Koruna je momentálně v čele pelotonu posilujících měn

aktualizováno 
Podzimní počasí přeje české koruně v dosahování stále silnějších kurzů. Od začátku října se pohybuje na hladině 24,50 korun za euro a sílící trend je stále patrný. Ještě více však česká měna posiluje na páru s dolarem, když v pátek překonala hranici 17,40 korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pohyby na mezinárodních měnových trzích jsou v posledních týdnech a měsících velmi výrazné a česká koruna prozatím z této situace těží. Společně s maďarským forintem a polským zlotým patří do hrstky měn, které v posledních měsících prudce posilují k oběma hlavním světovým měnám, euru i americkému dolaru.

Od začátku prázdnin posílila koruna k euru o pět procent a společně se zlotým vedla pole nejvíce posilujících měn. Ve stejném pořadí skončila koruna i na páru s americkým dolarem, a opět po polském zlotém. Za stejné období posílila koruna k americké měně o 19 procent a prožila si tak nejúspěšnější čtvrtletí od začátku roku 2002.

Měnové války mají dopad i u nás

Velmi vysoké růsty naší měny jsou převážně dílem situace na měnových trzích, která se neustále vyhrocuje. Některé země provádějí umělé zásahy v měnových oblastech, které přímo či nepřímo ovlivňují kurz jejich měny, ale zároveň také směnné kurzy ostatních měn.

V současnost existuje ve světě tlak na znehodnocení měn za účelem zvýšení exportů a vylepšení obchodní bilance a také HDP. Hlavní inspirací těchto zemí může být Čína, která dlouhodobě podhodnocuje svoji vlastní měnu a její ekonomika dosahuje desetiprocentního růstu.

Oživení v zemích jako je USA nebo Japonsko naopak zpomaluje, a ty se proto snaží hledat cestičky k znovunastartování ekonomiky. O podobných krocích zatím neuvažuje eurozóna a nechává tak společnou evropskou měnu k ostatním sílit.

ČNB: Proti posilování koruny nic nemáme...

Podobná situace je i v České Republice, kde Česká národní banka neuvažuje o žádných zásazích za účelem oslabení měny. Guvernér Miroslav Singer dokonce na počátku minulého týdne prohlásil, že sílící koruna prozatím zahraniční obchod neohrožuje. Vyslal tím jasný signál, že česká národní banka je se současným stavem spokojena a obchodníci se nemusejí bát slovních či jiných intervencí v neprospěch koruny. Alespoň ne na současných hladinách.

Na zářijovém jednání bankovní rady se dokonce objevil hlas pro zvýšení úrokových sazeb, který nadále ujistil obchodníky s korunou v její pozitivní vývoj.

Stabilita podporuje korunu

Přestože hlavní bojiště leží pro korunu vně České republiky, domácí statistiky zatím růst měny také podporují. Roste průmyslová výroba i maloobchodní prodeje a nezaměstnanost se drží na přijatelných úrovních.

Česká republika vyšla z krize ve srovnání s ostatními zeměmi posílena a domácí rizika jsou nízká. Při pohledu na dluhové problémy části Eurozóny nebo kolapsový stav nemovitostního trhu ve Spojených státech je jasné, že Česká republika je dnes v mnohých ohledech stabilnější. Velkým rizikem zůstává potenciální propad zahraniční poptávky v případě negativního vývoje ve světě. Ohrožení však není bezprostřední a česká měna toto riziko v současnosti nebere v úvahu.

Výhled tak nadále zůstává optimistický a koruna může dále posilovat, hlavně na páru s americkým dolarem. Dosavadní vývoj napovídá, že říjen bude dalším růstovým měsícem pro korunu. Situace na společné evropské měně ke koruně není tak jednoznačná, protože obě měny mají tendenci posilovat. Koruna by si přesto měla udržet prim v následujících týdnech i zde.

Spotřebitelé se mohou radovat z nižších cen dovážených zboží a služeb a exportéři by se měli proti dalšímu posilování zajistit. Alespoň do konce roku.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Kurzy.cz „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americ...

Najdete na iDNES.cz