Kde dítěti pořídíte platební kartu?

aktualizováno 
Chtěli byste dát svému dítěti platební kartu navázanou na váš účet a řešit tak jeho finanční potřeby bez předávání kapesného? Kde můžete o tento produkt požádat, jak si udržíte kontrolu nad výdaji dítěte a kolik vás jeho finanční nezávislost bude stát?

Dětskou platební kartu nabízí k osobnímu účtu dětem mladším patnácti let Česká spořitelna a eBanka. Podstatou dětských platebních karet  bývá jejich navázání na existující účet, obvykle rodiče. Ten o kartu zažádá a určuje také její parametry. K čemu jsou dětské karty určeny a jaké operace s nimi lze provádět?

Česká spořitelna nabízí dětem ve věku od 13 let domácí Junior kartu, kterou lze vydat ke  sporožirovému účtu nebo účtu Student+. Je použitelná pouze k výběrům hotovosti z bankomatu s logem České spořitelny (poplatek za výběr je 6 korun). Její vedení stojí 60 korun za rok. Karta je určena fyzickým osobám starším třinácti a mladším pětadvaceti let, na žádost majitele účtu ji však lze výjimečně vydat od deseti let věku. Platnost karty Junior je jeden rok, standardní limit pro výběry hotovosti je 600 korun na týden. Limity lze ale samozřejmě měnit. Kartu pro mladé Junior může zřídit pouze majitel sporožirového účtu, držitel karty není majitel účtu ani spoludisponující. Podmínkou vydání je také vedení účtu po dobu tří měsíců a zůstatek na účtu v minimální výši 1 000 Kč. Garantovaná doba vydání je sedm pracovních dnů.

Karty pro děti do věku 15 let (použití, cena za rok)

ČS: od 13,resp. 10 let pouze výběr z bankomatu ČS; domácí 60 Kč
eBanka: od 7 let mezinárodní, plně funkční 240 Kč
eBanka obdobně pro děti od 7 do 15 let nabízí „dětskou kartu" – mezinárodní Maestro Kids – za 240 korun ročně. Touto kartou lze provádět všechny operace, rodiče mohou podle svého uvážení stanovit maximální limit výběru z bankomatu nebo pro nákup v obchodech. Standardní týdenní limity se nijak neliší od tradičních karet Maestro nabízených bankou – činí 25 tisíc na platby u obchodníků a 15 tisíc korun na výběr hotovosti z bankomatu. Proto bude úprava limitů zřejmě maximálně žádoucí – rodič je může upravit, popř. některý z nich nastavit na nulu. Speciální podmínky pro vydání karty nejsou určeny. Poplatek za výběr z bankomatu činí 4,90 Kč u eBanky a 24,90, resp. 29,90 Kč (ČS, HVB, Euronet a ŽB) u bankomatů ostatních bank.
 
V rámci konta Rodina od HVB Bank, souboru služeb pro správu rodinných financí, může získat dítě starší patnácti let mezinárodní elektronickou kartu Maestro s padesátiprocentní slevou (tedy za 150 Kč na rok). V rámci tohoto programu pak platí zvýhodněnou cenu 9 Kč za výběry z libovolného bankomatu v ČR. Od věku patnácti let však v pěti finančních ústavech (ČS, ČSOB, Poštovní spořitelna, eBanka; v některých případech KB) dítě může získat kromě karty i vlastní účet (respektive mu jej může zřídit zákonný zástupce). K tomuto účtu potom s výjimkou eBanky a Poštovní spořitelny získává kartu zdarma; jinak (v případě navázání na jiný účet)například v ČSOB stojí karta Maestro Juventus 150 korun za rok

Jaká rizika skrývají smlouvy o stavebním spoření pro nezletilé? Jak se jim vyhnout? Čtěte ZDE.

. Speciální kartu pro mladé od patnácti let nabízí dále Poštovní spořitelna (Maestro Junior - 150 Kč ročně) a v rámci balíčků i Česká spořitelna (Visa Electron+) či v případě splnění určitých podmínek Komerční banka (Styl karta Maestro). Vydání karty pro dítě v tomto věku k běžnému účtu např. rodičů nabízí ovšem již většina bank, byť ve formě tradičních elektronických platebních karet se standardním poplatkem. Podmínku pro vydání karty ve formě věku nad osmnáct let má však nastavenu například Citibank.

Co je tedy na dětských platebních kartách pro klienty přitažlivého? Jaký je důvod jejich pořízení? Je to možnost naučit děti zacházet s financemi jinak než pomocí hotovosti, jednoduchost a také možnost zachovat si přehled o výdajích dítěte v případě navázání karty na váš účet. Transakce kartou lze limitovat podobně jako v případě vydávání kapesného. Navíc se rodiče v případě některých bank (ČS, ČSOB, KB, eBanka, GE Capital Bank, HVB, RB)  mohou nechat informovat pomocí sms o platbách provedených z účtu, a tak dostávat o transakcích dítěte okamžitou zprávu.

Pořídili byste svému dítěti platební kartu? Co si myslíte o nabídce bank? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Další z rubriky

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz