Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Koho nejvíce poškodila měnová reforma?

Ti, kdo dané období prožili, si je budou velmi dobře pamatovat. Zprávy o chystané měnové reformě, které se šířily během roku 1953 mezi obyvateli Československa, rozhodně popřel v poslední květnový den sám prezident Antonín Zápotocký. Kdo však ulehl s klidným svědomím, že se o své peníze nemusí obávat, probudil se prvního června do neradostné reality. Veškerá „stará“ měna se měnila v poměru pět, ale i padesát ku jedné. Takže úspory většiny obyvatelstva přes noc ztratily veškerou hodnotu.

Co však předcházelo nečekanému vyhlášení měnové reformy, o níž Antonín Zápotocký prohlašoval, že nepřichází v úvahu? Doznívající přídělový systém základních druhů potravin a dalšího zboží denní potřeby měl být podle počátečních plánů zrušen k 1. lednu 1953 bez zásahů do peněžního oběhu. Na podzim roku 1952 však tehdejší ministr financí Jaroslav Kabeš prosadil, zřejmě pod vlivem sovětských poradců, aby byla tržní reforma spojena i s reformou měnovou.

 

Gottwaldův odkaz

 

Pro uklidnění obyvatel byly přídělové lístky na červen vydány ještě na konci května. To mělo navodit atmosféru, že se žádná reforma nechystá a že bude vše pokračovat v zaběhnutých kolejích přídělového systému. Po vyhlášení reformy však tento systém skončil a vydané lístky byly zbytečné.

 

Konečné slovo v této záležitosti měl v posledních měsících svého života prezident Klement Gottwald, který přiměl vládu, aby se 17. listopadu 1952 obrátila na vládu Sovětského svazu se žádostí o pomoc při výrobě nových papírových bankovek a mincí potřebných pro výměnu peněz.

 

Zmocněncem československé vlády pro jednání o smlouvě týkající se výroby nových peněz se stal Bohuslav Sucharda, kterého omezoval jen celkový počet, nikoli hodnota peněz. Bankovek a státovek mělo být až 250 milionů kusů a mincí 450 milionů kusů. Podle smlouvy podepsané 10. dubna 1953 byly nakonec vyrobeny státovky v hodnotách 1, 3 a 5 korun. Tříkoruna byla do té doby u nás nepoužívaným platidlem.

 

Bankovky byly dodány v nominálních hodnotách 10, 25, 50 a 100 korun. Kromě toho byly vyrobeny v Sovětském svazu i mince 1 haléř, 3 haléře, 5 haléřů, 10 haléřů a 25 haléřů. Přitom s hodnotou 25 haléřů byly špatné zkušenosti již z období první republiky - tehdy se tato mince razila jen v roce 1933.

 

Nové peníze ve vojenských skladech

 

V jakém poměru se měnily peníze

300 korun v hotovosti a vklady do 5000 korun 5:1
vklady od 5001 do 10 000 korun 6,25:1
vklady 10 001 až 20 000 korun 10:1
vklady 20 001 až 50 000 korun 25:1
vklady nad 50 000 korun 30:1
hotovost nad 300 korun, všechny vklady složené po 16. 5. 1953 50:1

Státní banka československá dostala tyto peníze v noci z 30. na 31. května. Byly na krátkou dobu přechodně uskladněny ve vojenských prostorech v jednotlivých krajích, aby se o jejich existenci veřejnost nedozvěděla. Nové peníze vyměňovalo celkem 7906 středisek pro civilní obyvatelstvo a 488 středisek pro pracovníky ministerstva národní obrany, ministerstva národní bezpečnosti (dnes ministerstvo vnitra) a také v táborech nucených prací - například v jáchymovských dolech.

 

Je zajímavé, že přesný počet osob, které vyměnily peníze, se uváděl jen u civilního obyvatelstva. Dohromady 4 329 036 občanů Československé republiky vyměnilo peníze pro sebe a rodinné příslušníky v celkovém počtu 12 369 042 osob. Pokud by se k tomuto číslu přidala i druhá skupina obyvatel, která využila zmíněných 488 středisek, doslali bychom asi nejpřesnější výsledky sčítání obyvatelstva v tuzemské historii.

 

V následujících čtyřech dnech po vyhlášení měnové reformy tak bylo vyměněno celkem 49,1 miliardy starých korun československých, za něž bylo vydáno obyvatelstvu celkem 1,4 miliardy nových korun, z toho jen 725 milionů korun v nejvýhodnějším poměru 1:5.

 

Na takový „výhodný“ poměr měl sice nárok každý, ale jen do výše 300 korun staré měny v hotovosti a 5000 korun vkladů. Každý občan Československa tak začínal žít po reformě s pouhými 60 Kč v kapse. Pro vklady s vyšším zůstatkem byly určeny ještě horší výměnné poměry.

 

Nejvíc pocítili dopad živnostníci

 

Obyvatelstvo při měnové reformě utrpělo značné ztráty, prakticky byli zlikvidováni živnostníci, obchodníci a drobní podnikatelé, kteří přišli o provozní kapitál, a proto své firmy zavírali sami nebo je „dobrovolně“ převáděli do státního či družstevního sektoru.

 

Jedete do zahraničí a potřebujete si vyměnit peníze? Zajímají vás současné směnné kurzy? Navštivte naši speciální sekci.

Státnímu hospodářství přinesla reforma zisk přes čtyři miliardy korun v nové měně. Na své si přišel i Sovětský svaz, který za výrobu nových peněz poslal účet ve výši přes 27 milionů korun. Státní banka československá utržila za kov z odevzdaných mincí 940 000 korun a za papír - celkem 153,1 tun - z odevzdaných státovek a bankovek pouhých 15 000 korun.

 

Dosud nepoužité bankovky a státovky staré měny byly později prodávány sběratelům za cenu mnohanásobně přesahující cenu starého papíru - přitom byly tyto papírové peníze ještě třikrát propíchnuty.

 

Měnová reforma přinesla zrušení přídělového systému

 

Spolu s peněžní reformou byl zrušen přídělový systém potravin a základního zboží na lístky. Pro ně cenový úřad stanovil nové ceny, které pak přežily desetiletí - například rohlík stál 30 haléřů stejně jako známka na pohled.

 

Stanovené ceny byly o něco nižší než dosavadní ceny na volném trhu, kde bylo zboží málo, ale při snížení mezd, důchodů a dalších příjmů na pětinu šlo o ceny vysoké. Projevil se tak náhlý pokles životní úrovně, neboť náklady vzrostly o 29 procent, zatímco mzdy jen o 4,5 procenta. Pokles reálných mezd v roce 1953 dosáhl 12 procent.

 

Výsledkem měnové reformy z června 1953 byla řada osobních a rodinných tragédií, kdy lidé přišli o celoživotní úspory, plnění z pojistných smluv a další finanční produkty. Proti měnové reformě se konala i řada stávek po celé republice - například v ostravských dolech, Třineckých železárnách, Motocyklových závodech ve Strakonicích a ČKD Praha-Vysočany. Největší odpor proti reformě vypukl v Plzni, kde škodováci - tehdy zaměstnanci ZVIL - byli již v průběhu výměny peněz zatýkáni, vězněni, propouštěni z práce, vysídlováni do pohraničí či umísťováni do táborů nucených prací.

 

Autor je prezidentem české sekce Mezinárodní společnosti pro bankovky.

 

Slyšeli jste vyprávět někoho ze svých blízkých o měnové reformě? Které z minulých nebo budoucích reforem se vám líbí a které méně? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

 

Autor:
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

KOMENTÁŘ: Proč mluvit s dětmi o financích a co děláme špatně

Učíme své děti dobře zacházet s penězi a bavíme se s nimi o financích? Jak vést své potomky, aby byli finančně gramotní...

Situace ze života: o bankovním účtu nevěděli, zjistili to náhodou

V bankách mají Češi miliony účtů a na nich i nemalé částky. O existenci některých bankovních účtů ale nejbližší rodina...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších spotřebitelských půjček

Doba je složitá, vše zdražuje a řada domácností má napjatý domácí rozpočet. Sáhnout po úvěru však dává smysl jen tehdy,...

Známe nejlepší finanční produkty roku. Má je MONETA, Trinity, NEY a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2022 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...