Letní bankovní novinky i příjemně překvapí

aktualizováno 
I když by se dalo očekávat, že přes léto nastane „okurková sezóna“ a banky nepřijdou s něčím převratným, opak je pravdou. Od června do srpna 2005 představily několik nových produktů, vylepšily stávající služby a upravovaly také sazebníky poplatků. Co je tedy nového a které novinky byste neměli nechat bez povšimnutí?
Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis

Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis - Trezor, rozpočet - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hypotéky s nizkou sazbou

Začátek června byl ve znamení snižování úrokových sazeb hypoték. Se sazbami šla dolů Česká spořitelna, Živnobanka, Hypotéční banka, Raiffeisenbank, ČSOB, GE Money Bank. Sazby s jednoletou fixací se tak dostaly na hranici 2,60 % p.a. Zároveň svou produktovou řadu o hypotéku spojenou s pojištěním představila Raiffeisenbank. Zájemcům nabízí hypotéční úvěr v kombinaci s investičním životním pojištěním společnosti UNIQA. ČSOB oznámila poskytování hypoték cizincům, kteří jsou držiteli průkazu o povolení pobytu člena státu ES.

Pojištěné platební karty

Změny nastaly i v oblasti platebních karet. Držitelé platebních karet s logem Živnobanky si ji mohou od 1. 6. pojistit proti zneužití při ztrátě a krádeži. Pojištění pokrývá transakce uskutečněné v den nahlášení ztráty či odcizení karty a 2 dny před nahlášením. ČSOB poté oznámila snížení minimální splátky u nově vydaných kreditních karet z 10 % (min. 1000 Kč) na 5 % (min. 500 Kč).

Změny v sazebnících někdy nepotěší

NENECHTE SI UJÍT
dalekohled
Přijde kvalitní dozor nad finančním trhem?
Neexistuje žádný univerzálně akceptovaný model regulace finančních trhů. Co se chystá u nás a jaké změny to bude znamenat?

pomeranč
Jak vést lidi: tvrdě, nebo kamarádsky?
Snad každý, kdo vede lidi, si již někdy položil otázku: Je lepší držet lidi zkrátka, nebo jim nechat volnost?

Škoda (c) profimedia.cz/corbis
Zmrzlina: vzpomínky na dětství
Zmrzlina je pro většinu z nás spojena s dětstvím. Jaké jsou vzpomínky na upatlanou pusu od eskyma, které se prodávalo v kině za padesátník?

V červenci se dočkali velkých změn v sazebnících poplatků klienti Poštovní spořitelny a Raiffeisenbank. První jmenovaná překvapila příjemně snížením poplatků za transakce prováděné přes elektronické bankovnictví. Méně důvodů k radosti měli klienti Raiffeisenbank. Ta se sice příliš nahlas změnami nechlubila, ale na výpisech za sedmý měsíc roku již majitelé účtů její zdražení pocítili. Úpravy se rozhodně nedají nazvat jen kosmetickými. Banka zvýšila např. poplatky za vystavované výpisy z 15 na 19 Kč, nebo poplatky za transakce zadané pomocí kanálů přímého bankovnictví se v průměru zvýšila o jednu korunu.

Zároveň s příchodem dovolených přišla Komerční banka, Česká spořitelna a Raiffeisenbank (RB) se slevou při hotovostní výměně cizí měny. Klienti totiž nehradí poplatek za výměnu. U RB však tato nabídka platí pouze u chorvatských kun.

KB a MAKRO - nová platební karta

Všem majitelům karet pro vstup do velkoobchodu Makro Cash & Carry se na začátku prázdnin otevřela možnost platit zde kartou vydávanou Komerční bankou. Embosovaná platební karta s čipem je použitelná nejen pro bezhotovostní platby v Makru, ale i pro platby u jiných obchodníků a výběry z bankomatů označených logem asociace MasterCard. Lze ji zřídit ke standardnímu účtu či balíčku KB i ke speciálnímu Makro účtu. K účtu s Makro kartou lze poskytnout povolený debet až 100 tisíc Kč. Cena karty je 490 Kč ročně, majitelům vybraných balíčků KB jsou poskytovány slevy ve výši 25 –75 %. Více ZDE

Přímé bankovnictví v novém

Během července a srpna představila Poštovní spořitelna, Česká spořitelna a ČSOB své vylepšené verze internetového bankovnictví. Banky nabídly uživatelům nové služby (např. dobíjení předplacených SIM karet) nebo začaly oficiálně podporovat alternativní prohlížeče (Netscape, Mozilla, Firefox, Opera). ČS navíc zlepšila zabezpečení internetbankingu autorizačními SMS kódy a plánuje nabídnout i grafickou klávesnici - více čtěte ZDE. ČSOB pak provedla spíše kosmetické změny ve vzhledu, názvosloví, či rozšíření historie účtu. Čtete ZDE.

Studentka (c) profimedia.cz/corbis

Studenti, vybírejte dobře bankovní účet. Víte který? Více ZDE.

ČSOB v polovině července zahájila vydávání nové platební karty pod značkou MasterCard Unembossed. Kartou se bude dát platit na internetu a banka plánuje nabízet ji zejména jako kartu kreditní. V prvním roce bude vedení této karty zdarma.

Prodloužený termín placení

Volksbank CZ klientům prodloužila termíny pro podávání tuzemských platebních příkazů. Aby platba odešla ještě týž den, stačí, když s ní klient přijde na pobočku do 15 hodin. U elektronicky zadávaných příkazů je nejzazším termínem 17. hodina.

Snížené nebo zrušené poplatky

Od 1. srpna přestala účtovat hned trojice bank poplatek při zrušení běžného účtu nebo balíčku služeb. Jsou to: České spořitelna, GE Money Bank (GEMB) a Raiffeisenbank. GEMB pak upravila ještě sazebník poplatků u příkazů zadávaných na pobočce, které navýšila o 4 Kč a zlevnila výběry z vlastních bankomatů. Každý třetí a další výběr je zpoplatněn částkou nižší o 5 korun. Zlevněného poplatku na bankomatech se dočkali i klienti ČSOB. Pokud budou vybírat hotovost na Slovensku z jejích bankomatů, zaplatí stejnou cenu jako v ČR – 5 Kč. O změnách v sazebnících čtěte podrobněji ZDE.

Mládí má zelenou

Novinky představily banky i pro nezletilé klienty a studenty. Česká spořitelna pro nezletilce připravila spořitelní knížku Cvrček a pro mladé od 12 let Xtra konto, se kterým mohou ovládat své finance bezhotovostně nebo vybírat hotovost platební kartou. K programu Student+ banka nabízí nově kreditní kartu, která je alternativou k již poskytovanému kontokorentu. Další dětský produkt nabízí nyní ČSOB pod názvem Dětské konto Slůně (více se dočtete v našem článku ZDE). Tento produkt je kombinací běžného a spořícího účtu. Jeho majitel může po dosažení věku 8 let vybírat hotovost platební kartou. ČSOB také inovovala studentské konto. V jeho názvu přibylo slovo plus a pokud si jej pořídí student od 15 do 30 let, má šanci získat jeden z nejlacinějších balíčků služeb na trhu. Může totiž používat běžný účet, embosovanou platební kartu, všechny výběry z bankomatu ČSOB jsou zdarma, stejně tak vedení účtu, příchozí a odchozí elektronické platby a čtvrtletně vystavovaný výpis.

Léto

Prázdninové novinky v ČSOB – je o co stát? Více ZDE.

Poslední představila své Studentské konto Živnostenská banka. Za paušální poplatek 19 Kč měsíčně získá jeho majitel běžný účet, platební kartu, 2 kanály přímého bankovnictví, 5 SMS o stavu účtu, čtvrtletní výpis, výběry z vlastního a 1x v měsíci z cizího bankomatu, příchozí platby zdarma a nad 18 let kontokorent až 5000 Kč.

Nový registr dlužníků

Důležitou zprávou pro dlužníky je spuštění nebankovního registru klientských informací. Jeho zakládajícími členy jsou leasingové společnosti (ČSOB Leasing, CAC Leasing, CCB Finance, GE Money Auto, ŠkoFIN, Leasing České spořitelny, s Autoleasing) a splátková společnost (GE Money Multiservis). V registru budou shromažďovány všechny informace o úvěru, který si dlužník od společnosti vezme, tj. výše, pravidelnost splácení, dlužné částky, atd. Další podrobnosti naleznete ZDE.

V přehledu naleznete novinky a změny, které banky představily od června do srpna 2005. Rozhodně mezi nimi naleznete produkty, jejichž kvality by bylo škoda nevyužít. Za nejzajímavější lze označit ČSOB Studentské konto Plus. Nejméně pozitivní změnu pocítili klienti Raiffeisenbank zvýšením většiny cen ve své sazebníku poplatků. Jistou nápravu však provedla tím, že společně s ČS a GEMB přestala účtovat poplatek za zrušení účtu nebo balíčku služeb. Klient tak má možnost bez sankcí odejít k jinému ústavu, pokud se mu služby některé ze zmíněných bank přestanou líbit.

Kterou z bankovních novinek považujete za užitečnou vy? Jak jste spokojeni s úrovní služeb právě "té vaší" banky? Napište nám své názory.

Vše o kauze OVB - Helvag: ukradené stamiliony. Chcete vědět, jak se vyvíjí kauza s klienty, kteří si koupili od OVB "výhodnou investici"? Klikněte ZDE.


Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Psycholožka: Jsou úspěšní, ale nešťastní. Krysí závod nelze vyhrát

Radka Loja

Psycholožka Radka Loja původně vystudovala elektrotechniku a po návratu z Anglie se stala auditorkou a expertkou na...

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Další z rubriky

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Problémy s bezkontaktní platbou jsou tu. Mají ale jednoduché řešení

Problémy s bezkontaktní platbou jsou tu. Mají ale jednoduché řešení

Kurzy.cz Pokud máte problém při bezkontaktní platbě kartou, nezoufejte. Stejná potíž pravděpodobně postihla tisíce dalších Čechů...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz