Koruna je momentálně v čele pelotonu posilujících měn

aktualizováno 
Podzimní počasí přeje české koruně v dosahování stále silnějších kurzů. Od začátku října se pohybuje na hladině 24,50 korun za euro a sílící trend je stále patrný. Ještě více však česká měna posiluje na páru s dolarem, když v pátek překonala hranici 17,40 korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pohyby na mezinárodních měnových trzích jsou v posledních týdnech a měsících velmi výrazné a česká koruna prozatím z této situace těží. Společně s maďarským forintem a polským zlotým patří do hrstky měn, které v posledních měsících prudce posilují k oběma hlavním světovým měnám, euru i americkému dolaru.

Od začátku prázdnin posílila koruna k euru o pět procent a společně se zlotým vedla pole nejvíce posilujících měn. Ve stejném pořadí skončila koruna i na páru s americkým dolarem, a opět po polském zlotém. Za stejné období posílila koruna k americké měně o 19 procent a prožila si tak nejúspěšnější čtvrtletí od začátku roku 2002.

Měnové války mají dopad i u nás

Velmi vysoké růsty naší měny jsou převážně dílem situace na měnových trzích, která se neustále vyhrocuje. Některé země provádějí umělé zásahy v měnových oblastech, které přímo či nepřímo ovlivňují kurz jejich měny, ale zároveň také směnné kurzy ostatních měn.

V současnost existuje ve světě tlak na znehodnocení měn za účelem zvýšení exportů a vylepšení obchodní bilance a také HDP. Hlavní inspirací těchto zemí může být Čína, která dlouhodobě podhodnocuje svoji vlastní měnu a její ekonomika dosahuje desetiprocentního růstu.

Oživení v zemích jako je USA nebo Japonsko naopak zpomaluje, a ty se proto snaží hledat cestičky k znovunastartování ekonomiky. O podobných krocích zatím neuvažuje eurozóna a nechává tak společnou evropskou měnu k ostatním sílit.

ČNB: Proti posilování koruny nic nemáme...

Podobná situace je i v České Republice, kde Česká národní banka neuvažuje o žádných zásazích za účelem oslabení měny. Guvernér Miroslav Singer dokonce na počátku minulého týdne prohlásil, že sílící koruna prozatím zahraniční obchod neohrožuje. Vyslal tím jasný signál, že česká národní banka je se současným stavem spokojena a obchodníci se nemusejí bát slovních či jiných intervencí v neprospěch koruny. Alespoň ne na současných hladinách.

Na zářijovém jednání bankovní rady se dokonce objevil hlas pro zvýšení úrokových sazeb, který nadále ujistil obchodníky s korunou v její pozitivní vývoj.

Stabilita podporuje korunu

Přestože hlavní bojiště leží pro korunu vně České republiky, domácí statistiky zatím růst měny také podporují. Roste průmyslová výroba i maloobchodní prodeje a nezaměstnanost se drží na přijatelných úrovních.

Česká republika vyšla z krize ve srovnání s ostatními zeměmi posílena a domácí rizika jsou nízká. Při pohledu na dluhové problémy části Eurozóny nebo kolapsový stav nemovitostního trhu ve Spojených státech je jasné, že Česká republika je dnes v mnohých ohledech stabilnější. Velkým rizikem zůstává potenciální propad zahraniční poptávky v případě negativního vývoje ve světě. Ohrožení však není bezprostřední a česká měna toto riziko v současnosti nebere v úvahu.

Výhled tak nadále zůstává optimistický a koruna může dále posilovat, hlavně na páru s americkým dolarem. Dosavadní vývoj napovídá, že říjen bude dalším růstovým měsícem pro korunu. Situace na společné evropské měně ke koruně není tak jednoznačná, protože obě měny mají tendenci posilovat. Koruna by si přesto měla udržet prim v následujících týdnech i zde.

Spotřebitelé se mohou radovat z nižších cen dovážených zboží a služeb a exportéři by se měli proti dalšímu posilování zajistit. Alespoň do konce roku.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

ANALÝZA: Jaká je strategie 15 bank a čím budou získávat klienty

Ilustrační snímek

Novým bankám dál přibývají klienti, celkově už jich mají přes 3,3 milionů, což je o 386 tisíc více než před rokem. Těží...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA II. LEVEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz