Na důchod se ptejte předem. Vyhnete se šoku

aktualizováno 
Otevřít obálku s výpočtem starobního důchodu je stejně vzrušující jako vsadit v ruletě na obě barvy a jedno číslo. Víme, že nějaké peníze dostaneme, ale kolik to přesně bude, si netroufáme odhadovat. Zatímco ruleta je zábava, z penze budeme muset měsíc co měsíc žít.

Jsou lidé, kteří kroutí nad výší důchodu nevěřícně hlavou: doufali, že jim stát dá o nějakou stokorunu či tisícikorunu víc. Prudší povahy mohou dokonce jednat jako důchodce v Šumperku, který kvůli nízké penzi vyhrožoval úřednici okresní správy sociálního zabezpečení nájemným vrahem.

Ne všichni odcházející do důchodu si totiž umějí udělat představu o tom, s kolika penězi budou muset vyžít. Natož aby si uměli spočítat, co je pro ně výhodnější: odejít do penze dřív a třeba si přivydělávat jako důchodce, nebo naopak později, aby se konečná výše důchodu zvýšila o několik procent?

Průměrný starobní důchod se dnes pohybuje zhruba na úrovni 7400 korun. Přitom nejnižší penze může činit 2080 korun, nejvyšší vyplácená je v současné době okolo 30 000 korun. Jak uvedli na České správě sociálního zabezpečení, dostává ji jen asi pět lidí. 

Lepší se poradit než se divit

NENECHTE SI UJÍT
karta
Jak správně používat platební kartu
Většina z nás zapomíná, že je třeba s platební kartou zacházet opatrně a dodržovat určitá pravidla. Kdy můžeme udělat chybu?

uklízečky
Drbům lze zabránit otevřeností
Šéf se vás chystá povýšit? Našel jste si přítelkyni na pracovišti? Nebo jste těhotná a tajíte to, abyste nepřišla o prémie?

Lyže
Nebojte se cestovních kanceláří
Přibližně čtvrt milionu Čechů vyjede i letos lyžovat do Alp s tuzemskými cestovními kancelářemi. Jak solidně se firmy chovají k zákazníkům?

Proč někdo bere dva a jiný několik desítek tisíc? Při stanovení důchodu se vychází z doby pojištění a velikosti příjmů. Výpočet důchodu je pro laika velmi složitý, stejně jako zákon, ze kterého vychází. Přesto se vyplatí alespoň se o něj pokusit.

„Obecné informace o způsobu výpočtu, jakož i informativní nezávazný výpočet dávky v konkrétním případě může občan získat na okresní správě sociálního zabezpečení. Pracovníci by tu měli i poradit, kdy se konkrétnímu člověku vyplatí odejít do důchodu. Je třeba ale upozornit, že výpočet nelze provést, pokud nemá občan k dispozici veškeré podkladové materiály,“ říká Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení. Upozorňuje, že některé dokumenty jsou přitom soustředěny na České správě sociálního zabezpečení a jiné zase předkládá člověk až v rámci řízení o stanovení penze. Patří mezi ně doklady o studiu, vojenské službě či péči o děti. 
 
Pouze orientační výpočet

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

Pro výpočet důchodu je nutné doložit rovněž údaje o zaměstnání nebo podnikatelské činnosti, a ty může mít zase u sebe zaměstnavatel. „Proto je okresní správa sociálního zabezpečení obvykle schopna poskytnout pouze informaci o způsobu výpočtu tak, jak jej upravuje zákon o důchodovém pojištění. Případně na základě informativních údajů provést pouze nezávazný příklad výpočtu důchodu,“ dodává Fraňková.

Přibližnou částku lze ověřit také na některém z internetových finančních serverů, například www.duchodovareforma.cz, nebo se zeptat finančního poradce. Tato služba bude nejspíš placená, pokud radu neposkytne odborník, který se průběžně stará o vaše finance. Ale i v těchto případech získáte pouze orientační výpočet.

Konečnou výši penze lze ovlivnit správným rozhodnutím, kdy ze zaměstnání odejít. Na výši starobního důchodu má totiž zásadní vliv délka doby sociálního pojištění a výše příjmů dosažená v takzvaném rozhodném období, které v současné době začíná rokem 1986. Aby dostal člověk starobní penzi, musí být pojištěn nejméně 25 let. „Když tato podmínka splněna není, vzniká nárok na starobní důchod až po dosažení pětašedesáti let věku, pokud pojištění trvalo alespoň patnáct let,“ vysvětluje Alena Fraňková.

Velikost penze ovlivňuje i takzvaný výpočtový základ. Ten se každý rok mění a Česká správa sociálního zabezpečení z něj vychází při výpočtu výše penze. Pro informaci, zda nebude třeba výpočtový základ pro příští rok vyšší, a bylo by tedy výhodnější odchod do důchodu ještě odložit, je možné zajít opět na okresní správu sociálního zabezpečení.

Jakou budeme brát penzi? Na vyskakování to asi nebude. Dost záleží na tom, jak odchod ze zaměstnání načasujeme.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Tančili v Národním divadle, teď pečou dorty. A je opravdu na co koukat

Holánkovi začali péct dorty kvůli dětem.

Oba tančili v Národním divadle a na dalších špičkových scénách. Jenže pak baletka Lucie Holánková odešla na mateřskou a...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Další z rubriky

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Keynesův investiční paradox a „kdybych tak před deseti lety koupil...“

Keynesův investiční paradox a „kdybych tak před deseti lety koupil...“

Kurzy.cz Na CNBC byl před několika dny jedním z nejčtenějších článků ten, který poukazoval na mimořádné zisky, které by investoř...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz