Konec dobrých výnosů v Čechách?

aktualizováno 
Nálada na kapitálových byla od začátku týdne takříkajíc pod psa a i tento týden na to nejvíce doplatily středoevropské rozvíjející se trhy, Prahu nevyjímaje. Také investorům do podílových fondů začíná docházet trpělivost a špatná výkonnost se začíná projevovat na čistých prodejích.
Peníze

Peníze | foto: 

Špatnou náladu bylo na akciových trzích v USA cítit hned od počátku obchodního týdne. Na svědomí to mělo několik faktorů, mezi nimiž překvapivě není cena ropy, která se ustálila na hranici kolem 60 USD (s výjimkou středy) a investory je víceméně akceptována. Velké obavy vyvolává u investorů vysoká inflace a s ní spojené zvyšování úrokových sazeb. Investorům nedaly spát také obavy z negativních čtvrtletních firemních výsledků, ovlivněných obdobím hurikánů, a trhy tak první tři dny vytrvale klesaly.

Obrat k lepšímu nastal až ve čtvrtek, kdy trhům kromě již velmi nízkých cen akcií pomohla klesající cena ropy a také optimistické zprávy o hospodaření některých velkých firem. K nim se v pátek přidala ještě dobrá makrodata, ztráty z první poloviny týdne se však indexům úplně vymazat nepodařilo (DJIA 0,0 %, Nasdaq -1,2 %, S&P 500 -0,7 %).

Střední Evropa na čele s Prahou zažila už druhý týden po sobě doslova katastrofální poslední dva obchodní dny. I když korekce na rozvíjejících se trzích v Evropě se po dlouhém a nezanedbatelném růstu dala očekávat, tak výraznou ji asi čekal málokdo. A přitom začátek týdne vypadal celkem nadějně a tradiční tahouni rostli.

Po nevýrazné středě však přišla ve čtvrtek pohroma, která se nevyhnula ani jednomu titulu. Podobně, jako tomu bylo i předešlý týden, v pátek pokles pokračoval, intenzita však již nebyla tak zničující. Největší týdenní ztráty si připsaly tituly, které v poslední době nejvýrazněji rostly, a to Unipetrol (-13,5 %), Komerční banka (-8,6), ČEZ (-6,5 %), a také Zentiva (-7,4 %). Ztrátě se nevyhnul ani Český Telecom (-1,2 %), a jediným růstovým titulem byly tento týden akcie společnosti CME (+1,3 %).

Situace z kapitálových trhů se musela projevit také na výkonnosti domácích podílových fondů, a tak pouze čtyři fondy, z toho dva fondy peněžního trhu, skončily

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

týden s kladnou výkonností. Jsou to peněžní fondy ČSOB výnosový (+0,03 %) a IKS Peněžní trh (+0,03 %), dluhopisový AIG FCE stredoeurópsky (+0,03 %) a smíšený fond J&T AM Perspektiva (+0,09 %).

Výprodeje na akciových trzích ve východní a střední Evropě nejvíce ovlivnily výkonnost akciových podílových fondů, jenž v průběhu týdne zaznamenaly nejvýraznější ztráty. Čtyřprocentním propadem se prezentoval fond ISČS Sporotrend a výrazně tak ztrácel již druhý týden za sebou. Výrazně ztratil i ČSOB Akciový mix (-3,12 %), v jehož portfoliu tvoří čtvrtina českých akcií.

Také dynamické smíšené fondy, investující převážně na akciových trzích, zaznamenaly výraznější propady. Více než pětinu českých akcií v portfoliu mají fondy IKS Balancovaný (-2,72 %), J&T Opportunity CZK (-2,34 %) i ČSOB bohatství (-2,16 %).

Pokračující nevýrazné výsledky podílových fondů se odrazily také na čistých prodejích podílových fondů, což se týká zejména zmiňovaných rizikovějších akciových (-19,3 mil. Kč) a smíšených (-6,9 mil. Kč) fondů. Největší výprodeje postihly smíšené fondy ČSOB středoevropský (-63,7 mil. Kč) a ČSOB bohatství (-21,9 mil. Kč), naopak velmi dobře se prodával IKS Balancovaný (+50,65 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Farm. a biotechno. -0,54% ISČS-SPOROTREND -4,00%
ČPI Globálních značek -0,67% ČOB Akciový mix -3,12%
IKS Světových indexů -1,17% AKRO nových ekonomik -2,79%
Dluhopisové AIG FCE stredoeurópsky 0,03% ČSOB Bond Mix -0,53%
ČSOB dluhopis. příležitostí -0,21% Pioneer-obligační -0,53%
IKS Plus bondový -0,22% ISČS-ČS korp. dluhopisový -0,51%
Fondy fondů ISČS-Opatrný mix -0,15% IKS Fond fondů -1,31%
ISČS-Konzervativní mix -0,18% IKS-Fénix smíšený -0,94%
IKS-Fénix konzervativní -0,22% IKS - MAX -0,92%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% ČPI-Peněžního trhu -0,08%
IKS Peněžní trh 0,03% ISČS-SPOROINVEST -0,08%
Pioneer-Sporokonto -0,04%    
Smíšené J&T AM Perspektiva 0,09% IKS Balancovaný -2,72%
J&T AM Druhý KSIO -0,01% J&T Opportunity CZK -2,34%
J&T IFN -0,18% ČSOB bohatství -2,16%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 140,6 ČSOB středoevropský -63,7
ISČS-SPOROINVEST 74,9 ČSOB bohatství -21,9
IKS Balancovaný 50,7 Pioneer-Sporokonto -14,9

Zdroj: UNIS

Největší úspěch měly u investorů samozřejmě opět fondy peněžního trhu (+202,9 mil. Kč), činil se zejména IKS Peněžní trh (+140,6 mil. Kč). Dařilo se také fondům fondů (+74,1 mil. Kč), mezi nimiž vyčníval zejména ISČS Opatrný Mix (+23,1 mil Kč).

Nový prémiový vklad od ISČS

Konzervativní investory, zklamané výkonností podílových fondů možná potěší nový Akciový prémiový vklad od České spořitelny. Jde o tříletý termínovaný vklad s úrokovým výnosem složeným ze zajištěné sazby a prémie, která je závislá na vývoji akciového indexu DJ EuroStoxx 50. Zajištěná sazba aktuální emise je 0,1 % p.a. a prémie se zaklikává čtvrtletně, podobně jako u zajištěných fondů. Minimální vklad je 10 000 Kč, poplatky se neplatí žádné a na vklad se vztahuje pojištění podobně jako na jiné termínované vklady. V budoucnu by měly následovat další prémiové vklady s různými podkladovými aktivy.

Nová emise Hypotečních zástavních listů

Dalším investičním nástrojem určeným především konzervativním investorům jsou hypoteční zástavní listy (HZL), jejichž nová emise se tento týden objevuje na trhu. První samostatnou emisi pětiletých HZL v objemu 500 mil. Kč vydává dne 18.10.2005 Volksbank CZ. Emisní kurz k datu emise je stanoven na 104,43 % a sazba kuponu je 3,7 % p.a. Nominální hodnota cenného papíru je 10 000 Kč a emise je splatná 18.10.2010.

Jsou podle vás konzervativní produkty jako prémiové vklady a HZL pro drobné investory zajímavé? Těšíme se na vaše názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK – 2 SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz