Konec dobrých výnosů v Čechách?

aktualizováno 
Nálada na kapitálových byla od začátku týdne takříkajíc pod psa a i tento týden na to nejvíce doplatily středoevropské rozvíjející se trhy, Prahu nevyjímaje. Také investorům do podílových fondů začíná docházet trpělivost a špatná výkonnost se začíná projevovat na čistých prodejích.
Peníze

Peníze | foto: 

Špatnou náladu bylo na akciových trzích v USA cítit hned od počátku obchodního týdne. Na svědomí to mělo několik faktorů, mezi nimiž překvapivě není cena ropy, která se ustálila na hranici kolem 60 USD (s výjimkou středy) a investory je víceméně akceptována. Velké obavy vyvolává u investorů vysoká inflace a s ní spojené zvyšování úrokových sazeb. Investorům nedaly spát také obavy z negativních čtvrtletních firemních výsledků, ovlivněných obdobím hurikánů, a trhy tak první tři dny vytrvale klesaly.

Obrat k lepšímu nastal až ve čtvrtek, kdy trhům kromě již velmi nízkých cen akcií pomohla klesající cena ropy a také optimistické zprávy o hospodaření některých velkých firem. K nim se v pátek přidala ještě dobrá makrodata, ztráty z první poloviny týdne se však indexům úplně vymazat nepodařilo (DJIA 0,0 %, Nasdaq -1,2 %, S&P 500 -0,7 %).

Střední Evropa na čele s Prahou zažila už druhý týden po sobě doslova katastrofální poslední dva obchodní dny. I když korekce na rozvíjejících se trzích v Evropě se po dlouhém a nezanedbatelném růstu dala očekávat, tak výraznou ji asi čekal málokdo. A přitom začátek týdne vypadal celkem nadějně a tradiční tahouni rostli.

Po nevýrazné středě však přišla ve čtvrtek pohroma, která se nevyhnula ani jednomu titulu. Podobně, jako tomu bylo i předešlý týden, v pátek pokles pokračoval, intenzita však již nebyla tak zničující. Největší týdenní ztráty si připsaly tituly, které v poslední době nejvýrazněji rostly, a to Unipetrol (-13,5 %), Komerční banka (-8,6), ČEZ (-6,5 %), a také Zentiva (-7,4 %). Ztrátě se nevyhnul ani Český Telecom (-1,2 %), a jediným růstovým titulem byly tento týden akcie společnosti CME (+1,3 %).

Situace z kapitálových trhů se musela projevit také na výkonnosti domácích podílových fondů, a tak pouze čtyři fondy, z toho dva fondy peněžního trhu, skončily

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

týden s kladnou výkonností. Jsou to peněžní fondy ČSOB výnosový (+0,03 %) a IKS Peněžní trh (+0,03 %), dluhopisový AIG FCE stredoeurópsky (+0,03 %) a smíšený fond J&T AM Perspektiva (+0,09 %).

Výprodeje na akciových trzích ve východní a střední Evropě nejvíce ovlivnily výkonnost akciových podílových fondů, jenž v průběhu týdne zaznamenaly nejvýraznější ztráty. Čtyřprocentním propadem se prezentoval fond ISČS Sporotrend a výrazně tak ztrácel již druhý týden za sebou. Výrazně ztratil i ČSOB Akciový mix (-3,12 %), v jehož portfoliu tvoří čtvrtina českých akcií.

Také dynamické smíšené fondy, investující převážně na akciových trzích, zaznamenaly výraznější propady. Více než pětinu českých akcií v portfoliu mají fondy IKS Balancovaný (-2,72 %), J&T Opportunity CZK (-2,34 %) i ČSOB bohatství (-2,16 %).

Pokračující nevýrazné výsledky podílových fondů se odrazily také na čistých prodejích podílových fondů, což se týká zejména zmiňovaných rizikovějších akciových (-19,3 mil. Kč) a smíšených (-6,9 mil. Kč) fondů. Největší výprodeje postihly smíšené fondy ČSOB středoevropský (-63,7 mil. Kč) a ČSOB bohatství (-21,9 mil. Kč), naopak velmi dobře se prodával IKS Balancovaný (+50,65 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Farm. a biotechno. -0,54% ISČS-SPOROTREND -4,00%
ČPI Globálních značek -0,67% ČOB Akciový mix -3,12%
IKS Světových indexů -1,17% AKRO nových ekonomik -2,79%
Dluhopisové AIG FCE stredoeurópsky 0,03% ČSOB Bond Mix -0,53%
ČSOB dluhopis. příležitostí -0,21% Pioneer-obligační -0,53%
IKS Plus bondový -0,22% ISČS-ČS korp. dluhopisový -0,51%
Fondy fondů ISČS-Opatrný mix -0,15% IKS Fond fondů -1,31%
ISČS-Konzervativní mix -0,18% IKS-Fénix smíšený -0,94%
IKS-Fénix konzervativní -0,22% IKS - MAX -0,92%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% ČPI-Peněžního trhu -0,08%
IKS Peněžní trh 0,03% ISČS-SPOROINVEST -0,08%
Pioneer-Sporokonto -0,04%    
Smíšené J&T AM Perspektiva 0,09% IKS Balancovaný -2,72%
J&T AM Druhý KSIO -0,01% J&T Opportunity CZK -2,34%
J&T IFN -0,18% ČSOB bohatství -2,16%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 140,6 ČSOB středoevropský -63,7
ISČS-SPOROINVEST 74,9 ČSOB bohatství -21,9
IKS Balancovaný 50,7 Pioneer-Sporokonto -14,9

Zdroj: UNIS

Největší úspěch měly u investorů samozřejmě opět fondy peněžního trhu (+202,9 mil. Kč), činil se zejména IKS Peněžní trh (+140,6 mil. Kč). Dařilo se také fondům fondů (+74,1 mil. Kč), mezi nimiž vyčníval zejména ISČS Opatrný Mix (+23,1 mil Kč).

Nový prémiový vklad od ISČS

Konzervativní investory, zklamané výkonností podílových fondů možná potěší nový Akciový prémiový vklad od České spořitelny. Jde o tříletý termínovaný vklad s úrokovým výnosem složeným ze zajištěné sazby a prémie, která je závislá na vývoji akciového indexu DJ EuroStoxx 50. Zajištěná sazba aktuální emise je 0,1 % p.a. a prémie se zaklikává čtvrtletně, podobně jako u zajištěných fondů. Minimální vklad je 10 000 Kč, poplatky se neplatí žádné a na vklad se vztahuje pojištění podobně jako na jiné termínované vklady. V budoucnu by měly následovat další prémiové vklady s různými podkladovými aktivy.

Nová emise Hypotečních zástavních listů

Dalším investičním nástrojem určeným především konzervativním investorům jsou hypoteční zástavní listy (HZL), jejichž nová emise se tento týden objevuje na trhu. První samostatnou emisi pětiletých HZL v objemu 500 mil. Kč vydává dne 18.10.2005 Volksbank CZ. Emisní kurz k datu emise je stanoven na 104,43 % a sazba kuponu je 3,7 % p.a. Nominální hodnota cenného papíru je 10 000 Kč a emise je splatná 18.10.2010.

Jsou podle vás konzervativní produkty jako prémiové vklady a HZL pro drobné investory zajímavé? Těšíme se na vaše názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz