního připojištění může způsob výplaty zvolit, tak by se měl důkladně seznámit i s daňovými dopady takové výplaty. Jak si užít z naspořených peněz na důchod maximum?

Řidič, důchodce | foto: Profimedia.cz

Zákonodárce sice aplikuje u všech způsobů totožnou formu zdanění (srážkovou daň), ale liší se na jedné straně sazby této daně a také dokonce základ, ze kterého se tato daň počítá. Pojďme se podívat, kolik si od vás stát vezme v případě, že se rozhodnete si sáhnout na své peníze v penzijním připojištění.

Penzijní připojištění je ze strany manažerů penzijních fondů doporučováno již pro příslušníky nejmladší generace, avšak jeho finanční výhodnost v horizontu cca 40 let (horizont odchodu dvacetiletého účastníka do důchodu) je přinejmenším diskutabilní. Nezřídka se tedy stává, že účastník penzijního připojištění v důsledku finanční tísně takovou smlouvu zruší dříve než mu vznikne nárok na vyplacení jednorázového vyrovnání nebo penze.

U odbytného je srážková daň nejvyšší – 25 %

Odbytné náleží takovému účastníkovi penzijního připojištění, který platil příspěvky přinejmenším po minimální dobu stanovenou penzijním plánem (obvykle 12 měsíců) a dochází k předčasnému ukončení smlouvy (buď projevem vůle účastníka anebo úmrtím –  ve prospěch oprávněných osob). Výši odbytného stanovuje penzijní fond jako součet všech příspěvků zaplacených účastníkem a podílu na výnosech vyplývajících z těchto příspěvků.

Je logické, že i u předčasně ukončených smluv stát účastníkovi posílá státní příspěvek. Odbytné ovšem z titulu předčasně ukončené smlouvy nezahrnuje státní příspěvky a ani podíly na výnosech plynoucí z těchto státních příspěvků.

Konečnou srážkovou daň sráží a odvádí penzijní fond a z příslušných ustanovení Zákona o daních z příjmů je zřejmé, že účastník již přijatou částku okleštěnou o srážkovou daň nemusí nikde dál uvádět či zdaňovat. Tento princip zdanění je totožný i pro případ jednorázového vyrovnání a vyplácené penze, kterým se budu věnovat později. Velkou nevýhodou je v případě odbytného sazba daně ve výši 25 %.

popisekKDY ODEJÍT DO DŮCHODU
Která kritéria jsou kličová?

Jednorázové vyrovnání – nižší daň, avšak nelze snížit základ daně o příspěvky zaměstnavatele

Výplata formou jednorázového vyrovnání již náleží do skupiny typu výplaty odpovídající záměru zákonodárce. Tím bylo bezesporu odložení spotřeby poplatníka ve prospěch tvorby finanční rezervy určené na důstojné stáří. Jednorázové vyrovnání náleží takovým účastníkům penzijního připojištění, kteří splňují podmínky pro vznik nároku na starobní, invalidní nebo výsluhovou penzi.

Slabinou tohoto způsobu výplaty je fakt, že základ pro výpočet srážkové daně lze snížit pouze o příspěvky zaplacené poplatníkem (účastníkem PP) a o státní příspěvky. V tomto případě není možné snížit základ daně o eventuální příspěvky zaměstnavatele placené po 1.1.2000. To může být nevýhodné zejména v případech, kdy příspěvky zaměstnavatele hrály podstatnou roli při tvorbě finanční rezervy v rámci penzijního připojištění. Asi není nutné čtenáři zdůrazňovat, že zde se aplikuje v porovnání s odbytným nižší sazba srážkové daně – 15 %.

Výplata formou penze – vyplatí se zejména u vyššího podílu příspěvků zaměstnavatele

Z pohledu státu nejoblíbenější formou výplaty penzijního připojištění je dávka typu penze. I ta je zdaňována 15% srážkovou daní, kterou odvádí do rozpočtu penzijní fond přímo za účastníka penzijního připojištění. Hlavním rozdílem v porovnání s jednorázovým vyrovnáním je fakt, že základ daně lze ponížit i o příspěvky zaměstnavatele – a to o příspěvky poukázané na penzijní pojištění před i po 1.1.2000.

Každý si dokáže určitě spočítat daňový dopad tohoto rozdílu u smluv, kde podstatná část vytvořené rezervy pochází právě od příspěvku zaměstnavatele. Na druhé straně si dovolím odbočit od daňové analýzy spíše do oblasti finančního poradenství.

Realitou českého trhu penzijního připojištění je fakt, že jednorázové vyrovnání je v porovnání s dávkami penzí v naprosté převaze. Svoji roli buď hraje psychologie osobnosti (určitá skepse účastníků ohledně jejich dlouhověkosti) anebo příspěvky zaměstnavatelů nehrají zatím ve smlouvách penzijního připojištění podstatnou úlohu. Dalším bodem k úvaze může být vlastní nastavení úmrtnostních tabulek ovlivňujících výši penzí. Všechny tyto okruhy by možná mohly podnítit zajímavou diskusi k tomu komentáři.

Ale zkusme si ještě zrekapitulovat zásady zdaňování výplaty penzijního připojištění v souhrnné tabulce.

Druh dávky

Odbytné

Jednorázové vyrovnání

Dávky penzí

Výše daně

25%

15%

15%

Typ daně

srážková

srážková

srážková

Daňové povinnosti poplatníka

žádné

žádné

žádné

Základ pro výpočet daně

Příspěvky účastníka a podíl na výnosech z nich

Poníží se o příspěvky účastníka a státní příspěvky

Poníží se o příspěvky zaměstnance, státní příspěvky a příspěvky zaměstnavatele

Poznámka

Účastník nemá nárok na výplatu státních příspěvků a podílů na výnosech z nich

   

Závěrem lze konstatovat, že velmi důležitým faktorem pro volbu dávky z pohledu účastníka by měl být přístup zaměstnavatele k účasti či neúčasti na penzijním připojištění. U štědrých zaměstnavatelů by měl účastník přinejmenším přemýšlet o dávkách ve formě penzí.

 

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Zmapováno: Stavební spoření zhodnotí úspory ročně o více než 3,6 %

Spořit prostřednictvím stavebního spoření se vyplácí. Jako jeden z mála spořicích produktů dokáže porazit inflaci. Nové...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT STACIONÁRNÍCH ZAŘÍZENÍ – BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz