Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

TOP 5 nejlepších běžných účtů: jedničkou je MONETA, překvapila ČS

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů určených občanům se radikálně změnil. Bankovní účty se nyní výrazně liší v úrovni přímého bankovnictví i v možnostech obsluhy. Vedení zdarma včetně běžných transakcí je již běžnou praxí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z analýzy, kterou ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborného portálu Finparáda.cz mapujeme situaci na bankovním trhu.

V březnové analýze běžných bankovních účtů bylo hodnoceno celkem 16 bankovních institucí, posuzován byl vždy jeden, nejvýše dva nejvýhodnější účty dané banky určené pro občany. Do srovnání nebyly zařazeny účty pro top klienty, studenty a jiné specifické skupiny osob.

Nová metodika hodnocení

Analytici společnosti Scott & Rose tentokrát provedli hodnocení běžných účtů podle inovované metodiky. Větší důležitost a váhu nově dostal parametr hodnotící úroveň přímého bankovnictví a moderních technologií. Větší důraz v hodnocení má nově i dostupnost bankomatů a vkladomatů. Parametr, který sleduje celkové náklady na vedení účtu, má hodnocení naopak menší váhu.

Parametry hodnocení:

 • 35 % cena, náklady na vedení účtu (dříve 60 %)
 • 30 % přímé bankovnictví a nové technologie (dříve 10 %)
 • 15 % komplexnost nabídky k účtu (dříve 15 %)
 • 15 % dostupnost poboček a bankomatů (dříve 10 %)
 • 5 % srozumitelnost ceníku, internetových stránek (dříve 5 %)
  Zdroj: Finparáda

A proč došlo ke změně metodiky? Většina běžný bankovních účtů na trhu je již tak zvaně bezpoplatková. To znamená, že vedení účtu je pro klienty zdarma, nebo si banka za vedení nic neúčtuje, když klient splní určitý předepsaný obrat či podmínku. Bez poplatku jsou také běžné transakce, jako například příchozí platby, výběry z vlastních bankomatů či třeba elektronické výpisy. 

„Proto je z tohoto pohledu srovnání běžných účtů velmi vyrovnané a minimální rozdíly mezi nimi lze najít pouze u málo využívaných služeb,“ vysvětluje Michal Mošnička, hlavní analytik společnosti Scott & Rose.

Běžné účty se však podle Michala Mošničky nyní velmi liší v úrovni přímého bankovnictví, přes které je možné běžný účet snadno, rychle a pohodlně obsluhovat. Obdobné rozdíly jsou i v hodnocení klientské přívětivosti jednotlivých aplikací, kdy u jedné aplikace najde klient základní volbu na jedno kliknutí, zatímco u druhé musí projít několika kliky, což vyžaduje větší pozornost a stojí i čas. Nová metodika proto umožňuje dívat se na běžné účty aktuálnější optikou. Žebříček nejlepší pětice běžných účtů na bankovním trhu je tak plný změn.

TOP 5 nejlepších běžných účtů – březen 2021

Jedničkou nadále zůstává Tom účet Plus od MONETA Money Bank a druhé místo nově patří Raiffeisenbank. Na třetí příčku vyskočila Air Bank, na čtvrtém místě se objevila Česká spořitelna a žebříček uzavírá Equa bank, která tentokrát skončila na pátém místě.

Česká spořitelna se Standardním účtem, je přitom v žebříčku podle analytiků překvapením. „Tento účet banka nabízí od srpna loňského roku, a stal se nemalou konkurencí ostatním bankám a běžným účtům,“ komentuje výsledky analýzy Valerie Koubová, analytička společnosti Scott & Rose.

Žebříček nejlepších běžných účtů – březen 2021
PořadíBankaBěžný účet
1.MONETA Money BankTom účet Plus
2.RaiffeisenbankChytrý účet
3. Air BankBěžný účet
4.Česká spořitelnaStandardní účet
5.Equa bankBěžný účet
Zdroj: Finparáda, březen 2021

Běžné účty a další trendy

U všech bank na českém trhu je dnes možné sjednat běžný účet zcela online prostřednictvím webových stránek. Sjednat běžný účet přes mobilní aplikaci je však v současné době možné pouze u některých bank, jedná se přibližně o polovinu bank na českém trhu, které toto umožňují.

„Vzhledem k stále sílícímu trendu ve využívání moderních bankovních digitálních technologií, zejména právě mobilního bankovnictví, lze však předpokládat, že banky budou o tuto možnost své mobilní aplikace rozšiřovat. Během března letošního roku oznámila možnost online sjednání běžného účtu prostřednictvím mobilní aplikace například Fio banka a Raiffeisenbank,“ poznamenává Michal Mošnička.

Hodnocení nejlepších běžných účtů

1.Tom účet Plus od MONETA Money Bank

Tom účet Plus nabízí MONETA od poloviny loňského roku. Vedení účtu, stejně jako běžné bankovní operace včetně okamžitých plateb jsou zdarma. Banka k tomuto účtu také poskytuje veškeré výběry z bankomatů zdarma, a to včetně cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Běžný účet lze sjednat online, platit je možné pomocí všech dostupných metod, tj. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. „Z naší analýzy vyplývá, že i mobilní bankovní aplikace Smart Banka patří k nejlepším na trhu. Lze v ní mimo jiné sjednat až sedm produktů z nabídky banky,“ komentuje Mošnička.

Úroková sazba na běžném účtu je nulová, nicméně je možné si sjednat spořicí účet s bonusovou úrokovou sazbou 0,50 % p.a. bez omezení výše vkladu. Síť poboček a bankomatů je rovněž rozsáhlá.

2.CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank

CHYTRÝ účet je veden zcela zdarma, a to včetně příchozích i odchozích plateb, zdarma jsou i okamžité platby. Výběry z vlastních i cizích bankomatů jsou rovněž bez poplatku. „U Raiffeisenbank jsme zaznamenali největší progres v počtu nových funkcionalit ve smartbankingu během posledních let. Sjednat v něm lze až šest produktů z nabídky banky, nově také právě běžný účet,“ hodnotí analytik. Banka nabízí platby pomocí služeb Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay a vlastní aplikace RaiPay. 

Úroková sazba na CHYTRÉM účtu je nulová. Lze si však sjednat Spořicí účet XL, který je úročen bonusovou sazbou 0,60 % p.a. pro vklady do 150 tisíc Kč při aktivním využívání účtu.

3.Běžný účet od Air Bank s nově nabízeným

Běžný účte, který sjednotil Malý a Velký tarif, je poskytován zdarma, standardní transakce jako příchozí/odchozí platby včetně zahraničních jsou také zdarma. Klient neplatí ani za výběry z bankomatů vlastní sítě, u výběru z cizího bankomatu si však připlatíte 35 Kč za výběr, případně lze za měsíční poplatek 100 Kč vybírat neomezeně z cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Samozřejmostí je sjednání účtu online a platby jako Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay. 

„Mobilní aplikaci My Air hodnotíme jako nadstandardní, přes smartbanking můžete sjednat až čtyři produkty z nabídky banky,“ poznamenává analytička Koubová. 

Běžný účet není úročen, na spořicím účtu je pak možné získat bonusovou sazbu 0,60 % p.a. (pro vklady do 250 tisíc Kč, stačí provést 5x měsíčně platbu kartou).

4.Standardní účet od České spořitelny

Stejně jako předchozí účty je Standarní účet nabízen zcela zdarma včetně standardních transakcí a služeb. Ani výběry z vlastních bankomatů banka nezpoplatňuje. Z cizích bankomatů a bankomatů v zahraničí pak za výběr zaplatíte 40 Kč. Banka má nejširší síť poboček a bankomatů, v tuzemsku lze tedy očekávat, že cizí bankomat využijete jen zřídka. 

Běžný účet lze založit online, platit je možné prostřednictvím Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Smartbanking je hodnocen nadprůměrně, v aplikaci lze sjednat až pět produktů z nabídky banky. Standard účet není úročen, v případě sjednání spořicího účtu je možné získat sazbu až 0,20 % p.a.

5.Běžný účet od Equa bank

Tento účet je rovněž nabízen zcela zdarma a bez poplatků za běžné transakce. Dokonce u něj nezaplatíte ani za výběry z bankomatů, a to nehledě na to, zda se jedná o vlastní bankomat (vlastní bankomatová síť je však značně omezená), nebo o bankomaty jiných bank v tuzemsku i v zahraničí. 

Equa bank však mírně „pokulhává“ v oblasti smartbankingu za ostatními umístěnými bankami. Na rozdíl od předchozích bank lze platby provádět pouze pomocí Google Pay a Apple Pay. Běžný účet je úročen 0,01 % p.a., na Spořicím účtu HIT je pak bonusová sazba 0,70 % p.a. (pro vklady do 200 tisíc Kč, podmínkou je provedení tří plateb nebo aktuální hodnota investic minimálně 50 tisíc Kč).

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové...

KVÍZ: Věcné břemeno či nájemní smlouva. Znáte rizika při koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti znamená vysokou finanční investici, přesto si řada zájemců předem nezjišťuje všechny možné nedostatky...

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Efekt rámování má tisíce podob. Ovlivňuje i vaše rozhodování?

Jsou pro nás při rozhodování důležitější fakta, nebo způsob, jak nám jsou prezentována? Či, vyjádřeno jinak, hodnotíme...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

 • Další z rubriky

Uzavření „stavebka“ online zabere patnáct minut. Víte, co si ohlídat?

Sjednat si stavební spoření bez fyzické návštěvy pobočky umožňují dnes všechny tuzemské stavební spořitelny v několika...

Jak nejlépe na stavební spoření: Osm podpor není UFO

Vzal jsem si úvěr na nový kotel a ještě musím do konce roku stihnout uzavřít další stavebko, řekl mi mezi řečí kamarád....

Rodí se další ryze česká banka. Máme silné trumfy, říká šéf Partners

Skupina Partners má v plánu otevřít vlastní banku. Ta má nabízet snadnou obsluhu i finanční produkty napříč celým...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Equa, Hello bank, MONETA i KB

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2020 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů Equa bank...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÉR 2 nebo 3 SMĚNY (23.-27.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...