Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 27. května 2022 Valdemar

TOP 5 nejlepších běžných účtů: jedničkou je MONETA, překvapila ČS

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů určených občanům se radikálně změnil. Bankovní účty se nyní výrazně liší v úrovni přímého bankovnictví i v možnostech obsluhy. Vedení zdarma včetně běžných transakcí je již běžnou praxí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z analýzy, kterou ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborného portálu Finparáda.cz mapujeme situaci na bankovním trhu.

V březnové analýze běžných bankovních účtů bylo hodnoceno celkem 16 bankovních institucí, posuzován byl vždy jeden, nejvýše dva nejvýhodnější účty dané banky určené pro občany. Do srovnání nebyly zařazeny účty pro top klienty, studenty a jiné specifické skupiny osob.

Nová metodika hodnocení

Analytici společnosti Scott & Rose tentokrát provedli hodnocení běžných účtů podle inovované metodiky. Větší důležitost a váhu nově dostal parametr hodnotící úroveň přímého bankovnictví a moderních technologií. Větší důraz v hodnocení má nově i dostupnost bankomatů a vkladomatů. Parametr, který sleduje celkové náklady na vedení účtu, má hodnocení naopak menší váhu.

Parametry hodnocení:

 • 35 % cena, náklady na vedení účtu (dříve 60 %)
 • 30 % přímé bankovnictví a nové technologie (dříve 10 %)
 • 15 % komplexnost nabídky k účtu (dříve 15 %)
 • 15 % dostupnost poboček a bankomatů (dříve 10 %)
 • 5 % srozumitelnost ceníku, internetových stránek (dříve 5 %)
  Zdroj: Finparáda

A proč došlo ke změně metodiky? Většina běžný bankovních účtů na trhu je již tak zvaně bezpoplatková. To znamená, že vedení účtu je pro klienty zdarma, nebo si banka za vedení nic neúčtuje, když klient splní určitý předepsaný obrat či podmínku. Bez poplatku jsou také běžné transakce, jako například příchozí platby, výběry z vlastních bankomatů či třeba elektronické výpisy. 

„Proto je z tohoto pohledu srovnání běžných účtů velmi vyrovnané a minimální rozdíly mezi nimi lze najít pouze u málo využívaných služeb,“ vysvětluje Michal Mošnička, hlavní analytik společnosti Scott & Rose.

Běžné účty se však podle Michala Mošničky nyní velmi liší v úrovni přímého bankovnictví, přes které je možné běžný účet snadno, rychle a pohodlně obsluhovat. Obdobné rozdíly jsou i v hodnocení klientské přívětivosti jednotlivých aplikací, kdy u jedné aplikace najde klient základní volbu na jedno kliknutí, zatímco u druhé musí projít několika kliky, což vyžaduje větší pozornost a stojí i čas. Nová metodika proto umožňuje dívat se na běžné účty aktuálnější optikou. Žebříček nejlepší pětice běžných účtů na bankovním trhu je tak plný změn.

TOP 5 nejlepších běžných účtů – březen 2021

Jedničkou nadále zůstává Tom účet Plus od MONETA Money Bank a druhé místo nově patří Raiffeisenbank. Na třetí příčku vyskočila Air Bank, na čtvrtém místě se objevila Česká spořitelna a žebříček uzavírá Equa bank, která tentokrát skončila na pátém místě.

Česká spořitelna se Standardním účtem, je přitom v žebříčku podle analytiků překvapením. „Tento účet banka nabízí od srpna loňského roku, a stal se nemalou konkurencí ostatním bankám a běžným účtům,“ komentuje výsledky analýzy Valerie Koubová, analytička společnosti Scott & Rose.

Žebříček nejlepších běžných účtů – březen 2021
PořadíBankaBěžný účet
1.MONETA Money BankTom účet Plus
2.RaiffeisenbankChytrý účet
3. Air BankBěžný účet
4.Česká spořitelnaStandardní účet
5.Equa bankBěžný účet
Zdroj: Finparáda, březen 2021

Běžné účty a další trendy

U všech bank na českém trhu je dnes možné sjednat běžný účet zcela online prostřednictvím webových stránek. Sjednat běžný účet přes mobilní aplikaci je však v současné době možné pouze u některých bank, jedná se přibližně o polovinu bank na českém trhu, které toto umožňují.

„Vzhledem k stále sílícímu trendu ve využívání moderních bankovních digitálních technologií, zejména právě mobilního bankovnictví, lze však předpokládat, že banky budou o tuto možnost své mobilní aplikace rozšiřovat. Během března letošního roku oznámila možnost online sjednání běžného účtu prostřednictvím mobilní aplikace například Fio banka a Raiffeisenbank,“ poznamenává Michal Mošnička.

Hodnocení nejlepších běžných účtů

1.Tom účet Plus od MONETA Money Bank

Tom účet Plus nabízí MONETA od poloviny loňského roku. Vedení účtu, stejně jako běžné bankovní operace včetně okamžitých plateb jsou zdarma. Banka k tomuto účtu také poskytuje veškeré výběry z bankomatů zdarma, a to včetně cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Běžný účet lze sjednat online, platit je možné pomocí všech dostupných metod, tj. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. „Z naší analýzy vyplývá, že i mobilní bankovní aplikace Smart Banka patří k nejlepším na trhu. Lze v ní mimo jiné sjednat až sedm produktů z nabídky banky,“ komentuje Mošnička.

Úroková sazba na běžném účtu je nulová, nicméně je možné si sjednat spořicí účet s bonusovou úrokovou sazbou 0,50 % p.a. bez omezení výše vkladu. Síť poboček a bankomatů je rovněž rozsáhlá.

2.CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank

CHYTRÝ účet je veden zcela zdarma, a to včetně příchozích i odchozích plateb, zdarma jsou i okamžité platby. Výběry z vlastních i cizích bankomatů jsou rovněž bez poplatku. „U Raiffeisenbank jsme zaznamenali největší progres v počtu nových funkcionalit ve smartbankingu během posledních let. Sjednat v něm lze až šest produktů z nabídky banky, nově také právě běžný účet,“ hodnotí analytik. Banka nabízí platby pomocí služeb Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay a vlastní aplikace RaiPay. 

Úroková sazba na CHYTRÉM účtu je nulová. Lze si však sjednat Spořicí účet XL, který je úročen bonusovou sazbou 0,60 % p.a. pro vklady do 150 tisíc Kč při aktivním využívání účtu.

3.Běžný účet od Air Bank s nově nabízeným

Běžný účte, který sjednotil Malý a Velký tarif, je poskytován zdarma, standardní transakce jako příchozí/odchozí platby včetně zahraničních jsou také zdarma. Klient neplatí ani za výběry z bankomatů vlastní sítě, u výběru z cizího bankomatu si však připlatíte 35 Kč za výběr, případně lze za měsíční poplatek 100 Kč vybírat neomezeně z cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Samozřejmostí je sjednání účtu online a platby jako Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay. 

„Mobilní aplikaci My Air hodnotíme jako nadstandardní, přes smartbanking můžete sjednat až čtyři produkty z nabídky banky,“ poznamenává analytička Koubová. 

Běžný účet není úročen, na spořicím účtu je pak možné získat bonusovou sazbu 0,60 % p.a. (pro vklady do 250 tisíc Kč, stačí provést 5x měsíčně platbu kartou).

4.Standardní účet od České spořitelny

Stejně jako předchozí účty je Standarní účet nabízen zcela zdarma včetně standardních transakcí a služeb. Ani výběry z vlastních bankomatů banka nezpoplatňuje. Z cizích bankomatů a bankomatů v zahraničí pak za výběr zaplatíte 40 Kč. Banka má nejširší síť poboček a bankomatů, v tuzemsku lze tedy očekávat, že cizí bankomat využijete jen zřídka. 

Běžný účet lze založit online, platit je možné prostřednictvím Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Smartbanking je hodnocen nadprůměrně, v aplikaci lze sjednat až pět produktů z nabídky banky. Standard účet není úročen, v případě sjednání spořicího účtu je možné získat sazbu až 0,20 % p.a.

5.Běžný účet od Equa bank

Tento účet je rovněž nabízen zcela zdarma a bez poplatků za běžné transakce. Dokonce u něj nezaplatíte ani za výběry z bankomatů, a to nehledě na to, zda se jedná o vlastní bankomat (vlastní bankomatová síť je však značně omezená), nebo o bankomaty jiných bank v tuzemsku i v zahraničí. 

Equa bank však mírně „pokulhává“ v oblasti smartbankingu za ostatními umístěnými bankami. Na rozdíl od předchozích bank lze platby provádět pouze pomocí Google Pay a Apple Pay. Běžný účet je úročen 0,01 % p.a., na Spořicím účtu HIT je pak bonusová sazba 0,70 % p.a. (pro vklady do 200 tisíc Kč, podmínkou je provedení tří plateb nebo aktuální hodnota investic minimálně 50 tisíc Kč).

Autor:
 • Nejčtenější

Bydlení v nedohlednu? Pro řadu mladých je to už tvrdá realita

Nové bydlení plánuje v tomto roce 150 000 mladých lidí ve věku 26 až 36 let. Jaké jsou jejich představy? Kolik si půjčí...

Je tu skvělý tým i dobrá káva, říká ukrajinská medička, posila u Paula

Doma studovala medicínu a při tom pracovala jako kosmetička. Pak přišla válka, dvaadvacetiletá Simona opustila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak nejlépe spořit dětem? Co nabízejí banky a co radí odborník

Do prasátka, do matrace, na stavebko nebo rovnou na penzijko? Možností, jak spořit dětem, je víc. Některé banky dokonce...

KVÍZ: Daní se výhra a patří i manželce? Na co si dát pozor při sázení?

Vidina výhry v loterii, kartách nebo ruletě je jistě lákavá. Určitě je ale dobré mít aspoň základní přehled. Nejen jak...

Vyšší benefit na „penzijko a životko“ je lepší než zvýšení hrubé mzdy

Penzijní spoření a životní pojištění jsou finanční produkty, na které může zaměstnanci daňově přispívat zaměstnavatel....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Chceme být nejodpovědnější banka na trhu, říká šéf Partners banky

Nejsme kopií služeb šitých na míru jinému trhu, které se ohýbají tak, aby byly v tuzemsku atraktivní. Očekáváme...

Zmapovali jsme aktuálně nejlepší spořicí účty. Bodují tři banky

Úrokové sazby na spořicích účtech rostou. K vylepšení sazeb na spořicích účtech se postupně přidávají další banky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TOP finanční produkty roku má MONETA, Trinity, KB, Hello bank a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2021 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

Případ Sberbank ukázal na jednu ze slabin bankovního trhu

Co platí dnes, nemusí platit zítra. V Česku se o tom přesvědčily tisíce klientů z řad domácností, ale třeba i další...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...