Na důchod se ptejte předem. Vyhnete se šoku

aktualizováno 
Otevřít obálku s výpočtem starobního důchodu je stejně vzrušující jako vsadit v ruletě na obě barvy a jedno číslo. Víme, že nějaké peníze dostaneme, ale kolik to přesně bude, si netroufáme odhadovat. Zatímco ruleta je zábava, z penze budeme muset měsíc co měsíc žít.

Jsou lidé, kteří kroutí nad výší důchodu nevěřícně hlavou: doufali, že jim stát dá o nějakou stokorunu či tisícikorunu víc. Prudší povahy mohou dokonce jednat jako důchodce v Šumperku, který kvůli nízké penzi vyhrožoval úřednici okresní správy sociálního zabezpečení nájemným vrahem.

Ne všichni odcházející do důchodu si totiž umějí udělat představu o tom, s kolika penězi budou muset vyžít. Natož aby si uměli spočítat, co je pro ně výhodnější: odejít do penze dřív a třeba si přivydělávat jako důchodce, nebo naopak později, aby se konečná výše důchodu zvýšila o několik procent?

Průměrný starobní důchod se dnes pohybuje zhruba na úrovni 7400 korun. Přitom nejnižší penze může činit 2080 korun, nejvyšší vyplácená je v současné době okolo 30 000 korun. Jak uvedli na České správě sociálního zabezpečení, dostává ji jen asi pět lidí. 

Lepší se poradit než se divit

NENECHTE SI UJÍT
karta
Jak správně používat platební kartu
Většina z nás zapomíná, že je třeba s platební kartou zacházet opatrně a dodržovat určitá pravidla. Kdy můžeme udělat chybu?

uklízečky
Drbům lze zabránit otevřeností
Šéf se vás chystá povýšit? Našel jste si přítelkyni na pracovišti? Nebo jste těhotná a tajíte to, abyste nepřišla o prémie?

Lyže
Nebojte se cestovních kanceláří
Přibližně čtvrt milionu Čechů vyjede i letos lyžovat do Alp s tuzemskými cestovními kancelářemi. Jak solidně se firmy chovají k zákazníkům?

Proč někdo bere dva a jiný několik desítek tisíc? Při stanovení důchodu se vychází z doby pojištění a velikosti příjmů. Výpočet důchodu je pro laika velmi složitý, stejně jako zákon, ze kterého vychází. Přesto se vyplatí alespoň se o něj pokusit.

„Obecné informace o způsobu výpočtu, jakož i informativní nezávazný výpočet dávky v konkrétním případě může občan získat na okresní správě sociálního zabezpečení. Pracovníci by tu měli i poradit, kdy se konkrétnímu člověku vyplatí odejít do důchodu. Je třeba ale upozornit, že výpočet nelze provést, pokud nemá občan k dispozici veškeré podkladové materiály,“ říká Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení. Upozorňuje, že některé dokumenty jsou přitom soustředěny na České správě sociálního zabezpečení a jiné zase předkládá člověk až v rámci řízení o stanovení penze. Patří mezi ně doklady o studiu, vojenské službě či péči o děti. 
 
Pouze orientační výpočet

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

Pro výpočet důchodu je nutné doložit rovněž údaje o zaměstnání nebo podnikatelské činnosti, a ty může mít zase u sebe zaměstnavatel. „Proto je okresní správa sociálního zabezpečení obvykle schopna poskytnout pouze informaci o způsobu výpočtu tak, jak jej upravuje zákon o důchodovém pojištění. Případně na základě informativních údajů provést pouze nezávazný příklad výpočtu důchodu,“ dodává Fraňková.

Přibližnou částku lze ověřit také na některém z internetových finančních serverů, například www.duchodovareforma.cz, nebo se zeptat finančního poradce. Tato služba bude nejspíš placená, pokud radu neposkytne odborník, který se průběžně stará o vaše finance. Ale i v těchto případech získáte pouze orientační výpočet.

Konečnou výši penze lze ovlivnit správným rozhodnutím, kdy ze zaměstnání odejít. Na výši starobního důchodu má totiž zásadní vliv délka doby sociálního pojištění a výše příjmů dosažená v takzvaném rozhodném období, které v současné době začíná rokem 1986. Aby dostal člověk starobní penzi, musí být pojištěn nejméně 25 let. „Když tato podmínka splněna není, vzniká nárok na starobní důchod až po dosažení pětašedesáti let věku, pokud pojištění trvalo alespoň patnáct let,“ vysvětluje Alena Fraňková.

Velikost penze ovlivňuje i takzvaný výpočtový základ. Ten se každý rok mění a Česká správa sociálního zabezpečení z něj vychází při výpočtu výše penze. Pro informaci, zda nebude třeba výpočtový základ pro příští rok vyšší, a bylo by tedy výhodnější odchod do důchodu ještě odložit, je možné zajít opět na okresní správu sociálního zabezpečení.

Jakou budeme brát penzi? Na vyskakování to asi nebude. Dost záleží na tom, jak odchod ze zaměstnání načasujeme.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz