Na změnu penzijního fondu máte nejvyšší čas

aktualizováno 
Kdo už má penzijní připojištění a chce dál spořit podle starých podmínek, má nyní poslední šanci změnit společnost. Podle zákona je na to čas do konce měsíce. Později to totiž nepůjde.
Když budete mezi sebou porovnávat jednotlivé penzijní fondy, nedívejte se jen na zisk, ale i na to, jak velké má fond náklady. Ilustrační snímek

Když budete mezi sebou porovnávat jednotlivé penzijní fondy, nedívejte se jen na zisk, ale i na to, jak velké má fond náklady. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I s výpovědí původnímu fondu se to však nestíhá ze dne na den. Doporučené datum, kdy podepsat novou smlouvu, je proto podle finančních poradců 20. únor 2012. 

Potřebuji vůbec změnu?

Možná o změně fondu přemýšlíte už nějakou dobu, sledujete tabulky připsaných úroků, náklady na provoz fondu... V tom případě neváhejte.

Když vás však v tuto dobu osloví neznámý finanční poradce a na změnu tlačí s tím, že váš fond je pomalu před krachem, buďte opatrní. Nejspíš je to jeden z těch, kteří vás ještě na poslední chvíli chtějí dostat k jiné společnosti a získat za to provizi.

Proč to (ne)stihnout do konce února

Odměnou za to, že přestup stihnete v únorovém termínu, je to, že budete spořit "postaru" - váš fond se nedostane do ztráty a budete mít nárok na výsluhovou penzi, pokud ji máte v původní smlouvě sjednanou.

Přejít do nového systému budete moci, ale nebudete muset. Naopak z nového systému doplňkového penzijního spoření se nebude možné do konzervativnějších transformovaných fondů vrátit zpátky. Jejich výhodou však je, že lze vybírat z několika investičních strategií. Ti, kdo budou šetřit ještě 10 a více let, tak mohou zvolit dynamičtější způsob spoření s předpokladem vyššího výnosu.

Kolik vám nově přispěje stát

vlastní úložka   od státu

do 299                   0

300                      90

400                    110

500                    130

600                    150

700                    170

800                    190

900                    210

1 000                 230

Pozn.: Úložka i podpora měsíčně v Kč

Do listopadu lze uzavřít smlouvu podle starých pravidel

Jestliže penzijní připojištění ještě nemáte, nemusíte spěchat. Na výběr fondu máte dost času. Kdo stihne uzavřít smlouvu do konce listopadu, bude spořit ještě podle starých podmínek. Sám se pak může rozhodnout, zda zůstane v transformovaném fondu, nebo přejde do dynamičtějšího doplňkového penzijního spoření.

Státní podpora se změní všem

To, jestli budete spořit ve starém, nebo v novém penzijním připojištění, nemá žádný vliv na výši státní podpory. Ta se změní pro všechny a od ledna 2013 bude přiznávána podle tabulky vlevo.

Ještě než se rozhodnete fond změnit, podívejte se, jaké výnosy měly všechny současné penzijní fondy.

Jak si vedly penzijní fondy

  • Sepište smlouvu s penzijním fondem, pro který jste se rozhodli: na přepážce, prostřednictvím makléře nebo přes internet.
  • Současně s vyplněním nové smlouvy napíšete výpověď stávajícímu penzijnímu fondu - nový fond vám na to dá formulář. Pozor, podpisy na něm musí být úředně ověřené, takže budete muset jít s osobními doklady k notáři nebo na CzechPoint (na poštách i obecních úřadech) a oficiálně se podepsat až tam. Poplatek za ověření podpisu je 30 korun.
  • Nový fond potvrdí, že jste s ním sepsali smlouvu, a původnímu fondu formulář doručí sám.
  • Pokud jste u dosavadního fondu byli kratší dobu než pět let, budete platit poplatek. Všechny penzijní fondy si ho účtují v maximální možné výši 800 korun. Jestli se vás to týká, poplatek musíte zaplatit zvlášť, nestrhává se z naspořených peněz.
  • Když původní fond výpověď dostane, začne běžet výpovědní lhůta. Ta se počítá od prvního dne následujícího měsíce a je dvouměsíční.
  • Během výpovědní lhůty vám domů přijde dopis, ve kterém fond potvrdí ukončení. Druhý dopis od nového fondu bude obsahovat datum, od kterého vstoupí v platnost nová smlouva.
  • Ukončete dosavadní trvalý příkaz a zařiďte si nový k datu, které vám řekli. Pokud dostáváte příspěvek od zaměstnavatele, oznamte změnu i jemu. V určeném termínu původní fond převede všechny peníze, které jste u něho naspořili (včetně státních příspěvků, úroků, příspěvků zaměstnavatele) na váš nový účet. Nepřijdete ani o státní příspěvky, o které se žádalo dodatečně, i ty si fondy mezi sebou přepošlou.
  • Fond přechod nepovolí, když jste penzijní připojištění založili před kratší dobou, než je jeden rok. Druhý případ je ten, že spoříte už dlouho a máte nárok na penzi, starobní nebo výsluhovou. Není přitom podstatné, že jste o penzi nepožádali, samotný nárok stačí na to, aby vám fond přestup nepovolil.
  • Původní fond se vás možná nebude chtít vzdát, a tak vám pošle dopis, ve kterém slíbí nějaký bonus (případně bude vyhrožovat tím, že nějakou výhodu odejme). V tu chvíli dobře posuďte, proč jste se rozhodli pro jiný fond, a prohlédněte si i pravidla bonusu - často bývá podmíněn tím, že si na konci nevyzvednete všechny peníze najednou nebo že budete spořit ještě 15 let.
  • Pamatujte si, že po letošním únoru už nebude přechod k jinému fondu za starých podmínek možný. Neznamená to však, že musíte zůstat u své společnosti navěky, i kdyby se vám znelíbila. Přejít jinam bude možné i později, jen to bude již k fondu nového typu.

Co jsou to 3 pilíře důchodového systému

I. pilíř - Průběžný systém

Ten funguje dosud: kdo pracuje, platí důchodové pojištění a z něho stát financuje současné penze. Nikde se nic neukládá. Bude pokračovat dál, kdo chce, může část peněz vyvést do II. pilíře.

II. pilíř - Důchodové spoření

Novinka. Bude fungovat od roku 2013 a odvíjí se od pilíře prvního. Kdo chce, může státu posílat o tři procenta méně a spořit si je v důchodovém spoření. Podmínkou je přidat k tomu další dvě procenta ze mzdy. Mladí lidé se musí o vstupu (takzvaný opt-out) rozhodnout do svých 35 let. Komu již 35 let bylo, do 30. června 2013.

+ část peněz spoříte "pro sebe"

- na konci nedostanete peníze najednou, ale výhradně formou penze
- naspořené peníze budou předmětem dědictví jen za omezených podmínek

III. pilíř - Penzijní připojištění

Funguje již teď. Kdo chce, má dobrovolně uzavřeno penzijní připojištění u penzijního fondu. Zde bude možné jít dvěma cestami.

Staré penzijní připojištění - Fond se v roce 2013 přejmenuje na takzvaný transformační fond. Bude mít zachovány stejné podmínky, jako jsou dnes, jen se změní výše státní podpory. Mezi transformačními fondy nebude možné přecházet, půjde však měnit výši úložky. Kdo by chtěl mít transformovaný fond, musí smlouvu o penzijním připojištění uzavřít do listopadu 2012.

+ možnost uplatnit po 15 letech spoření výsluhovou penzi a vzít si polovinu naspořených peněz

+ neriskujete ztrátu, fond sice nemusí připsat nic, ale nemůže být v minusu

Nové penzijní připojištění - Novým způsobem budou ve třetím pilíři spořit ti, kdo uzavřou smlouvu po listopadu 2012, a ti, kdo dobrovolně přejdou z transformovaného fondu (zpět to možné nebude). Smlouva se bude uzavírat s penzijní společností a ta bude klientům nabízet doplňkové penzijní spoření.

+ klient sice nese vyšší riziko a může být některý rok i ve ztrátě, celkově by měl ale vydělávat víc díky možné dynamičtější strategii fondu

- nelze využít výsluhovou penzi

Penzijní připojištění obou typů (staré i nové) lze ve fázi spoření bez problémů dědit. Ve fázi výplaty penze podle toho, jaká penze byla sjednána.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz